دی ‌ماه رقم مرگ ‌و میر ناشی از اپیدمی کرونا بسیار کاهش می‌یابد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی گفت: می‌توانیم با اولویت بندی گروه‌های پرخطر را با واکسن وارداتی و سپس عموم مردم را با واکسن ایرانی در مقابل ویروس کرونا واکسینه کنیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا ادامه داد: بعد از اینکه چند کمپانی بزرگ دنیا اعلام کردند که واکسن آنها می‌تواند ۹۵ درصد ایمنی ایجاد کند، بارقه‌ای از امید در دل مردم دنیا ایجاد شد. خیلی‌ها اوایل در مورد اینکه این بیماری و حتی واکسن ایمنی می‌دهد یا نه شک داشتند، اما این ناامیدی‌ها خوشبختانه در هفته‌های اخیر با تحقیقاتی که در این زمینه شده تا حدودی از بین رفت، چرا که مقالات خیلی قوی آمده که افرادی که کرونا می‌گیرند تا مدت‌ها حتی تا یک سال بیماری را نخواهند گرفت، اما این ممانعت نمی‌کند از اینکه حتماً باید رعایت‌های لازم را انجام دهند.

وی افزود: در حال حاضر در دنیا نقش بسیار عمده‌ای دادند به افرادی که این بیماری را گرفتند، چرا که حتی گفتند در کشورهایی که شاید تعداد واکسن به حد کافی نباشد لازم نیست افرادی که بیماری را گرفتند فعلاً واکسن بزنند. من هم از همان ابتدا همیشه تأکید داشتم که خیلی از بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی ایمنی مادام‌العمر می‌دهند، در حال حاضر نیز بالای ۱۵۰ کمپانی بزرگ دنیا با تمام سرمایه کار می‌کنند تا این واکسن را به دنیا عرضه کنند. مثلاً کشور چین الان چهار واکسن، روسیه و آمریکا هر کدام دو واکسن، اتحادیه اروپا چند واکسن را به دنیا عرضه کردند که همه آنها جواب داده، شاید تا یکی دو هفته آینده سازمان جهانی بهداشت اجازه استفاده به خیلی از کشورهای دنیا به صورت عمومی بدهد و این جای امیدواری است که مردم دنیا هم باید به آن امیدوار باشند.

مردانی گفت: کوشش دانشمندان جمهوری اسلامی ایران نیز از ابتدای این قضیه تا به حال برای ساخت واکسن ادامه دارد، تا جایی که اطلاع دارم مطالعه انسانی آن نیز آغاز شده است و قول دادند تا بهار یا تابستان ۱۴۰۰ بتوانند این واکسن را در اختیار مردم قرار دهند، ولی قبل از اینکه حتی واکسن ما تهیه شود، کوواکس که یک ارگان زیر نظر سازمان جهانی بهداشت است و در حال حاضر دو سوم کشورهای دنیا در آن ثبت‌نام کردند و وظیفه‌اش این است که از طریق کمک‌های مردمی کشورهای ثروتمند واکسن را در اختیار کشورهایی که اصلاً ممکن است تکنولوژی ساخت واکسن را نداشته باشند یا پول خرید آن را نداشته باشند بگذارد، این واکسن را توزیع خواهد کرد، ایران هم یکی از کشورهایی است که عضو آن است و سازمان جهانی بهداشت موظف است این واکسن را در اختیار ایران هم قرار دهد، اما قرار نیست که در همان ابتدا به همه ۸۰ میلیون نفر همزمان واکسن بزنیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا اظهار کرد: چنانکه سازمان جهانی بهداشت نیز اولویت‌بندی دارد که در مرحله اول اولویت با پرسنل پزشکی، افراد بالای ۶۵ سال و گروه‌های پرخطر است، حتی در این سازمان کمیته اولویت بندی توزیع واکسن وجود دارد و در آن افراد دارای اولویت ذکر شده‌اند، چنانکه فوتی‌ها هم از میان این افراد هستند، این به ما می‌گوید که حتی اگر ما بتوانیم که با واکسن وارداتی حداقل ۲۰ درصد جمعیت مان را که در اولویت هستند ایمن کنیم به امید خدا پس از آن واکسن تولید داخل خودمان هم به بازار خواهد آمد تا جمعیت بیشتری را تحت پوشش قرار دهد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده به امید خدا سال ۲۰۲۱ سال پایان اپیدمی باشد، و تا سال دیگر این موقع در گیرودار برپایی جشن پایان کرونا باشیم، در حال حاضر امیدهای پایان اپیدمی بسیار قوی شده، اما در این یک سال اولویت باز هم رعایت مراقبت‌ها و اصول ایمنی است.

وی همچنین در خصوص واکسن آنفلوانزا افزود: این واکسن وارداتی و تولید فرانسه است و در داروهای منتخب و شبانه‌روزی با ارز نیمایی در دسترس است. یک خبر خوب دیگر اینکه مطالعات اخیر نشان داده در ایتالیا و برزیل تحقیقات نشان داده افرادی که قبل از کرونا واکسن آنفلوانزا تزریق کرده بودند نیاز به بستری و آی سی یو کمتری پیدا کردند به ویژه در گروه‌های پرخطر.

به گزارش مهر مردانی در پایان تأکیدکرد: هنوز زنجیره انتقال ویروس قطع نشده است، البته این تعطیلات کارساز بود و حتی از روزهای قبل از آن روند کاهش را داشتیم، پیک‌های اپیدمی معمولاً بالا رفته و دوباره شیب کاهشی پیدا می‌کند، خدا با ما بود که آثار اعمال محدودیت‌ها را الان به عینه در بیمارستان‌ها می‌بینیم، ورودی بسیار کم شده، الان در بسیاری از بیمارستان‌های دولتی تخت خالی داریم، داروها هم کاملاً در اختیار است و معاونت درمان وزارت بهداشت داروها را در کشور توزیع کرده که افراد با پرونده می‌توانند آن را تهیه کنند، البته الان تنها دارویی که در درمان کرونا بر اساس شواهد علمی ثابت شده که بهتر اثر کرده دگزامتازون است که در بیمارستان‌ها قابل استفاده است، البته یکی، دو داروی انتخابی هم آمده که معجزه نمی‌کند و در ایران هم نیست، اگر این چند ماه را هم دست به دست هم دهیم و این محدودیت‌های خاص را رعایت کنیم به زودی واکسن هم آمده و می‌توانیم در کنترل بیماری نقش عمده‌ای داشته باشیم و احتمالاً از دی ماه هم رقم مرگ‌ومیر بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.