ویروس کرونای انگلیس وارد ایران نشده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نادر توکلی درباره جهش ویروس کرونا و نمایان شدن کرونای انگلیسی در جهان گفت: در سه ماه اخیر که با شیوع کرونا درگیر بودیم و حجم زیادی به تعداد مبتلایان به این ویروس اضافه شده فشار شدیدی در موج سوم به کادر درمان وارد شد،الگوی ویروس، الگویی با عفونت زایی بالایی بود.

وی افزود: تعداد موارد ابتلا و تعداد تست‌های PCR بسیار بالا و درصد مثبت در مواردی که شک می‌کردیم تا 75 درصد بیشتر بود به نظر می‌رسد موج سوم از نظر درجه انتقال، میزان و حجم سرایت موج جدیدی بوده است، اینکه چقدر می‌توان آن را به افزایش میزان سرایت و انتقال انسان به انسان استناد بدهیم قابل بحث است، اگر چه هنوز ما مطالعه ژنتیکی مشخصی در کشور انجام نداده‌ایم، اما مقالاتی که در سطح دنیا منتشر شده، نشان می‌دهد این موج سوم کرونا بخشی به همین کرونای انگلیسی بر می‌گردد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا در کشورمان شاهد کرونای انگلیسی نبوده‌ایم؟ گفت:خیر چیزی که ثابت شده باشد و مطالعه کرده باشیم نبوده است، اما می‌توان این را تا حدی به موج سوم کرونا محتمل دانست.

توکلی درباره پیش بینی "وضعیت شیوع کرونا تا پایان سال جاری" خاطرنشان کرد: فقط بحث سردی هوا و آنفلوآنزا است، اینکه شرایط کرونا قدری پیچیده شود، این موضوع مقداری نگران کننده است؛ اگرچه باید همچنان دستورالعمل‌ها را  رعایت کنیم.

به گزارش فارس وی در پایان در خصوص اینکه آیا هنوز تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیری دارد؟ گفت: بله، تا اواسط زمستان می‌تواند تاثیر نسبی داشته باشد به خصوص برای سالمندان و این افراد باید این واکسن را تزریق کنند و در داروخانه‌ها نیز موجود است.

پایان پیام/

مطالب مشابه