واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان بخش خصوصی با واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، هفته‌ها است که اعضای کادر بهداشت و درمان و بخصوص بخش عمده ای از همکارانی که در بخش خصوصی مشغول خدمت‌رسانی شبانه روزی به بیماران و بخصوص بیماران کرونایی هستند در انتظار واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 هستند. در نهایت با پیگیری سازمان نظام پزشکی قرار شد شروع واکسیناسیون گسترده کشوری کادر درمان تا دو هفته آینده انجام شود.

در خصوص جزئیات هماهنگی سازمان نظام پزشکی با وزارت بهداشت و نحوه اجرای این واکسیناسیون با محمدرضا ظفرقندی ریاست سازمان گفتگویی داشتیم که در زیر می خوانید:

_ آقای دکتر، اعلام شد که براساس توافق سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت واکسیناسیون کادر درمان بخش خصوصی به زودی اغاز خواهد شد، در ابتدا می فرمایید که روند تلاش های سازمان نظام پزشکی برای واکسیناسیون اعضای خود ازچه زمانی آغاز شد و چه مراحلی را طی کرد تا این توافق حاصل شود؟

باید بگویم از ابتدای طرح موضوع واکسن کووید 19 و امکان تحصیل واکسن، سازمان نظام پزشکی در قالب مکاتبات، پیگیری‌ها، مصاحبه‌ها و مذاکرات مکرر با مسئولین وزارت بهداشت و درمان خواستار تامین واکسن استاندارد مورد تائید مجامع علمی جهان، به اندازه کافی و در مقطع زمانی کوتاه شد. آشکار بود که زحمات دانشمندان پُرتوان کشور در ماه‌های اول سال 1400 به نتیجه نخواهد رسید و برای همین برای کاهش آمار بستری و میزان مرگ و میر براثر بیماری و در درجه دوم قطع زنجیره بیماری نیاز به پیش خرید واکسن خارجی وجود داشت و برای همین اصرار داشتیم که پیش خرید واکسن‌‌های معتبر انجام شود.

ما در سازمان نظام پزشکی پیش بینی کرده بودیم که ظرفیت تولید جهانی واکسن که در اختیارچند کشور معدود است پاسخگوی نیاز جهانی نخواهد بود و برای همین تاکید داشتیم که بدون فوت وقت تمام امکانات کشور برای پیش خرید و تامین واکسن از هر طریق ممکن و بدون توجه به مسائل سیاسی و حاشیه‌ای تجهیز شود. در واقع وضعیت امروز را پیش بینی کرده بودیم. به هر حال انچه امروز شاهد آن هستیم این است که واکسن در پکیج های با تعداد 100 هزار و200 هزار تحویل می شود که حتی امکان واکسیناسیون فاز اول کشوری برای اعضای کادر درمان و افراد آسیب پذیر را تامین نمی‌کند اما امیدواریم با سرعت گرفتن تحویل واکسن ها و شروع تحویل واکسن‌های سبد کوواکس حداقل شاهد واکسیناسیون فاز اول برنامه کشوری باشیم.

_ در حال حاضرچه میزان واکسن وارد کشور شده و چه تعداد دیگر قرار است وارد کشور شود و کلا در چه وضعیتی ازلحاظ تامین واکسن قرار داریم؟

برای تشریح وضعیت متذکرشوم که قرارداد ایران برای دسترسی به 16.800.000 دوز واکسن از طریق سبد کوواکس بوده که متاسفانه به دلیل مشکلات متعدد در هماهنگی‌ها و تامین واکسن از طریق WHO ،این بخش حاصل نشده است. حتی قرار بود از این طریق تا آخر فوریه 5.600.000 دوز واکسن تحویل کشور بشود که این هم محقق نشده و ازطرفی کشورها‌ی تولید‌کننده واکسن هم به تعهدات خود در قبال سبد کوواکس عمل نکرده‌اند و شاهد هستیم که بی عدالتی محض در جریان تامین واکسن در جهان در حال اتفاق افتادن است‌ و در حالی که سبد سازمان بهداشت جهانی خالی است برخی کشورها تا چندین برابرجمعیت کشور خود اقدام به پیش خرید واکسن های مختلف کرده اند.

در حال حاضر و با ورود دو محموله جدید واکسن اسپوتنیک وی از روسیه مجموعا حدود 600 هزار دوز از این واکسن وارد کشور شده، علاوه بر آن 250 هزاردوز واکسن سینوفارم چین هم وارد کشور شده است. از واکسن های بهارات هم قرار بود که 500 هزار دوز وارد کشور شود که فقط 125 هزار دوز وارد شده و بقیه در حالی که آماده انتقال بود توسط دادستان هند خروج آن ممنوع شد. به هر حال این میزان واکسن ها پاسخگوی نیازکادر درمان کشور هم نیست و برای همین امیدواریم که بزودی با ورود اولین محموله واکسن کوواکس تزریق واکسن برای اعضای سازمان نظام پزشکی را آغاز کنیم.

_ در جلسه اخیر شما چه تصمیماتی اتخاذ شد؟

در جلسه ای که با آقایان دکتر حریرچی، دکتر رئیسی، دکتر گویا و سایر مدیران وزارت بهداشت داشتیم مقرر شد که واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان و فعالان کادر درمان بخش خصوصی توسط سازمان نظام پزشکی و براساس تعیین اسامی ، توسط سازمان نظام پزشکی و با هماهنگی معاونت بهداشت وزارت بهداشت انجام شود.

با توجه به میزان واکسن جدید وارد شده اسپوتنیک وی و نیز ورود اولین بخش واکسن آسترازنکا از طریق سبد کوواکس در روز‌های آینده میتوانیم کلیه اعضای کادر درمان را در هفته‌های آتی واکسینه کنیم و قرار شد در این مسیر صرفا بر اساس اولویت‌های سند ملی اقدام شود.

_ نحوه تزریق واکسن ها چگونه و در کجا خواهد بود؟

نحوه توزیع واکسن ها اینگونه است که تا پایان روز دوازدهم فروردین ماه ثبت نام اعضای سازمان در سامانه تعیین ادامه خواهد داشت و از کلیه روسای نظام پزشکی شهرها هم درخواست شده که به تکمیل فهرست‌ها در زمان باقی مانده اهتمام ورزند.

انشاءالله در شهرهایی که امکان وجود داشته باشد در بیمارستان های خصوصی مشخص‌شده هماهنگی صورت خواهد گرفت تا با حضور کادر شبکه بهداشت در محل بیمارستان‌های خصوصی تزریق واکسن براساس برنامه تنظیم شده و با اعلام به اعضای ثبت نام کرده، انجام پذیرد. در شهرهایی هم که بیمارستان ها یا مراکز خصوصی امکان انجام تزریقات را ندارند با نظر ریاست سازمان نظام پزشکی آن شهر در محل شبکه بهداشت تزریق صورت خواهد گرفت و انشاءالله تا انتهای فروردین ماه واکسیناسیون بخش فعالان کادر درمان انجام خواهد شد. روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

پایان پیام/

مطالب مشابه