مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی دانشگاه تهران افتتاح شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان امام خمینی افتتاح شد.

مرکزی برای ارائه آموزش‌های تخصصی به دانشجویان پزشکی و کادر آموزشی بیمارستان‌ها که در آن تجهیزات پزشکی که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و تولید شده است در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین افتتاحیه این مرکز با اشاره به ضرورت استفاده از فضاهای متروکه و غیرقابل استفاده دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، کارخانجات و صنایع برای استفاده شرکت‌های نوآور و خلاق گفت: باید از این فرصت‌ها و فضاهای موجود بهترین استفاده را کنیم و جوانان و نوآوری‌های آنها را در دل آنها پرورش دهیم.

وی افزود: مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی نمونه بارز پیوند نوآوری‌های دانش‌بنیانی به حوزه تجهیزات پزشکی است، باید نیازهای فناورانه بخش آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی را به دانش‌بنیان ها ارائه کنیم تا از توانمندی آنها برای تولید بومی این محصولات بهره ببریم، مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی، فضایی مناسب برای ارائه آموزش‌های تخصصی به دانشجویان و فراهم کردن شرایط تعامل میان کادر درمان و دانشجویان در حال آموزش است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت گفت: بیشتر از ۹۰ درصد دستگاه‌های ارائه شده در این نمایشگاه داخلی است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تجاری سازی این محصولات، خدمات حمایتی ارائه می‌کند، در نمایشگاه تجهیزات "ایران ساخت" معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۵۰ درصد هزینه خرید این تجهیزات برای دانشگاه‌ها را پرداخت می‌کند.

ستاری با اشاره به این‌که تغییر ساختار دانشگاه‌ها و انتخاب رشته‌ها الزامی است تاکید کرد: امسال بیشتر نفرات برتر دانشگاه‌ها در رشته‌های مرتبط با رایانه شرکت کرده‌اند، در حالیکه بسیاری از رشته‌های تخصصی مثل زیست‌فناوری و علوم شناختی هنور برای آنها چندان شناخته شده نیست، باید ریل و ساختار دانشگاه‌ها را تغییر دهیم، این کار نیز تنها با معرفی رشته‌های تخصصی مورد نیاز کشور و علاقه‌مند کردن دانشجویان با این رشته‌ها اتفاق می‌افتد.

در ادامه سعید سرکار دبیر ستاد نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم گفت: در تلاشیم تا شبیه به این مراکز را در سطوح پایین‌تر و ارزان‌تر در دیگر دانشگاه‌ها و شهرها ایجاد کنیم، برای این کار به حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیاز داریم. برنامه‌ریزی کردیم که ۲۰ مرکز آموزش مهارت‌های بالینی را در سراسر کشور ایجاد کنیم.

مرکز آموزش مهارت‌های پیشرفته بالینی ایران در بیمارستان امام خمینی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، علی‌اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح شد.

در این مرکز دو نوع تجهیزات پزشکی در حوزه "شبیه‌سازهای پبشرفته بالینی و جراحی" و "تجهیزات پیشرفته پزشکی برای ارائه آموزش‌های تخصصی" وجود دارد.

همه این تجهیزات توسط شرکت های دانش بنیان و فناوران ایرانی طراحی و ساخته شده است‌ و تمامی مراحل آموزشی نیز توسط جراحان برجسته و اساتید دانشگاه تهران ارائه می‌شود تا دانشجویان در کنار آشنایی با تجهیزات پیشرفته پزشکی ایران‌ساخت از تجربیات این افراد هم بهره‌مند شوند.

سامانه راهبری جراحی پارسیس، سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا، شبیه‌ساز جراحی رباتیک سینا، شبیه‌ساز جراحی لاپاروسکوپی، شبیه‌ساز بی‌حسی نخاعی، شبیه‌ساز جراحی چشم، ربات دستیار جراح در جراحی‌های لاپاروسکوپی و شبیه‌ساز سه‌بعدی مهارت‌های بالینی از جمله تجهیزات موجود در این مرکز است.

پایان پیام/

مطالب مشابه