واکسن کرونای ایرانی اوائل بهار سال آینده عرضه خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن جلیلی با اشاره به روند تولید واکسن کرونا در ایران گفت: شاید برای اولین بار است پاندمی این چنینی اتفاق می‌افتد و در زمان کوتاهی نیاز به میلیارد‌ها واکسن در جهان احساس می‌شود، پتانسیل تولید واکسن نسبت به نیاز کشورهای دنیا یک دهم است؛ یعنی اگر کشوری واکسنی تولید کند نمی‌تواند آن را در اختیار همه مردم قرار دهد و اگر در خصوص تولید واکسن کرونا اقدامی صورت نگیرد، ممکن است ما در لیست‌ آخرین کشورها برای دریافت واکسن قرار گیریم؛ به طوری که ممکن است در برخی از کشورها در اواخر سال 2022 واکسیناسیون شروع شود.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: تیم‌های تحقیقاتی در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) شروع به کار کرده و واکسن‌های مختلف را مورد مطالعه قرار دادند. یکی از این واکسن‌ها در کشور چین بود و تقریبا از 120 واکسن ثبت شده 40 واکسن کشته شده ویروس است، در نتیجه پس از انجام تحقیقات این واکسن به خوک، خرگوش، خوکچه هندی  و میمون تزریق شد ضمن اینکه برای این تولید این واکسن ما بر اساس پروتکل‌های fDA آمریکا و سازمان جهانی بهداشت عمل کرده و نتایج به دست آمد و تقریبا در همه موارد مثبت بود.

وی افزود: بعد واکسن وارد فاز حیوانی در میمون شد و نتیجه به دست آمده آن بسیار رضایت بخش بوده و عوارض جانبی بر این حیوان نداشت. به جرات می‌توانم بگویم تست‌هایی که تأثیرگذار بود، بالاتر از استانداردهای بین المللی بود و نتایج و مدارک به دست آمده به وزارت بهداشت ارائه شد و بارها نیز جلسات هم اندیشی برگزار کردیم، برای اولین بار در کشور است که واکسن جدیدی عرضه می‌شود، معمولا فرایند توسعه واکسن بیش از سه سال بوده و حتی تا 13 سال نیز طول می‌کشد، اما با توجه به شیوع این بیماری ایجاب می‌کرد تا ما زودتر به نتایج برسیم.

جلیلی با اشاره به ثبت نام داوطلبان برای تزریق و تست واکسن کرونا در کشور خاطرنشان کرد: تاکنون 17 هزار نفر با سامانه 4030 ارتباط برقرار کرده و 9911 نفر برای تزریق واکسن داوطلب شده و اعلام آمادگی کردند، با توجه به شاخص‌های در نظر گرفته شده برای انجام تست بر روی افراد داوطلب، این افراد باید سنی بین 18 تا 50 سال داشته باشند سالم بوده و هیچ گونه سابقه آلرژی نداشته و تا به حال مبتلا به کرونا نشده باشند.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به فرایند انجام تست کرونا بر روی افراد داوطلب گفت: در نهایت در مرحله اول به 56 نفر این واکسن تزریق می‌شود که در دو دز در روز صفر و روز چهاردهم به آنها تزریق شده و از آخرین نفری که تزریق می‌شود، 28 روز بعد فاز یک تمام و نتایج آن بررسی خواهد شد تا سطح ایمنی واکسن مورد بررسی قرار گیرد.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود که ایران توانایی تولید واکسن را ندارد و این یک کار نمایشی است تأکید کرد: کارهایی که در طول 10 ماه گذشته در کشور انجام شده بسیار عظیم است و بنده با اطمینان می‌گویم کارهایی که جوانان شرکت‌های دانش بینان در طول این 10 ماه انجام داده‌اند، بی‌نظیر بوده است.

به گزارش فارس جلیلی در پایان با اشاره به تولیدات مختلف ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در حوزه مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: تمام داروهایی که در دنیا مجوز استفاده دریافت می‌کردند، در تیم‌های تحقیقاتی مورد بررسی قرار می‌گرفت و این تیم‌ها سعی می‌کردند در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن دارو را تولید و در اختیار مردم قرار دهند، ما در عمل نشان خواهیم داد که می‌توانیم واکسن کرونا را تولید کنیم و تقریبا در اوایل بهار رونمایی از واکسن کرونا را خواهیم داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه