ماندگاری عوارض بیماری کرونا به سن فرد و بیماری زمینه ای بستگی دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بابک پورقلیچ درباره استفاده از دو ماسک در راستای جلوگیری از انتقال کرونا گفت: ماسک‌های پرستاری و جراحی باید سه لایه بوده و وزن وجنس خاصی هم داشته باشند. افراد با توجه به شغلی که دارند باید از ماسک های مختلف استفاده کنند. استاندارد ماسک های  مورد استفاده جراحان با افراد عادی فرق دارد. اگر شک داریم ماسک ما استاندارد نیست و می خواهیم از بیمار کرونایی مراقبت کنیم می توانیم از دوماسک به همراه هم استفاده کنیم اما اگر ماسک استاندارد باشد همان یک عدد کفایت می کند.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان نظام پزشکی کشور در ادامه درباره عوارض ماندگار بیماری گفت: ماندگاری عوارض این بیماری به سن فرد و بیماری زمینه ای بستگی دارد. افرادی که بیماری شدید داشته به ویژه اینکه وارد فاز التهابی شده باشند ممکن است دچار فیبروز ریه شوند بنابراین باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپ مطمئن، ورزش های ریوی را برای بازگشت به حالت عادی انجام دهند تا از فیبروز ریه جلوگیری شده و ظرفیت ریه آنان کاهش پیدا نکند. مسلما بازگشت ظرفیت ریه در فردی جوان و مسن تر متفاوت است . این درمان آسیب ها تحت نظارت پزشک و درمان های فیزیوتراپی انجام می شود.

وی درباره کاهش اکسیژن به واسطه استفاده از ماسک افزود: ماسک استاندارد برای فعالیت معمولی موجب کاهش اکسیژن نمی شود ولی برای فعالیت هایی مثل کوهنوردی وجود ماسک می تواند در عمق تنفس ما تاثیر داشته داشته و دریافت هوا را کمی با محدودیت مواجه کند، کوید 19 به علت وجود ویروس کرونا به وجود می آید، کروناها خانواده ای از ویروس ها هستند که معمولا در فصول سرد باعث سرماخوردگی می شوند. حتی ویروس بیماری سارس هم در این خانواده قرار دارد. ویروس ها با تغییر ژنوتیپی میتوانند باعث ابتلای انسان به بیماری جدید شوند اما تغییرات این ویروس ها انقدر زیاد نیست.

به گزارش فارس پورقلیچ در پایان درباره خرید غذاهای طبخ شده مثل سبزی های سرخ کرده گفت: اگر آماده سازی این غذاها کاملا بهداشتی باشد، خرید آن موردی ندارد این مواد باید از کارخانه های معتبر تهیه شوند، ممکن است افراد مبتلا به کرونا به ویژه کسانی‌که عوارضی همچون اسهال را داشته اند حتی تا چند هفته ویروس را از مجاری تنفسی  و گوارشی دفع کنند، ملاک ما قرنطینه دو هفتگی نیست به همین دلیل به افرادی که بهبود پیدا کرده اند توصیه می شود تا مدت ها پس از حضور در محیط کار، پس از استفاده از سرویس بهداشتی آن مکان را ضدعفونی کنند و از ماسک هم به خوبی استفاده کنند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.