محدودیت‌های اعمال شده توانسته سیکل بیماری کرونا را بشکند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی گفت: در حال حاضر، در اکثر استان ها شاهد روند نزولی ابتلا به بیماری هستیم و طبق انتظارات، تاثیر مداخلات از اواخر هفته دوم آغاز محدودیت ها نمود بیشتری خواهد یافت، محدودیت های اعمال شده، سیکل بیماری را خواهد شکست اما اگر بخواهیم میزان ابتلا به حداقل ممکن برسد این محدودیت ها و احتیاطات باید در داخل خانواده ها انجام شود.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: افراد سالمند بیشترین گروهی هستند که دچار مرگ ناشی از بیماری کرونا می شوند. ریسک مرگ و میر در صورت ابتلا به بیماری در افراد بالای ۷۰ سال ۱۲ برابر بیش از افراد زیر ۴۰ سال است، در زمان پیک اعمال محدودیت ها سیکل را خواهد شکست، اما کاهش مرگ و میر، دیرتر نمود خواهد یافت.

وی افزود: بار بیماری ارتباط زیادی با رفتار اجتماعی مردم دارد، افزود: برگزاری مراسم ها، تجمعات، رفت و آمدها و ماندن طولانی مدت در فضای بستری در روند افزایشی و پیک بیماری تاثیرگذار است، اما محدودیت های اعمال شده توانسته سیکل بیماری را بشکند، باید به دو گروه افراد زیر ۲۰ سال که دارای علائم کمی هستند اما بسیار ناقل هستند و سالمندان بالای ۶۰ سال که گروه پرخطر هستند و بیشترین احتمال مرگ و میر را دارند، توجه جدی نمود.

به گزارش مهر جان بابایی در پایان گفت: در افراد با سن بالا علائم بیشتر به صورت تب خفیف، بی حالی، بی اشتهایی و گاهی همراه با کاهش سطح هوشیاری نمود پیدا می کند. اما در افراد میانسال تابلو علائم بیشتر به صورت تب، درد استخوانی، سرفه، تنگی نفس و اختلالات چشایی و بویایی است، یکی از مشکلات، انکار بیماری است. در صورت بروز علائم اولین احتمال شک به کرونا است، استفاده از ماسک، شستن دست ها و حفظ فاصله اجتماعی احتمال ابتلا را به شدت کاهش خواهد داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه