نحوه تعیین تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۰
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید سجاد رضوی درباره تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۴۰۰ گفت: بر اساس قانون، شورای عالی بیمه سلامت باید تا قبل از پایان سال، تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی را تصویب و به هیات دولت ارسال کند. در سال‌های مختلف به دلایل گوناگون، تعرفه‌ها دیرتر اعلام شد که این موضوع باعث تلاطم در بازار اقتصاد سلامت می‌شود.

وی افزود: دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت وظیفه دارد تا نظر اعضای این شورا را جمع آوری کرده و به تصویب شورای عالی بیمه سلامت برساند و سپس تعرفه‌ها به سازمان برنامه و بودجه می‌رود و بعد در هیات دولت تصویب می‌شود، ملاک کار اعضای دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت در زمینه تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی، ماده ۹ قانون احکام دائمی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است.

رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت ادامه داد: هدف نهایی این است که پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت افزایش پیدا نکند. زیرا هر چقدر تعرفه واقعی‌تر باشد و کمک دولت افزایش پیدا کند، پرداختی از جیب مردم کمتر می‌شود. این موضوع یکی از شاخص‌های مهم بررسی کشورها از لحاظ تامین منابع سلامت و یکی از فاکتورهای رفاهی محسوب می‌شود.

رضوی گفت: البته دولت در سال‌های مختلف، حمایت‌های مناسبی از حوزه سلامت داشته است. حداکثر تلاش این است که فشار اقتصادی کمتری به مردم وارد شود. در حوزه سلامت تلاش شده که میزان پرداختی از جیب مردم تغییری نکند. همچنین تلاش می‌شود با تعرفه واقعی، میزان پرداختی مردم کاهش پیدا کرده و همزمان با گسترش سطح خدمت، عمق خدمت هم افزایش پیدا کرده و حمایت بیشتری از اقشار ضعیف جامعه انجام شود.

به گزارش روابط عمومی سامان بیمه سلامت وی در پایان درباره زمان تصویب تعرفه‌ها در این شورا و اعلام به هیات دولت نیز گفت: همه تلاش ما این است که تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۰ تا اواسط بهمن ماه در شورای عالی بیمه سلامت مصوب شده و سپس برای تصویب به هیات دولت اعلام شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه