روند رو به رشد پژوهش های اخلاق پزشکی کشور متناسب با نیازهای جامعه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در ابتدای این وبینار که با همکاری شورای عالی اخلاق پزشکی، گروه آموزش پزشکی فرهنگستان، مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، باقر لاریجانی با این مقدمه که روند پژوهش های اخلاق پزشکی در کشور متناسب با چالش های زمانه و نیازهای جامعه رو به رشد است، اظهار داشت: مباحث اخلاق پزشکی به سبک امروزی، دانشی جوان در کشور ما است، اگرچه مسایل اخلاقی پیشینه ای طولانی در فرهنگ ما دارند.

وی با توجه به ساختار حوزه سلامت، آموزش، پرورش و ارائه خدمات را بحث های مطرح در حوزه اخلاق پزشکی دانست و افزود: تحقیقات متناسب با این بسترها صورت میگیرد و چالشهای جدید نوعی موضوع آفرینی در این بحثها هستند، امروزه در حوزه اخلاق پزشکی متناسب با شرایط دنیا و کشور، تحقیقات در مورد ویروس کووید-19 و چگونگی ارائه خدمات در این بیماران مطابق با موازین اخلاقی، همچنین بحثهای مرتبط با توزیع واکسن در حال پیگیری است، کدهای مرتبط با کووید-19 و مباحث مربوطه در شورای عالی اخلاق پزشکی کشور آماده تصویب و نهایی سازی است.

نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی کشور با اشاره به شباهت چالش های اخلاقی منطقه ادامه داد: تجربیات مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت، الگوی مناسبی برای کشورهای منطقه بوده و زمینه ساز افزایش همکاری های بین المللی و گسترش تحقیقات است.

در ادامه امیراحمد شجاعی عضو هیات علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن ایراد سخنرانی با عنوان نقش نظری مجله ایرانی تاریخ و اخلاق پزشکی در پیشبرد اخلاق پزشکی در بیمارستان ها، گفت: یکی از رسالات مجلات علمی پژوهشی، علاوه بر ترویج و گسترش دانش کمک به کاهش مشکلات و معضلات محیطی و پیرامونی در سطوح ملی و بومی است.

وی تصریح کرد: مجله ایرانی تاریخ و اخلاق پزشکی فرصتی فراهم آورده است تا انتشار نتایج پژوهش ها در زمینه هایی همچون کدهای اخلاقی، حریم خصوص و رازداری، آموزش اخلاق پزشکی، حرفه مندی، تنش های اخلاقی، حقوق بیماران، تعهدات اخلاقی، ایمنی بیمار، ارتباط موثر با بیمار، کرامت انسانی و ... بتواند به حل مشکلات بومی و پیشبرد مفهوم اخلاق پزشکی در محیط های بالینی کمک کند.

در ادامه این وبینار علمی مهشاد نوروزی، محقق ارشد مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز یافته های خود در رابطه با  بررسی وضعیت پژوهش اخلاق پزشکی در ایران را در اختیار شرکت کنندگان قرار داد.

وی افزایش روند استفاده از روش‌های تجربی و پژوهش‌های کمی و کیفی در حوزه اخلاق پزشکی و تغییر اخلاق پزشکی از تحلیل فلسفی هنجاری به سمت افزایش درگیری روش‌های تجربی را در این زمینه قابل توجه خواند.

در بخش پایانی نیز امیرحسین مردانی، پژوهشگر ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی نتایج مطالعه علم سنجی پژوهش های اخلاق زيست پزشكي ایران در پایگاه های استنادی را تبیین کرد، و گفت: پژوهش های اخلاق زیست پزشکی در ایران به موضوعات پژوهشی متنوعی می پردازند و جهت های پژوهشی مختلفی را نشان می دهند، نویسندگان ایرانی بر مفاهیم اخلاق در پژوهش، حقوق بیماران و پیوند اعضا تمرکز بیشتری داشته اند و اولويت های برتر پژوهش هاي زيست پزشكي ايران نشان داد در مقایسه با  موضوعات نظري، پژوهشگران ايراني غالباً بر موضوعات عملي و كاربردي تأكيد بیشتری دارند.

به گزارش وب‌دا وی در پایان تصریح کرد:  شرکاء اصلی و قدرتمند در پژوهش های اخلاق زیست پزشکی ایران، پژوهشگران فعال از چند کشور مشخص هستند که شبکه همکاری ها را منسجم‌تر نگه می دارند، در همین رابطه نیاز است پژوهشگران ایرانی به توسعه پایدار همکاری‌ علمی برای جذب مؤسسات حاشیه ای و کم ارتباط تر و شناسایی موضوعات پژوهشی مشترک با پژوهشگران کشورهای منطقه توجه کنند تا حداکثر پیوندهای بالقوه و ممکن را در شبکه همکاری ها به فعالیت برسانند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.