واکسن ایرانی HPV تا پایان سال به تولید انبوه می رسد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سرطان دهانه رحم یکی از خطرناک ترین بیماری‌هایی است که ابتلا به ویروس HPV  یا پاپیلوم انسانی علت اصلی آن است. باوجود این که سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، سالانه بیش از ۵۰۰ هزار زن در سراسر جهان مبتلا به این بیماری می شوند و بیش از ۲۵۰ هزار زن جان خود را از دست می‌دهند.  

حسین وطن پور مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در این خصوص گفت: یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به تولید این محصول فناورانه در داخل کشور شده و در آینده نزدیک در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت، تولید واکسن سرطان دهانه رحم یکی از دستاوردهای مهم شرکت های دانش بنیان است، این محصول ایرانی علاوه بر گذراندن کارآزمایی بالینی، بخش عمده ای از مجوزها را برای تولید انبوه اخذ کرده است.

وی افزود: هرچند تحریم ها سبب کند شدن تولید این محصول فناورانه در داخل کشور شده است، اما محققان ایرانی موفق به بومی سازی این واکسن شده اند، در دنیا دختران ۱۶ تا ۱۸ ساله را در مقابل سرطان رحم واکسینه می کنند و این کار در جلوگیری از ابتلا به این سرطان در سنین ۳۵ سالگی به بالا، بسیار موثر است.

به گزارش ایرنا رضا ملک زاده، معاون سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نتایج مطالعات مرتبط با شیوع HPV در کشور گفت: نتایج برخی تحقیقات انجام شده در ایران شیوع کلی این ویروس در جمعیت زنان را حدود ۴ تا ۷ درصد تخمین می‌زند، سرطان دهانه رحم هفدهمین سرطان شایع بین زنان ایرانی است، با استناد به آمارهای تخمینی، مرگ های ناشی از سرطان دهانه رحم در کشور سالانه ۳۷۰ مورد است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.