کشور ما همپای دنیا در ساخت واکسن حرکت می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین وطن پور گفت: محققان در قالب شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی دانشگاهی با تمام توان در تلاش برای ساخت واکسن هستند و تاکنون چند نمونه ساخته شده که تعدادی از آنها درحال ورود به مرحله انسانی هستند.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت درباره موفقیت های محققان ایرانی در ساخت وسایل، تجهیزات و داروها در حوزه کرونا اظهار کرد: محققان ما با این اقدامات، نشان دادند که از اندوخته های علمی خوبی در حوزه کرونا برخوردار هستند و با تلاش خود توانستند اقلام مورد نیاز مردم را تامین کنند، امیدواریم که با جدیت بیشتر محققان و حمایت کافی از طرف دولت در مسیر کنترل و مهار بیماری سرافراز بیرون آییم. با تدابیر اندیشیده شده مردم می توانند به مسئولین وزارت بهداشت در تامین واکسن کرونا اعتماد کنند

وی تاکید کرد: محققان ما دانش تولید واکسن کرونا را بدست آورده‌اند و تلاش برای ساخت این محصول فناورانه با جدیت ادامه دارد که به احتمال زیاد به این هدف دست خواهند یافت، شرکت های دانش بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی در این زمینه دستاوردهای خوبی کسب کرده اند و با تمام ظرفیت در تلاش اند تا این نیاز کشور را هم برطرف کنند، در حوزه واکسن هم به فکر تولید داخل و هم به دنبال واردات هستیم، چون به هر دلیل در تولید داخل ناموفق باشیم؛ باید واکسن را برای گروه های پرخطر تهیه کنیم.

وطن‌پور گفت: محققان ما توان ساخت واکسن کرونا را دارند، چندین سال است تولید کننده واکسن هستیم و با اتکا به توان محققان بخشی از نیاز کشور را در داخل کشور تولید می کنیم، برخی بر این باورند که نمی توان واکسن تولید کرد. این موضوع ظلمی در حق محققانی است که درحال تلاش برای تولید این محصول هستند، در حال عبور از مراحل مختلف تولید واکسن کرونا و نزدیک شدن به ساخت آن هستیم. در کنار ساخت واکسن، برای تولید انبوه آن باید بر روی پلتفروم های صنعتی سرمایه گذاری شود و برای رسیدن به این هدف مهم باید در خطوط تولید هم سرمایه گذاری مناسب انجام گیرد. 

به گزارش ایرنا مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: برخی ها در کیفیت واکسن ایرانی کرونا تشکیک ایجاد می کنند، علاوه بر سازمان غذا و دارو، سازمان بهداشت جهانی بر تمام مسیر تولید واکسن نظارت می کنند و دستورالعمل های این حوزه را به شرکت های تولید کننده ابلاغ می کنند، در کیفیت واکسن های تولیدی دنیا چندان نمی شود تفاوت قائل شد، دارو و واکسن با سلامت جامعه سروکار دارد و به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت نظارت و پیگیری دقیق در این زمینه به عمل می آورد تا جان مردم به خطر نیفتد، برخی کشورها مانند روسیه اعلام کردند که واکسن کرونا را تولید کردند، اما تا به سازمان بهداشت جهانی مدارک آنها تائید نکنند، حتی نمی توانند به مصرف مردم خودشان برسانند. امکان ندارد بدون کد اخلاق و بدون ثبت طرح در مبادی ذیربط، ساخت این محصول فراهم شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه