قطع انسولین در دیابت نوع یک منجر به کمای دیابتی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فهیمه سهیلی پور در خصوص اینکه دیابت نوع یک و دو در کودکان چه تفاوتی دارد و ابتلای به آن چه مخاطراتی برای کودکان به دنبال دارد؟ گفت:‌ بیماری دیابت در روزگار ما تبدیل به یک بیماری شایع شده و همه ما، کم و بیش در اطراف خودمان یک بیمار دیابتی را می‌شناسیم، البته نکته بسیار مهم در این خصوص آن است که دو نوع اصلی از بیماری دیابت داریم و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه بگیریم.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: کودکان دیابتی، عموما مبتلا به دیابت نوع یک می‌شوند. در این شکل از بیماری دیابت، بدن انسان توان تولید انسولین را از دست می‌دهد؛ بنابراین دریافت انسولین برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 1 ضروری است و درمان آنها بر اساس تزریق مقدار مناسب از انسولین برنامه ریزی می‌شود.
 
وی افزود: برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 داستان به شکل دیگری است. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین می‌سازد اما اولا مقدار آن کافی نیست و دوم اینکه سلول‌ها امکان استفاده از آن را ندارند، به همین دلیل، درمان‌های متنوعی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو درنظر گرفته می‌شود. اکثر مبتلایان به دیابت نوع 2، قرص مصرف می‌کنند تا بدن را به تولید انسولین و یا استفاده بهتر از انسولین موجود وادار سازند.

به گزارش فارس شهیلی‌پور در پایان گفت: در مرحله بعد در صورتی که این تلاش‌ها موثر نشود و بیماری پیشرفت کند، ممکن است چاره‌ای جز تزریق انسولین نباشد. بنابراین باید مراقب باشیم و بدون نظر پزشک، درمان‌های هریک از انواع دیابت را برای دیگران توصیه نکنیم، قطع انسولین در دیابت نوع یک یا دیابت کودکان که گاهی به توصیه افراد ناآگاه و به طمع کنترل قند با داروهای خوراکی ضد دیابت یا فراورده‌های گیاهی انجام می‌شود، می‌تواند به کمای دیابتی منجر شود که گاهی اوقات مرگبار بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه