بلاتکلیفی واکسیناسیون برخی از اعضای جامعه پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین کرمانپور با عنوان این مطلب که وضعیت واکسیناسیون جامعه پزشکی در سه چهار دسته تقسیم بندی می شود گفت: نخست، دسته ای از جامعه پزشکی که در دور اول واکسیناسیون کادر درمان، مبتلا به کرونا بودند و واکسن را نزدند که البته تعدادشان زیاد نبود. دسته دیگر، کسانی بودند که به هر دلیل مطلع نشدند و دسته سوم، پزشکانی بودند که در زمان آغاز واکسیناسیون، بنا به دلایل مختلفی در مسافرت بوده اند و دسته دیگر، کسانی بوده اند که بیماری خاصی غیر از کرونا داشته اند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران ادامه داد: البته تعداد این افراد که در دسته های مختلف قرار می گیرند، زیاد نیست و شاید حدود ۵ هزار نفر باشند. دسته دیگری هستند که دوز اول واکسن را زده اند ولی هنوز دوز دوم را نزده اند که به عنوان جاماندگان دوز دوم واکسن کرونا تلقی می شوند، اینکه چرا این پزشکان هنوز دوز دوم واکسن را نزده اند به این خاطر است که واکنش بدن به واکسن در دوز اول باعث شده منتظر بمانند تا تعیین تکلیف شوند. البته کسانی هم هستند که دوز اول را زده اند و پزشک آنها گفته است که به خاطر بیماری زمینه ای که دارند، می بایست دوز دوم از همان نمونه واکسن را نزنند.

وی افزود: این دسته از جامعه پزشکی که دوز دوم را نزده اند، گروه کوچکی هستند و تعداد آنها چندان قابل توجه نیست، به نظر می رسد واکسیناسیون ۸۰ تا ۸۵ درصد کادر درمان در بخش دولتی و خصوصی به طور کامل انجام شده است، اگر وزارت بهداشت پای کار بیاید، می توان تا تیر ماه واکسیناسیون کادر درمان را به طور کامل به پایان رساند، یک دسته قابل توجه از کسانی که هنوز تعیین تکلیف نشده اند، دانشجویان رشته های مختلف پزشکی و…، هستند که در شروع برنامه واکسیناسیون جامعه پزشکی و کادر درمان، دانشجو بوده اند و حالا فارغ التحصیل شده اند و کارت نظام پزشکی گرفته اند، این دسته از افراد که تعدادشان هم کم نیست، بلاتکلیف بین وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی مانده اند و هرچه زودتر باید واکسینه شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کرمانپور در پاسخ به این سئوال که جامعه پزشکی حق انتخاب واکسن خود را دارد یا خیر گفت: آنچه را وزارت بهداشت در بسته های مختلف به نظام پزشکی داده است، استفاده کرده ایم و اینگونه نبوده که فقط واکسن چینی یا روسی و…، داده باشند. بلکه با توجه به توزیع واکسن ها، جامعه پزشکی حق انتخاب برای تزریق واکسن از کدام برند را ندارد و آنچه را در نوبت آنها می دهند، تزریق می کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه