همه مسیرهای تهیه واکسن کرونا را با جدیت دنبال می‌کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود سلیمانی گفت: در شرایط فعلی هم باید به دنبال تولید واکسن کرونا در داخل باشیم و هم به خرید آن از خارج کشور فکر می کنیم تا واکسن مورد نیاز کشور تامین شود،

عضو کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ ادامه داد: کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ از ابتدای سال جاری هر دو مسیر تامین واکسن اعم از خرید از مجموعه کووکس وابسته به سازمان جهانی بهداشت و سایر فروشندگان معتبر بین المللی و تولید داخل را به صورت همزمان دنبال می کند، بررسی برای مجموعه هایی که امکان خرید از آنها وجود دارد و حمایت از تیم های تحقیقاتی که روی واکسن کار می کنند، از جمله موارد دستور کار این کمیته است.

وی در خصوص اینکه آیا از توان، امکانات و تجهیزات لازم برای ساخت واکسن کرونا در کشور برخوردار هستیم افزود: محققان ما توان تولید واکسن کرونا را دارند و تا به حال هم چند مورد آزمایشی آن را در کشور ساخته اند، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و انستیتو پاستور از مجموعه هایی هستند که بخش عمده ای از واکسن های مورد نیاز کشور را تولید می کنند، به عبارتی دانش تولید واکسن در مقیاس صنعتی در کشور وجود دارد. تاکنون واکسن های متعددی در داخل کشور ساخته شده و در حال استفاده آنها هستیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه محققان ما از توان علمی کافی برای ساخت واکسن کرونا بر اساس پلتفرم های موجود برخوردار هستند گفت: محققان ما حتی توانایی ساخت واکسنی مانند مدرنا و بایون تک را به صورت آزمایشگاهی دارند اما تولید در مقیاس صنعتی مقوله دیگری است و الزامات و دانشی فراتر از فقط ساخت واکسن را می طلبد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ ادامه داد: در شرف ورود به مرحله انسانی واکسن کرونا هستیم. در یکی دو هفته آینده یکی از تیم‌های تحقیقاتی که موفق به اخذ مجوز کمیته کشوری اخلاق در پژوهش شده است، مرحله انسانی واکسن کرونا را آغاز می کند و تیم دوم هم با کمی تاخیر وارد این مرحله خواهد شد. به عبارتی به زودی ۲ تیم مطالعات انسانی خود را آغاز می کنند، تعدادی از تیم های تحقیقاتی ما تقریبا به انتهای مرحله حیوانی واکسن کرونا رسیدند و در شرایطی هستیم که می توانند فعالیت خود را در مرحله انسانی ادامه دهند.

به گزارش ایرنا وی در پایان انتقال از مرحله آزمایشات حیوانی به انسانی را یک پله بزرگ در تولید واکسن کرونا اعلام کرد و بیان داشت: محققان ایرانی ما موفق به گذراندن این مرحله بزرگ شده اند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.