۶۰ درصد توده استخوانی در دوران بلوغ شکل می گیرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلال الدین میرزای رزاز گفت: دوران نوجوانی به طور معمول در دختران و پسران متفاوت است و دومین دوره جهش رشد بعد از سال اول تولد در طول زندگی است، به نحوی که حدود ۲۵ درصد از رشد قدی بزرگسالان در طول دوران نوجوانی به دست می آید.

وی افزود: پدیده جهش رشد در دوران نوجوانی، نیاز فرد به انرژی و مواد غذایی را افزایش می دهد. نیازهای تغذیه ای طی دوران جوانی و نوجوانی بیشتر از سایر دوران های زندگی است. چرا که کمبود غذایی و مصرف ناکافی مواد مغذی موردنیاز در این دوران می تواند به تاخیر روند و بلوغ جنسی منجر شود. همچنین، تغذیه مناسب در این دوران می تواند از بیماری های مزمن غیر واگیر دوران بزرگسالی از جمله بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان پیشگیری کند.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور ادامه داد: با از انواع گروه های غذایی از جمله گروه نان و غلات، گوشت های سفید و قرمز، تخم مرغ و حبوبات، لبنیات کم چرب، میوه و سبزی های تازه به مقدار کافی و متنوع در برنامه غذایی روزانه نوجوانان گنجانده شود. و  استفاده ناکافی از پروتئین رژیم غذایی در این دوران می تواند باعث کاهش رشد قدی، تاخیر بلوغ جنسی و کاهش توده عضلانی بدن شود.

میرزای رزاز گفت: همچنین بهتر است در رژیم غذایی برای تامین چربی، بیشتر از چربی های غیر اشباع به خصوص منابع امگا ۳ در رژیم غذایی نوجوان استفاده شود و از محصولات غذایی حاوی چربی های اشباع و ترانس استفاده نشود، به دلیل رشد سریع نوجوان در سنین بلوغ نیاز به انواع ویتامین های مختلف نیز تا حدودی بیشتر می شود، این افزایش نیاز از طریق یک رژیم غذایی مناسب و متعادل تامین می شود و مصرف مکمل های مولتی ویتامین در شرایط عادی ضرورت ندارد، استفاده از تخم مرغ، گوشت ها، لبنیات کم چرب، مغزدانه ها و غذاهای دریایی، به میزان متعادل به حفظ سلامتی و تامین ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز نوجوانان کمک می کند.

وی تصریح کرد: در دوران نوجوانی نیاز به مواد معدنی و املاحی همچون کلسیم، فسفر، آهن، روی و… بیش از سال های قبل می شود. نکته قابل توجه آن که بین ۵۰  تا ۶۰ درصد از حداکثر توده استخوانی که فرد در میانسالی خواهد داشت، در دوران بلوغ تشکیل می شود. بنابراین دریافت مقادیر کافی از کلسیم و فسفر برای تشکیل توده استخوانی سالم و مستحکم ضروری است و شیر و لبنیات بهترین منابع غذایی هر دو عنصر کلسیم و فسفر محسوب می شود، در این دوره به دلیل افزایش حجم خون و توده عضلانی و همچنین تغییرات فیزیولوژیک نیاز به ماده مغذی آهن افزایش می یابد، کمبود روی نیز می تواند باعث تاخیر رشد، اختلال تکامل ادراکی و تاخیر بلوغ جنسی شود.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور برای تامین نیاز به این مواد معدنی، مصرف شیر و لبنیات کم چرب، مغزدانه ها، انواع گوشت های سفید و قرمز "منبع آهن با جذب بالا" و غذاهای دریایی را جزو برنامه غذایی روزانه نوجوانان، ضروری دانست و گفت: نوجوانان نباید برای داشتن ظاهری متناسب تر از رژیم هایی غذایی نامناسب و غلط استفاده کنند  و متاسفانه در بسیاری از نوجوانان کیفیت و کمیت نامناسب مواد غذایی عامل اصلی ایجاد مشکلات تغذیه ای است.

میرزای رزاز ادامه داد: از سوی دیگر نوجوانان در انتخاب هایشان بیشتر تحت تاثیر همسالان خود هستند. این افراد ممکن است بیش از اندازه از یک نوع غذای ناسالم مانند نوشابه ها، فست فودها یا غذاهای فرآوری شده مصرف کنند. نوجوانانی که تمایل بیشتری به مصرف فست فودها به جای غذاهای خانگی دارند و به جای میان وعده های سالم مانند میوه، از میان وعده هایی با انرژی زیاد که دارای چربی و قندهای ساده هستند و تنقلات بدون ارزش غذایی "چیپس و پفک و..." استفاده می کنند، مستعد ابتلا به اضافه وزن، چاقی و مشکلات مرتبط با آن هستند.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: برخی مشکلات دوران نوجوانی نظیر آکنه و جوش نیز، با مصرف مواد غذایی دارای قندهای ساده "نظیر انواع نوشابه ها و شیرینی ها" مرتبط است، برای پیشگیری از این مشکلات می توان از خوردن غذاهای سرخ شده، پرچرب و پر ادویه، قند و شیرینی و… پرهیز و از سبزی های تازه، میوه و شیر در رژیم غذایی استفاده کرد، برای کنترل چاقی در نوجوانان باید علاوه بر گرفتن رژیم غذایی مناسب نوجوان، عادت های غذایی غلط را اصلاح کرد. انجام فعالیت های ورزشی منظم نیز یکی از راه ها برای رسیدن به وزن ایده آل است. نکته مهم ای که اگر نوجوان نیاز به کاهش وزن داشته باشد، رژیم غذایی او باید به گونه ای تنظیم شود که رشد و بلوغ او را به تاخیر نیندازد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.