آیین نامه منع انگ و تبعیض علیه مبتلایان به ویروس ایدز ابلاغ می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی، روز سه شنبه در پیامی که همایش ویدئو کنفرانسی روز جهانی ایدز فرستاد گفت: نظام سلامت جهان امروز در یک وضعیت غیر قابل پیش بینی و در حال تغییر دائمی و سریع به سر می برد از یک سو همه توجهات در همه گیری کووید۱۹ و تاثیر آن بر سلامت مردم و زندگی و معیشت آنها متمرکز و از سوی دیگر بقیه خدمات سلامت بر اساس رویکردهای عدالت محور تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته است که از جمله بارزترین آنها تحت این همه گیری بر آچ ای وی است .

وزیر بهداشت ادامه داد: تجربه جهانی ۴۰سال اخیر به ما آموخته است پاسخ به همه گیری ایدز نیازمند همبستگی جهانی و مسئولیت مشترک است که می تواند تسهیل کننده مسیر پیش روی ما باشد. این امر مستلزم آن است که این همبستگی و مسئولیت روز به روز بیشتر گسترش یابد، نظام های سلامت امروزه آن قدر توانمند شده اند که امکان آموزش و پیشگیری، دسترسی به تستهای تشخیصی و داروهای درمان و سایر نیازهای تخصصی کسانی را که در معرض ابتلا به اچ آی وی قرار دارند یا مبتلا به آن هستند به صورت عادلانه در اختیار آنها قرار دهند تا از آثار منفی عفونت اچ آی وی بر سلامت و معیشت مردم کاسته شود و گام مهمی برای بهبود کیفیت زندگی کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند برداشته شود.

وی افزود: هر چند تلاشهای ۴۰ سال اخیر در مبارزه با این همه گیری شاهد دستاوردها و توفیق فراوان بوده اما باید اعتراف کرد هنوز چالش های فراوان پیش روی نظام سلامت جهان و جامعه بشری قرار دارد، ۴۰ سال مبارزه با همه گیری اچ آی وی دستاوردهای مهمی در رویکردهای عدالت محور و پاسخگویی در این همه گیری برای ما داشته است. ما آموختیم پاسخی می تواند در کشور و جهان اثربخش باشد که رویکرد عدالت محور، جامعه محور، دانش محور آگاهانه و  با ملاحظه شرایط اعتقادی و فرهنگی و با مهربانی و با اولویت دادن افرادی که در معرض بیشترین ابتلا قرار دارند اجرا شده باشد. پاسخی که یک رکن اساسی آن توانمندسازی مبتلایان، افراد در معرض خطر و خانواده آنها در جهت مراقبت در برابر این ویروس و ایجاد اعتماد در سایر جوامع، دولت و سایر ارکان نظام است.

نمکی گفت: روز جهانی ایدز امسال برای ما معنای ویژه ای پیدا کرده است آیین نامه پیشگیری و منع انگ و تبعیض علیه کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، توسط مسئولان آگاه و با درایت وزارت دادگستری با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به همه مراکز ارائه کننده خدمات سلامت دولتی و خصوصی ابلاغ می شود. همچنین مقرر است لایجه قانونی پیشگیری و کنترل اچ آی وی با امضای مشترک وزرای دادگستری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تقدیم مجلس بشود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: دسترسی به همه خدمات پیشگیری و درمان ایدز از جمله تست های تشخیصی دارو، خدمات پیشگیری و خدمات کاهش آسیب، مراقبت از سلامت روان و توسعه آزمایشگاههای تشخیصی پیشرفته در اختیار بیماران قرار گرفته و در سراسر کشور قابل دسترسی است، اطمینان داریم آنچه تاکنون انجام داده ایم برای پایان دادن به همه گیری ایدز نه تنها دچار انحراف نشده و به دلیل همه گیری کووید ۱۹ عقب نشینی نکرده است بلکه با همه توان قوت جلو می رود و دولت  جمهوری اسلامی ذره ای برای پایان این همه گیری دست بر نداشته است

وی اظهار کرد: اقدامات پیشگیری و مراقبت از اچ آی وی بعد از پاندمی کووید۱۹ انجام شده است. دستورالعمل مراقبت، درمان و توزیع دارو را تجدید نطر کردیم و نهایت تلاش انجام شد تا جای ممکن خدمات آنلاین جایگزین خدمات حضوری شود به شرطی که آسیبی متوجه این برنامه نشود و نهایت رضایت افرادی که با ایدز زندگی می کنند و خانواده آنها فراهم شود. متون آموزشی برای افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند و باید درباره کووید۱۹ بدانند از طریق شبکه های مجازی در دسترس آنها قرار گرفته است.

نمکی ادامه داد: ارزیابی های بین المللی در ایران نشان داد که در اوج کرونا ۹۸ درصد کسانی که با اج آی وی زندگی می کردند دسترسی به دارو برای حداقل یک ماه را داشته اند. ۷۱ درصد دسترسی به ماسک، ۸۱ درصد دسترسی به محلول های ضدعفونی کننده و ۹۱ درصد به اقلام کاهش آسیب دسترسی داشته اند، در یک بررسی در تهران و اصفهان بر روی ۱۲۷۶ فرد اچ آی وی نشان داد فقط ۲۶ نفر از این افراد به کووید۱۹ مبتلا شده اند. این بررسی همچنان ادامه دارد اما نشان دهنده این است که تا چه اندازه میزان آگاهی افراد مبتلا به اچ آی وی و خانواده آنها بالاست.

وزیر بهداشت در پایان گفت: با تلاش فراوان کیت تشخیص سریع اچ آی وی در سراسر کشور در دسترس قرار گرفته است. یکی از مهمترین ارکان توفیق برنامه مبارزه با اچ آی وی در کشور همکاری با سازمانهای بین المللی زیر مجموعه سازمان ملل متحد و بهره گیری از تونمندی فنی آنها است. کماکان چالش اول کشور  همه گیری کووید۱۹ و گسترس روز افزون آن در سراسر جهان است که ناخواسته بسیاری از عرصه های مبارزه با اچ آی وی را در کشور تحت تاثیر قرار داده است، امیدواریم برنامه اچ آی وی تحت هیچ شرایطی از سوی کوووید ۱۹ تحت تاثیر قرار نگیرد و بنده به عنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی متعهد می شوم اجازه ندهم کوچکترین توفقی در ارائه کیفیت و کمیت این برنامه در کشور رخ دهد.

به گزارش ایرنا بر اساس آمار وزارت بهداشت تاکنون حدود ۴۱ هزار فرد مبتلا به اچ آی وی در ایران شناسایی شده است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.