دفترچه‌های بیمه سلامت از سال آینده به تدریج خذف خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رضا میرزایی درباره نتیجه پرونده الکترونیک سلامت روستائیان گفت: پرونده سلامت که کاری حدود 8 تا 10 ساله بود با همت دکتر نمکی وزیر بهداشت بالاخره به سرانجام رسیده است.

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: جمعیت حدود 28 میلیون و 500 هزار نفری روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر از برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاعی روستایی مدیریت می شوند، حدود 27 میلیون و 900 هزار نفر پرونده سلامت دارند و اطلاعات در سامانه های سطح یک وزارت بهداشت "سیب، ناب و سینا" ثبت شده و در حال اخذ گزارش فعالیت حدود 27 میلیون و 906 هزار نفر هستیم. ولی مابقی این افراد که معمولا در جاهای دورافتاده کشورهستند و دسترسی به اینترنت ندارند هنوز پرونده سلامت ندارند که حدود 600 هزار نفر هستند.

وی با تاکید بر پیگیری 2 ساله سازمان بیمه در ارائه نسخه الکترونیک افزود: بیش از 90 درصد پزشکان در بخش خصوصی شهری به سامانه نسخه نویسی دسترسی دارند و این روند در حال کامل شدن است. درصدی از داروخانه ها هم از نسخه پیچی الکترونیکی استفاده می کنند که این امر روز به روز در حال ارتقاء است. نسخه نویسی در سطح یک هم همراه با نظام ارجاع الکترونیک در حال انجام است که نیاز به لینک سامانه های وزارت بهداشت به سامانه های سازمان بیمه دارد که اینکار از استان اصفهان آغاز شده است. ان شاء الله در آینده ای نزدیک نسخه نویسی و نسخه پیچی به طور کامل به صورت الکترونیک انجام خواهد شد.

میرزایی با اشاره به حذف دفترچه کاغذی گفت: فعالیت های سازمان بیمه در راستای حذف دفترچه بیمه آغاز شده و ان شاء الله در سال آینده تعداد دفترچه کمتری چاپ می شود، به محض کامل شدن فرآیند الکترونیکی کردن، دفترچه های کاغذی به طور کامل حذف می شود، در خصوص تمدید دفترچه سلامت تا آخر فروردین سال 1400 نیز تمام کسانیکه تحت پوشش سلامت هستند به ویژه کسانیکه بیمه سلامت رایگان دارند تا آخر فروردین سال 1400 تمدید بیمه شده اند.

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به حذف آزمون وسع برای تمدید دفترچه بیمه سلامت هم گفت: تا 10 روز قبل به دلیل الزام ارزیابی وسع برای تمدید دفترچه این کار انجام نشده بود ولی چون نیاز به آزمون وسع تا آخر کرونا برداشته شده است این افراد برای تمدید دفترچه خود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند. آیین نامه آزمون وسع به دلیل سختگیرانه بودن و ایجاد مشکل برای جامعه روستایی با موافقت هیات دولت فعلا تا آخر کرونا حذف شده و از سال آینده با آیین نامه جدید مجددا برقرار می شود.

به گزارش فارس وی در پایان با تاکید بر پوشش بیمه برای داروهای کرونا خاطر نشان کرد: با هماهنگی وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت کلیه بیماران کرونایی روستایی که به خانه های بهداشت مراجعه می کنند به مراکز 16 ساعته و بیمارستان ها ارجاع می شوند و در صورت ضرورت بستری بدون پرداخت هیچگونه وجهی با هزینه وزارت بهداشت و سازمان های بیمه تحت درمان قرار می گیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه