افزایش بیش از ۲۰ درصدی شیوع "اضافه وزن" در بین نوجوانان ایرانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده از نویسندگان مطالعه جهانی "سیر قد و وزن کودکان و نوجوانان طی سالهای 1985 تا 2019" که توسط امپریال کالج لندن و با همکاری محققانی از سراسر جهان از جمله 85 محقق از ایران انجام و نتایج آن در مجله لنست منتشر شده است، به تشریح روند رشد قدی و وزنی دختران و پسران نوجوان ایرانی در رتبه بندنی جهانی پرداخت و با اعلام  صعود 27 و 48  پله ای رتبه قد پسران و دختران نوجوان "19 ساله" ایرانی در رتبه بندی جهانی، گفت:  قد پسران 19 ساله ایرانی ، از رتبه «93 » "170.7 سانتی متر" در سال 1364 به رتبه 66 "175.6 سانتی متر" و  قد دختران 19 ساله از رتبه «142» "156.9 سانتی" به رتبه «94» "161.2 سانتی متر" در جهان صعود کرده است.
 
وی با اشاره به رتبه دختران و پسران نوجوان ایرانی در شاخص "توده بدنی" (BMI) - اندازه گیری نسبت قد به وزن که نشانه وزن مناسب فرد نسبت به قد اوست – رتبه بندی جهانی قد و وزن نوجوانان سراسر جهان افزود: میانگین توده بدنی دختران 19 ساله ایرانی در حال حاضر 22.3 و پسران 22.2 است، رتبه نوجوانان ایرانی در شاخص "توده بدنی" رتبه بندی جهانی، به ترتیب برای دختران از 149 به 107 و برای پسران از 131 به 128 رسیده که نشانگر افزایش نگران کننده میانگین توده بدنی بویژه در بین دختران نوجوان "42 پله افزایش" است.
 
رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: طی حدود چهار دهه گذشته، دختران و پسران نوجوان ایرانی در شاخص "اضافه وزن" از رتبه 96 و 105 در جهان ، به ترتیب به رتبه های 68 و 81 رسیده اند که نشانگر صعود 28 و 24 پله ای در "اضافه وزن"است. همچنین شیوع اضافه وزن در دختران نوجوان ایرانی طی این مدت، از 6 درصد به بیش از 26 درصد و در پسران ایرانی از 3 درصد به 24 درصد رسیده که حاکی از افزایش بیش از 20 درصدی میزان شیوع اضافه وزن است.
 
ملک زاده با هشدار نسبت به صعود قابل تامل رتبه "چاقی" نوجوانان ایرانی در رتبه بندی جهانی طی 4 دهه گذشته نیز گفت: رتبه چاقی دختران نوجوان ایرانی در جهان از 98  به 55 و پسران از 113 به 74 صعود کرده و به ترتیب،  43 و 39  پله بدتر شده است، طی همین مدت، شیوع چاقی در بین دختران نوجوان ایرانی نیز، از 6 دهم درصد به حدود 9 درصد و در پسران از 2 دهم درصد به حدود 7 درصد رسیده است.
 
وی سپس به تشریح زمینه ها و علل موثر در رشد قدی و وزنی کودکان و نوجوانان پرداخت و گفت: رشد قدی نوجوانان ایرانی نشان دهنده موفقیت نظام سلامت ایران در سیاست "بهبود تغذیه کودکان و مادران باردار" با دو محور "بهبود تغذیه" و "آموزش تغذیه سالم" شامل برنامه های مکمل یاری آهن ، غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک، غنی سازی شیر با ویتامین دی، مکمل یاری ویتامین A، اجرای برنامه مداخله ای کاهش شیوع سوء تغذیه کودکان، برنامه بین بخشی بهبود وضع تغذیه کودکان زیر 5 سال - برنامه های ادغام یافته سلامت کودکان مناطق روستایی - بسیج ملی تغذیه سالم "آموزش همگانی تغذیه سالم و اصلاح رفتارهای غذایی در گروه های سنی" و بسیاری از برنامه های اجرا شده دیگر برای کنترل کمبود ریزمغذی ها و پیشیگیری از آن در ایران است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: با وجود اجرای سیاستهای موفق نظام سلامت ایران در بهبود تغذیه کودکان که علاوه بر تاثیر قابل توجه بر پیشگیری از بیماری ها و کاهش مرگ و میر کودکان زیر 5 سال و مادران باردار در ایران - به عنوان یکی از موفق ترین کشورهای جهان در این شاخص - در رشد قدی آنها طی سالهای نوجوانی هم بسیار موثر بوده است، اما شاهد شیوع چاقی و اضافه وزن در دختران و پسران نوجوان و حتی بزرگسالان ایرانی هستیم.

ملک زاده شیوع نگران کننده اضافه وزن و چاقی در نوجوانان ایرانی علی رغم کسب موفقیت در رشد قدی  را عمدتا ناشی از اصرار خانواده ها بر پرخوری فرزندان و در کنار آن، کم تحرکی و کمبود شدید فعالیتهای فیزیکی کافی در نوجوانان بویژه در بین دختران، به دلایل متعدد از جمله کمبود امکانات و زمینه های فرهنگی برای ورزش مستمر آنها دانست و گفت: یکی از مهمترین سیاستهای نظام سلامت ایران، پیشگیری از بیماری های مزمن غیرواگیر است که 86 درصد بار بیماری ها در ایران را به خود اختصاص داده اند و اهداف این سیاست، توسط کمیته اجرایی، تعیین و دنبال می شوند.

وی اظهار کرد: در سیاست پیشگیری از بیماری های مزمن غیرواگیر، توجه بسیار ویژه ای به برنامه های مداخله ای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن شده است چرا که رد پای چاقی در بسیاری از بیماری ها همچون بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی، فشار خون بالا، دیابت، سرطانهای متعدد، بیماری های مزمن تنفسی و ... وجود دارد و افراد چاق در هنگام ابتلا به این بیماری ها، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند. چنانچه در اپیدمی کووید -19 هم، افراد چاق بیش از سایرین تحت تاثیر عوارض و مرگهای ناشی از این بیماری قرار گرفته اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: سرانه مصرف کالری ایرانی‌ها طی چهار دهه گذشته از 2 هزار به بیش از ۳هزار کالری رسیده است و 80 درصد جامعه ایران تحرکی کافی و مستمر ندارند، شیوع اضافه وزن و چاقی در ایران طی مدت یاد شده ، واقعا هراس انگیز شده است. 30 میلیون ایرانی دارای "چاقی" و "اضافه وزن" هستند و شمار افراد چاق، 5.5 برابر و افراد دارای اضافه وزن،  بیش از 3.5 برابر شده است، ما خواستار پرهیز افراد از پرخوری و فراهم سازی زمینه های لازم برای افزایش فعالیتهای فیزیکی کافی و ورزش مستمر همگانی در کشور هستیم.

به گزارش وب‌دا جدیدترین مطالعه "سیر قد و وزن کودکان و نوجوانان جهان" که به رهبری مجید عزتی استاد امپریال کالج لندن انجام شده، مبتنی بر داده های 2182 مطالعه و بررسی قد و وزن 65 میلیون کودک و نوجوان "5 تا 19 ساله" در 200 کشور جهان طی سالهای 1985 - 2019  بوده است. 

بر اساس نتایج این مطالعه، قد افراد اگرچه متاثر از ژنتیک است، اما تاثیر تغذیه مناسب در دوران کودکی افراد، در روند رشد قدی آنها طی دوران نوجوانی، نیز بسیار موثر است. نتایج مطالعه نشان داد قد و وزن کودکان سنین مدرسه که نشانگر سلامت و کیفیت رژیم غذایی آنهاست ، در سراسر جهان بسیار متفاوت است، به طوری که بین جوانان 19 ساله در بلندقدترین و کوتاه قدترین کشورها، 20 سانتی متر اختلاف وجود دارد!

پایان پیام/

مطالب مشابه