مصوبات  ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه در نشست ویدئو کنفرانسی با فرمانداران و روسای شبکه بهداشت سراسر کشور با بیان اینکه از همه ظرفیت‌ها برای اجرای طرح محدودیت برخورداریم گفت: پلمب، ظرفیت مدیریت بحران، دادستان‌ها و شورای تامین را داریم اما اشکال در عمل یا ضعف در فهم دقیق این قوانین و مقررات است.

وی  با تاکید بر استفاده از این ظرفیت‌ها افزود: دادستان در جلسه حضور دارد و از او بخواهید در جایگاه مدعی العموم وارد شود که می‌شوند. از قوه قضاییه که با دقت و جدیت پای کار آمدند تشکر می‌کنم، فرمانداران هر روز دست کم یک ساعت باید جلسه بگذارند، چه اول صبح باشد چه آخر وقت، جلسه بگذارید و اعضا را جمع کنید و برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید. همه با وصل شدن به نرم افزار و سیستمی که راه اندازی می‌شود، مصوبات و اقدامات را برای بابک دین پرست معاون اقتصادی وزارت کشور بفرستید. چک لیست داشته باشید. قرار شد حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی اجتماعی وزارت کشور دستورالعمل اجرایی هر دستگاه را برای فرمانداران ارسال کند؛ شما باید براساس این دستورالعمل‌ها چک لیست داشته باشید و مطالب را بنویسید که آیا این کار انجام شد یا نه.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مساله تجمع و تردد گفت: وقتی منطقه‌ای قرمز می‌شود، تجمعات و ترددها نباید باشد. برخی فرمانداران مراعات برخی رودربایستی‌ها را دارند و در جلسه استانداران هم گفتم هر جا رودربایستی دارید به من ارجاع دهید و بر گردن من وزیر کشور بیندازید. ما حتما پیگیری خواهیم کرد. تجمع و تردد وقتی قرمز می‌شود باید کنترل کامل شود. هیچ استثنا نداریم، به هیچ وجه آمارسازی و مخفی کاری نباید داشته باشیم، اینجا بحث جان مردم در میان است. سعید نمکی وزیر بهداشت بر مبنای آمارهای شما تصمیم می‌گیرد. آمار فوتی‌ها را کم ندهیم و "اگر فوتی‌ها و مبتلایان زیاد شد و به مواردی نیاز دارید، بگویید."

رحانی فضلی با اشاره به اهمیت مشارکت‌های مردمی در اجرای طرح جدید محدودیت‌ها گفت: معاون اجتماعی را مسوول این کار کردم و این هفته باید با محوریت تعیین شده در قرارگاه درباره مشارکت‌های مردمی گزارش دهند. همه باید در قرارگاه فعال باشیم. در حوزه پیشگیری، درمان و نظارت باید در سمن‌ها "سازمان‌های مردم نهاد" احزاب هیات‌ها و تشکل‌ها، مشارکت مردم را داشته باشیم چون کار مال خودشان است، دستورالعمل‌ها را باید جدی بگیریم. اگر تشکیل میز خدمت در برخی جاها دستاورد خوبی دارد، آن را تسری دهیم. اصناف و گروه‌های آسیب پذیر باید مورد حمایت قرار بگیرند اگر طرح اجرا نشود این صدمه استمرار خواهد یافت. سمن‌ها، خیرین و تشکل‌های مردمی باید در اجرای این طرح به ما کمک کنند.

وی درباره تامین منابع مالی گفت: آقای نمکی موضوع جرایم را گفتند که هرچه جریمه است بحث همین کمک‌ها می‌شود. اگر لازم بود از هر محلی که جابجایی ممکن است ما این کار را انجام می‌دهیم، مناطق حاشیه‌ای و روستاها در اولویت باشند، گفت: البته اولویت ما جایی است که بیشترین ابتلا و بستری را دارد. اما در حاشیه‌ها امکانات کم است. از روستاها که در آن امکان آزمایش کمتر است، غفلت نکنیم. بحث روستاها بر عهده بخشداران است. بخشداران در خدمات‌رسانی، معاینات، درمان و رعایت پروتکل‌ها باید به روستاها توجه داشته باشند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبات ستاد را در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی خواند و گفت: این مصوبات شاید یک پله هم از قانون بالاتر باشد. چون خود رهبر انقلاب فرمودند که مصوبات ستاد در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است، در همه بخش‌های مختلف ضمانت‌ها، جرایم و تذکرات باید تهیه شود. می‌گویند دستگاه‌های اجرایی رعایت نمی‌کنند این درست است! اتفاقا روز گذشته سه افتتاحیه و یک جلسه در تلویزیون دیدیم که در هر هیچ‌ یک از سه مورد پروتکل رعایت نشده است، فرماندار و رییس شبکه بهداشت گاهی شانه به شانه نشسته بودند و مردم وقتی این صحنه‌ها را می‌بینند می‌گویند جدی نیست. در صف‌ها روغن نباتی توزیع می‌کنند این درست نیست.

رحمانی فضلی خطاب به فرمانداران ادامه داد: شما در شهرستان اختیار هر امری که این پروتکل خوب اجرا شود را دارید؛ گشت‌ها را زیاد کنید. گزارش دادند ۹۰ درصد بانک‌ها پروتکل را رعایت کردند باید ۱۰۰ درصد رعایت کنند همان یک درصد و  ۵ درصد تاثیرگذاری منفی دارد.

به گزارش ایرنا وی در پایان بانک‌ها را محل شیوع ویروس کرونا دانست و تصریح کرد: مدیرعامل بانک‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها را موظف کنید و اگر چنین نکردند همانند مغازه ها این بانک‌ها را هم پلمب کنیم. بنابراین به بانک‌ها باید دستورالعمل بدهیم، نسبت به اتباع غیرمجاز هم نیروهای انتظامی باید تلاش کنند اتباع غیرقانونی‌ را عودت دهند، به آنانی که قانونی در کشور ما هستند باید خدمات دهیم و از آنان بخواهیم پروتکل‌ها را رعایت کنند، مشارکت مردم را تقویت کنید و کار را به خود مردم بسپارید و همه اینها به عنوان عملکرد خالصانه فرمانداران، روسای شبکه‌های بهداشت، همه دستگاه‌ها بسیج، صدا و سیما، هلال احمر و ناجا جزو نامه اعمال حسنه برای عاقبت به خیری خود و خانواده شان خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه