جزئیات طرح شهید سلیمانی یا هدف بیماریابی زودرس
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی با اشاره به اجرای طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا "طرح شهید سلیمانی" گفت: بر اساس امضای تفاهم‌نامه مشترک بین وزیر بهداشت و رئیس سازمان بسیج مستضعفین، بیماریابی، غربالگری و شناسایی افراد مشکوک در استان‌های سراسر کشور و در تهران در قالب طرح شهید سلیمانی اجرا شده است، طرح شهید سلیمانی در قالب شناسایی بیماران و افراد مشکوک در محلات کشور اجرا می‌شود و این طرح در زمینه بیماریابی زودرس و قرنطینه سریع‌تر بیماران در سراشر کشور از جمله در تهران از اول آذر آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه هماهنگی‌های لازم بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای اجرای طرح شهید سلیمانی انجام شده است افزود: طرح بیماریابی شهید سلیمانی با همکاری بسیج، هلال احمر و سایر نهادهای ذی‌ربط و با هدف شناسایی بیماران به صورت محله محور انجام می‌شود که در این طرح با تشخیص معاونت‌های بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراقبان سلامت، انجام تست و آزمایش‌های مربوطه سریع‌تر و هدفمند از افراد مشکوک و مبتلا صورت می‌گیرد.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: محدودیت‌ها از اول آذر در تهران مانند سایر استان‌های کشور آغاز شده است و تأثیر آن در میزان فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا یک ماه تا ۴۰ روز و میزان موارد مراجعات سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بین ۱۰ تا ۱۴ روز بعد خودش را نشان می‌دهد، در حال حاضر افراد باید برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، هنگام خروج از خانه حتماً از ماسک استفاده کنند و تا حد امکان از ترددهای غیرضروری در سطح شهر بپرهیزند.

زالی گفت: مردم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را به خصوص شستن دست‌ها با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه را رعایت کنند زیرا این اقدامات ساده‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است و برای کنترل و مهار بیماری باید چرخه انتقال این ویروس منحوس در کشور شکسته شود.

پیرحسین کولیوند رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا "طرح شهید سلیمانی)" نیز درباره این طرح گفت: طرح بیماریابی، آموزش و جداسازی افراد مبتلا شده به ویروس کرونا با همکاری تمام دستگاه‌ها مخصوصا بسیج و بسیج جامعه پزشکی شروع شده و پشتیبانی طرح بر عهده سازمان اورژانس کشور قرار است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت هتل‌ها و مهمانسرا‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای سکونت استفاده کرد مشخص شده است، ادامه داد: وزارت میراث فرهنگی هتل‌ها و وزارت ورزش و جوانان خوابگاه‌های خود را برای قرنطینه بیماران کرونایی در اختیار اورژانس قرار داده‌اند، در مرحله اول از ظرفیت هتل‌ها برای قرنطینه افراد مبتلا به کرونا استفاده می‌شود. قالب این افراد کسانی هستند که در منزل توان خودجداسازی ندارند.

رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا ادامه داد: در این طرح دو گروه قرنطینه می‌شوند. دسته اول کسانی هستند که ابتلای آن‌ها به کرونا مشخص شده، اما نیاز به بستری شدن ندارند و دسته دوم افراد بهبود یافته از کرونا هستند که باید از بیمارستان ترخیص شوند، درصورتیکه همچنان ناقل ویروس هستند، در این طرح کرامت انسان‌ها حفظ می‌شود و علاوه بر آن نظارت جامع و کاملی توسط کادر درمان، نیروی‌های بسیج و دانشگاه‌های علوم پزشکی بر این مراکز اقامتی وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان کولیوند در پایان اضافه کرد: مراکز بهداشتی و مراکز جامع سلامت افرادی که تستشان مثبت شده باشد و یا افراد پر خطر که در ارتباط با بیماران کرونایی بوده‌اند را به هتل‌ها معرفی می‌کنند، در این مراکز پزشک، پرستار و روان شناس نیز مستقر است تا خدمات لازم را به بیماران ارائه کنند، در طرح شهید سلیمانی آموزش رکن اساسی است که می‌تواند تاثیر به سزایی در پیشگری از ابتلا به کرونا داشته باشد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.