مرزهای زمینی مشکل اصلی در کنترل کرونا است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی به تشریح آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخت و گفت: رفتار شناسی ویروس و وضعیت همه گیری کرونا تاکنون نشان دهنده خیزهای متفاوت ویروس است، ۳۰ بهمن سال گذشته اولین مورد مبتلا به ویروس کرونا را داشتیم و بعد از یک سال، سه خیز داشته ایم و به طور کلی، چند ماه یک بار یک خیز جدید داریم. امروز پنجاه و هشتمین جلسه ملی کرونا برگزار شد و باید از همه اعضا و مردم تشکر کرد.  

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: پس از گذشت یک سال از گردش ویروس، شاهد جهش‌های خطرناک ویروس هستیم اما تاکنون این جهش‌ها خیلی بیماری زا و کشنده نبودند اما در حال حال حاضر با ویروس انگلیسی مواجهیم که درصد سرایت و کشندگی بالایی دارد، ویروس انگلیسی تاکنون بی علامت بوده و اکنون در بین کودکان و نوجوانان علامت دار شده و باعث بستری آن‌ها شده است، در انگلیس مرگ و میر کودکان افزایش یافته اما در ایران هنوز چنین موردی نداریم.  

وی با اشاره به اینکه درصد رعایت دستورالعمل‌ها در کشور افت کرده و از ۸۶ به ۷۰ درصد رسیده است افزود: این به این معنی است که در برخی از شهرها به زیر ۲۰ یا زیر ۱۰ درصد رسیده است و همه این عوامل به ایجاد خیز چهارم دامن می‌زنند، نمی‌شود ویروس انگلیسی را تغییر داد اما باید در رفتارشناسی ویروس تغییر ایجاد کرد، ویروس‌ها چه جهش یافته و چه جهش نیافته وقتی هنوز وارد بدن نشده‌اند هیچ کاری نمی‌توانند در افراد بکنند، پس باید جلوی آن‌ها را گرفت.  

رئیسی گفت: در آمریکا و اروپا میزان ابتلا و مرگ و میر به شدت بالا است، در انگلیس با توجه به شیوع ویروس انگلیسی نیز شاهد افزایش آمار ایجاد پیک دوم کرونا هستیم، همچنین در عراق نیز شاهد خیزش کرونا و ویروس انگلیسی هستیم و به دلیل سرایت پذیری بالای این ویروس، با یک موج انفجاری، تعداد بیماران مثل استان خوزستان در کشور خود ما در حال افزایش است، خوشبختانه فعلا وضعیت با ثباتی داریم و بستری‌ها هم سه هفته است که بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ است اما این شرایط بسیار شکننده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در پیک قبلی ما ۲۵۰۰ بستری در روز را هم تجربه کردیم و در حال حاضر شرایط بهتری داریم. اکنون طبق آمار هفتگی ما ۴۴۰۰ بستری در طول یک هفته داشتیم و نکته مهم این است که تعداد بیماران سرپایی در حال حاضر افزایش داشته و این بیماران سرپایی ممکن است هفته‌ آینده بستری شوند و در چند هفته بعد شاهد افزایش مرگ و میر باشیم.

وی به وضعیت کنونی استان خوزستان اشاره کرد و افزود: در خوزستان با سیر انفجاری ابتلا و مرگ و میر مواجه هستیم و این سیرِ صعودی می‌تواند خیزِ سومِ ویروس در استان خوزستان باشد، یک جاهایی همکاری بین مردم و مسئولان به درستی انجام نمی‌شود و در برخی از استان‌ها مردم در مراسم عروسی و عزاداری و مهمانی‌ها شرکت می‌کنند و رعایت دستورالعمل‌ها به زیر ۱۰ درصد رسیده است، کنترل اپیدمی کرونا به شدت به رفتارهای ما بستگی دارد و این افزایش آمار را نباید به نوع جهش یافته ویروس ربط داد.

رئیسی ادامه داد: در استان خوزستان یک کودک یک ساله و یک کودک ۹ ساله به دلیل کرونای انگلیسی فوت کرده اند و در حال حاضر ۴ مورد فوت مبتلایان به کرونای انگلیسی ثبت شده است، پس از مشاهده اولین مورد مبتلا به کرونای انگلیسی، در اهواز ما بررسی و رهیابی‌هایی را در طرح شهید سلیمانی انجام دادیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد آخرین وضعیت مبتلایان به کرونای انگلیسی در ایران تصریح کرد: تاکنون ۶۲ مورد مبتلا داشتیم و هفت نفر را از دست داده ایم که ۴ نفرشان در اهواز بوده اند و دو نفر در تهران و یک نفر در همدان فوت کرده اند، در اهواز، البرز، قزوین، لارستان و هرمزگان هم موارد ابتلا به کرونای انگلیسی مشاهده شده است.

وی به موضوع واردات واکسن کرونا اشاره کرد و در این باره افزود: تاکنون حدود ۱۰۰ هزار واکسن اسپوتنیک وارد کشور شده است و امیدواریم تا پایان همین هفته حدود ۲۵۰ هزار واکسن سینوفارم از چین به دست ما برسد، همچنین امیدواریم تا پایان اسفند ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا از سوئد به ما برسد، طبق هدف گذاری ما، یک میلیون و سیصد هزار نفر تا پایان سال جاری از اقشار آسیب پذیر جامعه مانند کادر بهداشت و درمان، افراد سالمند و افراد مستعد بیماری‌های زمینه‌ای واکسینه خواهند شد و امید داریم تا قبل از دریافت واکسن‌های خارجی، بتوانیم تاییدیه‌های واکسن پاستور که اولین واکسن تولید داخل ما است را نیز دریافت کنیم.

به گزارش ایرنا رئیسی در پایان در مورد واکسن کوبرکت گفت: این واکسن زیرساخت‌های بسیار مناسبی آماده کرده و می‌تواند از حدود تیرماه ماهانه ۱۵ میلیون دوز واکسن به ما بدهد، ما خارج از سند ملی واکسیناسیون هیچ واکسنی به هیچکس تزریق نخواهیم کرد، واکسن‌های داخلی بازار سیاه ندارند و مردم اصلا اعتماد نکنند چون ممکن است در بازار سیاه واکسن‌های در مرحله آزمایشی را به عنوان واکسن نهایی در اختیار مردم قرار دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه