بار بالای هزینه های درمان سوختگی برای بیمارستانها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی ده مرده‌ای در نشست خبری روز ملی سوختگی که از استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد گفت: متاسفانه سوختگی و فرد سوخته همواره جزو فراموش‌ شده‌ها بودند و با وضعیت فعلی و بیماری کرونا این فراموشی بیش از گذشته شده است.

رئیس بیمارستان شهید مطهری ادامه داد: سه دسته سوختگی را می‌توان نام برد؛ یکی مرحله قبل از بیمارستان، یکی مرحله بیمارستان و یکی مرحله بعد از بیمارستان و ترخیص است. مرحله قبل از بیمارستان اهمیت بسیار زیادی دارد که سهم وزارت بهداشت در این مرحله شاید ۲۵ درصد باشد و نهادهای دیگر تا ۷۵ درصد مسئولیت دارند. سوختگی نباید اتفاق بیفتد چون هنگامی که رخ دهد با معضل بسیاری مواجه می‌شویم و هرگز پوست حالت اولیه را پیدا نمی‌کند.

وی افزود: برخی مشکلات هم در بیمارستان وجود دارد، این حجم سوختگی برای کشور ما زیاد است، متاسفانه در رعایت ایمنی و بیماران سوخته جزو کشورهای ضعیف طبقه‌بندی می‌شویم. ۹۰ درصد سوختکی‌ها قابل پیشگیری است. بیشتر سوختگی‌ها متاسفانه مربوط به حوادث شغلی است و خیلی از این افراد سوخته که مراجعه می‌کنند تابعیت ایرانی ندارند و چون نیروی کار خارجی بیمه نمی‌خواهد و ارزان‌تر است و بدون رعایت هیچ استانداردی به کار گرفته می شوند و هنگام سوختگی به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

ده مرده‌ای گفت: سوختگی به نرخ آزاد با تعرفه دولتی اگر حساب کنیم برخی مریض‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون هزینه دارند و در بیمارستان خصوصی در بدو ورود باید ۲۵۰ میلیون هزینه به صورت پیش پرداخت داشته باشند و اگر مریض یک ماه در ICU بستری شود شاید تا ۱ میلیارد تومان هزینه داشته باشد. بیماری که نه حمایت اجتماعی می‌شود و نه دفترچه بیمه دارد فقط باری بر وزارت بهداشت است. بیمارانی داریم که حتی توان پرداخت فرانشیز ندارند، معمولا بیماران سوخته کسانی هستند که از قشر ضعیف هستند. ما هیچ تفاوتی بین بیماران قائل نمی‌شویم و همه یکسان درمان می‌شوند اما بار هزینه برای بیمارستان بالا لست.

وی اظهار کرد: به دلیل تحریم‌ها مشکلات عدیده‌ای در تهیه پانسمان‌های نوین داریم. در حال حاضر در حوزه سوختگی به جرات می‌توان گفت از نظر درمان های نوین به شدت در مضیقه هستیم. پانسمان هایی که به علم روز تولید می‌شود به ما نمی رسد و اگر هم برسد هزینه بسیار بالایی دارد و بیماران هم توان خرید را ندارند. باید در رابطه با واردات پانسمان نوین به ما کمک شود. از طرف دیگر تخت های سوختگی به روز نیستند. هر تخت سوختگی حدود ۵ میلیارد تومان هزینه دارد. هر بیمار سوخته باید در یک اتاق جداگانه بستری شود اما الان در بیمارستان شهید مطهری که مرجع سوختگی کشور است، اتاقهای شش تخته داریم و عفونت به راحتی از یک بیمار به بیمار دیگر منتقل می‌شود. با همه این مشکلات فقط هزینه پانسمان باند و گاز بیمار ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان است در حالی که بیمه یک سوم آن را تقبل می‌کند. تعرفه ها برای بیماران سوختگی واقعی نیست و هزینه ها واقعی دیده نشده است.

رئیس بیمارستان شهید مطهری با بیان برخی مشکلات افراد دارای سوختگی گفت: مشکلاتی که برای بیمار در طول بستری به وجود می‌آید به هر طریقی با کمک خیرین، وزارت بهداشت و... رفع می‌شود اما بعد از ترخیص مشکلات بیماران خیلی بیشتر است. تغییرات در فرم صورت سبب اخراج از کار، طلاق و... می‌شود. حمایت‌های اجتماعی ما ضعیف است و تلفیق آن با مشکلات اقتصادی باعث می‌شود فرد به تکدی گری برسد.

ده مرده‌ای ادامه داد: لباس‌های لازم برای سوختگی حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون است. بیشتر از ۵ درصد افراد سوخته نمی‌توانند لباس را تامین کنند و مشکل مضاعف می شود و دیر خوب می شوند و یا دچار ناتوانی می‌شوند. پمادها برای آن ها به شدت گران است و یکی از پمادها حدود ۳۰ دلار است و اکنون با دلار آزاد وارد می‌شود و روزی یک پماد باید استفاده شود. متاسفانه صنایع داخلی ما با مشکل مواجه می‌شوند و از رفتن به سمت تولید داخل پشیمان می‌شوند. آمدن کرونا سبب فراموشی بیشتر موضوع سوختگی شد.

وی درباره تاثیر طب سنتی بر درمان سوختگی افزود: در مورد طب سنتی ادعا زیاد است. صرف ادعا نمی‌توان دارو را به بیمار داد و باید تحقیقات کافی بر آن صورت گیرد. بین دو تا ۳ دارو در حال استفاده است و اثرات خوبی داشته اما باعث نمی‌شود بگوییم طب کلاسیک خوب نیست، ما به لحاظ دانش فنی و اعمال جراحی، هیچ عملی در دنیا نداریم که ما نتوانیم انجام دهیم ولی اینها توانایی فردی است، سیستم باید فعال‌تر شود و تکنولوژی جدید وارد کند تا ما هم به روز شویم.

رئیس بیمارستان شهید مطهری درباره آموزش به مردم هنگام مواجهه با سوختگی اظهار کرد: بسته به نوع سوختگی باید همراه بیمار اعتماد به نفسش را حفظ کند، در سوختگی محیط بسته در ابتدا باید فرد را به محیط آزاد برد تا سوختگی استنشاقی رخ ندهد. موضع سوخته را با آب دمای اتاق شست و شو دهند، فرد را در حوض آب سرد نیندازند، از خمیردندان و سیب‌زمینی استفاده نکنند و به اولین مرکز پزشکی مراجعه کنند. در مورد سوختگی با اسید هم تحت شرایط خاص با آب شست و شو دهند.

به گزارش ایسنا وی در پایان درباره سوختگی با اسید گفت: این سوختگی‌ها خیلی زیاد نیست، اما اکثرا به دلیل اسیدهایی است که برای باز کردن لوله‌های فاضلاب استفاده می‌شود که قانونا نباید در دسترس عامه مردم باشد. سوختگی اسید پاشی که به صورت نزاع و دعوا رخ می‌دهد آمار متغیری دارد، سال گذشته این آمار بسیار پایین بود. به جز بیمارستان و خیرین هیچ حمایتی از بیماران اسیدپاشی نمی‌شود. در سوختگی حین نزاع هم همینگونه است.

پایان پیام/

مطالب مشابه