بیماران دیابتی بیشتر در معرض ابتلاء به کووید ۱۹ هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا دلاوری گفت: طی سال‌های اخیر افزایش شیوع دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگ‌ترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، بیش از ۴۸۳ میلیون نفر از مردم ۲۰ تا ۷۹ سال جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۵ تعداد بیماران بالغ بر ۷۰۰ میلیون نفر شود.

وی افزود: بیش از یک میلیون کودک و نوجوان در سراسر دنیا مبتلا به دیابت نوع یک هستند. در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند، از طرف دیگر ۳۷۴ میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله مؤثر بسیاری از آنها مبتلا به دیابت خواهند شد، از هر ۶ تولد ۱ مورد درگیر قند خون بالا "هیپرگلیسمی" در بارداری بوده است. در کشور ما نیز بیش از ۵.۵ میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند و به عبارت دیگر حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال از بیماری دیابت رنج می‌برند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: با مسن شدن تدریجی جمعیت کشور مشکلات ناشی از دیابت و عوارض آن مشهودتر خواهد بود، حداقل ۲۵ درصد افراد دیابتی از بیماری خود آگاه نیستند، با توجه به شرایط پاندمی کووید ۱۹، افرادی که عامل خطر غیر واگیر یا بیماری‌های دیابت، فشارخون بالا و بیماری قلبی عروقی دارند و همچنین افراد سالمند بیشتر در معرض ابتلاء به کووید ۱۹ هستند و مرگ ناشی از این بیماری در آنها افزایش می‌یابد، حدود ۵۰ درصد بیماران کرونایی بستری دارای حداقل یک بیماری مزمن هستند.

به گزارش مهر دلاوری در پایان اضافه کرد: میزان مرگ در کسانی که بیماری مزمن همراه ندارند ۲،۳ درصد و اگر دیابت داشته باشند ۷،۳ درصد خواهد بود، افراد مبتلا به دیابت نیز به دلیل اختلال در سیستم ایمنی مستعد ابتلاء به عفونت‌ها هستند. مبتلایان به دیابت از جمله گروه‌های پرخطر هستند که در صورت ابتلاء به ویروس کرونا می‌توانند دچار بیماری شدید شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه