کاهش موارد بستری و فوتی‌های روزانه با اعمال محدودیت‌ها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی گفت‌: پس از پیک سوم کرونا که نفس‌گیر بود و همکاران ما در استان‌ها بیشترین فشار را تحمل کردند، در حال حاضر هم بستری و هم مرگ و میر در کل کشور نزولی شده است. هر یک میلی متر از منحنی که خم می‌شود، سانتی‌مترها پشت همکاران ما از فشار این بیماری خم می‌شود. گاهی می‌شنویم که تاب آوری همکاران ما کاهش یافته، اما همکاران ما در اوج مشکلات در کنار مردم هستند.

وی افزود: پاداش محدودیت‌ها این است که در اول آذر مناطق قرمز بسیار زیاد بود و در ۱۵ آذر اکثر این مناطق به نارنجی تبدیل شدند. از ۱۶۰ شهر قرمز، حدود ۱۳۰ شهر نارنجی شدند، اما حدود ۳۲ شهر که در مرز قرمز و نارنجی قرار داشتند به وضعیت قرمز تبدیل شدند، در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان کوچک‌ترین عنصر موثر در خدمت مردم هستیم و بزرگ‌ترین افتخار را مردم خلق کرده‌اند که صبوری و همدلی و همراهی می‌کنند.

وزیر بهداشت گفت‌: خواهش من از مردم این است که این نشانه‌ها را به حساب عادی انگاری نگذاریم و به روزهایی بر نگردیم که به ۳۰ مرگ روزانه رسیدیم، اما هر روز التماس کردیم که عادی پنداری بزرگترین مشکل است و آن روز هم گفتم که از گوشه‌های زمین دوباره گل می‌خوریم، زحمت پزشک و پرستار و کادر بهداشت و درمان را زیر سوال نبریم و این همکاری را با شدت ادامه بدهیم. صبح صادق زمانی است که طرح شهید سلیمانی با همدلی و وفاق به نتیجه برسد و شاهد کاهش چشمگیر موارد ابتلا و بستری و فوتی باشیم.

نمکی ادامه داد: طبق پیش‌بینی‌هایی که موسسات علمی جهان کرده بودند، متاسفانه اروپا، امریکا و بسیاری از کشورهای جهان در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند. پیش‌بینی که برای جهان کرده بودند، متاسفانه درست از آب درآمد، اما پیش‌بینی که برای کشور ما شده بود، متفاوت شد، کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا و آلمان خیز بسیار وحشتناکی را از بیماری و مرگ نشان می‌دهند. حتی کمی بیش از آنچه که موسسات علمی پیش بینی کرده بودند. روز گذشته با کمال تاسف آلمانی‌ها با مرگ ۴۳۲ مورد در روز مواجه بودند، آمریکایی‌ها با مرگ بالای ۲۸۰۰ روبرو بودند. همچنین سایر کشورهای اروپایی با مرگ‌های نزدیک به ۱۰۰۰ مواجه بودند.

وی تصریح کرد: در کشورمان برای کنترل بیماری سه سناریو داشتیم، سناریوی سوم این بود که هیچ کاری نمی‌کردیم که در این صورت مرگ‌ها همچنان خیز داشت. سناریوی دوم این بود که با محدودیت‌های کمتر رفتار کنیم و سناریوی یک این بود که به سمت ادامه اجرای محدودیت‌ها در همان حد و حصری که امتداد داشت، می‌رفتیم. امروز با افتخار می‌گوییم که با اعمال محدودیت‌ها توانستیم که از بیش از ۳۰ هزار مورد بستری و از ۴۶۲۱ مرگ با محاسبه عدد و رقمی که داریم، بکاهیم. این روش را ادامه داده و به سمت روزهای دو رقمی و تک رقمی پیش می‌رویم. البته از مردم خواهش می‌کنم که این نشانه‌ها را به حساب عادی‌انگاری نپندارند.

به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: بعد از پیک سوم که پیک نفس‌گیری بود و همکاران من در استان‌ها فشار این پیک را که به مراتب از پیک‌های قبلی سنگین‌تر بود، تحمل کردند، اکنون می‌بینیم که ابتلا و مرگ‌ومیر در کل کشور سر به فرود گذاشته است، البته هر یک میلی‌متری که از این منحنی کم می‌شود، پشت همکاران من از توان فرسایی این هجمه سنگین بیماری سانتی‌مترها خم می‌شود. البته این اصطلاحی را که می‌گویند که همکاران ما خسته شدند و تاب آوری‌شان کاهش یافته، خواهش می‌کنم نگوییم. زیرا همکاران‌مان همیشه در اوج ایستادگی در کنار مردم هستند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.