مقدمات برای شروع مرحله انسانی واکسن ایرانی کرونا آماده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز گفت: تست انسانی این محصول مراحل مختلف دارد و این واکسن در مرحله اول به ۵۶ نفر تزریق خواهد شد، واکسن ۲ بار به این افراد تزریق می شود؛ واکسن اولی که تزریق شود، بعد از مدتی آنتی بادی در بدن فرد تولید می شود اما آنتی بادی اصلی که مصونیت سازی ایجاد می کند، بعد از تزریق دوم صورت می گیرد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اقدامات شرکت سازنده واکسن ایرانی در سازمان غذا و دارو و نیز سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است. اگر مجوز سازمان غذا و دارو نبود، امکان شروع مرحله جدید این واکسن وجود نداشت، در صورتی که مراحل این تست با موفقیت طی شود و مجوز ساخت از سوی سازمان غذا و دارو بگیرد، به نظر می رسد تا اواخر بهار سال آینده این واکسن وارد بازار داخل کشور شود.

وی افزود: تا زمان ساخت واکسن داخلی، باید برای تهیه واکسن های وارداتی اقدام شود که مسئولان مربوطه با تمام توان در تلاش هستند تا این موضوع محقق شود، فعلا ۲ واکسن از بین واکسن های ساخته شده، تایید شده است، به دلیل تحریم آمریکا قدری در خرید واکسن با مشکل مواجه هستیم اما دولت در حال پیگیری است. در حال حاضر برای گروه های پرخطر و کادر پزشکی مانند پرستاران و پزشکان که مستقیم با بیماران سروکار دارند، باید واکسن تهیه شود.

محرز در پایان در پاسخ به این سوال که آیا تزریق واکسن در کشورهای اطراف ما آغاز شده است یا نه گفت: این کشورها واکسن چینی کرونا را می زنند. واکسن هایی که تائیدیه گرفته اند، فعلا در آمریکا و انگلیس تزریق شده و کانادا هم به تدریج درحال شروع تزریق واکسن است، عربستان می خواهد واکسن تایید شده را سفارش دهد اما هنوز در دسترس این کشور قرار نگرفته است.

به گزارش ایرنا محرز پیش از این اعلام کرده بود که تعداد داوطلبان برای شرکت در مرحله انسانی واکسن کرونا در کشور زیاد است اما افرادی می توانند در این آزمون انسانی شرکت کنند که کاملا سالم باشند، سابقه ابتلا به کووید-۱۹ نداشته باشند و بین ۱۸ تا ۵۰ سال سن داشته باشند، داوطلبان شرکت کننده در این مرحله از آزمایش واکسن ایرانی کرونا، تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و هدیه‌ای نیز به آنها داده خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه