تا کنون حدود ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در دیدار با سید هاشم حسینی بوشهری گفت: ۸۰ تا ۸۵ درصدی واکسیناسیون در کشور، خیلی از امورات بازگشایی و مراسم های مختلف برگزار شود البته بیماری با واکسیناسیون ریشه کن نمی شود بلکه واکسن، مقاومت بدن را افزایش می دهد و هدف ما هم، کاهش مرگ و میر بیماران است، در تهران بیش از یک سال و نیم است که نماز جمعه تعطیل شده و امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که نماز جمعه از هفته آینده در همه شهرها به جز شهرهای با وضعیت قرمز، با رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری برگزار شود.امیدواریم با پوشش حداقل 
 
وی افزود: بیشترین مرگ و میر بیماران در پیک پنجم بیماری، مربوط به افرادی بوده که واکسن تزریق نکرده بودند البته منتظر پیک ششم هستیم  و نگرانی هایی داریم اما الان فرصت طلایی برای واکسیناسیون است. مجاهدین واکسن و مراکز واکسیناسیون، منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن هستند. تا دو سه ماه پیش، مردم ساعت ها منتظر می ماندند تا واکسیناسیون را انجام دهند اما در حال حاضر در کمتر از ۱۰ دقیقه، این کار انجام می شود، واکسن های داخلی با استاتداردهای بسیار بالا تولید شده اما حجم تولید آنها فعلا زیاد نیست. واکسن برکت با یک خط، تولیدات خوبی داشته اما نمی توانیم زمان طلایی واکسیناسیون را از دست بدهیم. 
 
وزیر بهداشت ادامه داد: کرونا ناجوانمردانه در ایران تعداد زیادی از خانواده های ایرانی را عزادار کرد و تا امروز حدود ۱۲۳ هزار نفر در کشور بر اثر این بیماری، جان خودشان را از دست دادند در حالیکه در طول ۸ سال دفاع مقدس، حدود ۲۳۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. آمار فوت بیماران در کشور در مردادماه به روزانه ۷۰۰ نفر رسید و این بیماری، یک فاجعه بزرگ برای کشور است. 
 
عین اللهی تصریح کرد: برای مقابله با کرونا در دنیا به اجماع رسیده اند که واکسیناسیون، مهمترین گام است همانگونه که واکسن در کنترل بیماری های مختلف تاثیرگذار بوده در کرونا نیز، اثرات بسیار زیادی دارد. در دنیا از آذرماه و در ایران از دی و بهمن ماه سال گذشته واکسیناسیون علیه کرونا آغاز شد. از بهمن سال گذشته تا تیرماه حدود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود اما امروز به ۷۱ میلیون دُز رسیده ایم. 
 
وی اظهار کرد: دولت سیزدهم اولین برنامه و هدف خود را واکسیناسیون مردم دانست و رییس جمهور و معاون اول، شخصا پیگیر امور بودند تا جایی که آیت الله رییسی برای تسریع در تامین واکسن، با رییس جمهور چین، مذاکره و گفتگو کرد. همچنین با لطف خدا، تلاش های همگانی وزرا، سفرا، بانک مرکزی و همه ارگانها، تامین واکسن به نتیجه رسید. فکر می کردیم باران رحمت الهی می بارد اما سیلی از واکسن به سوی کشور روانه شد. 
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: تا کنون حدود ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده و تا ۹ آذرماه به حدود ۱۶۰ میلیون دُز خواهد رسید. خوشحالیم که با حمایت های نیروهای داوطلب، مردمی و نظامی، روند واکسیناسیون تسریع شده و بسیاری از حسینیه ها و حرم های زیارتی مانند حرم مطهر رضوی و شاهچراغ به مراکز واکسیناسیون تبدیل شدند. سرعت واکسیناسیون ایران در دنیا، اول شد و در یک هفته ۸.۲ میلیون دُز واکسن به اندازه کل جمعیت امارات، در ایران واکسن کرونا تزریق شد، همزمان با تسریع واکسیناسیون در کشور، گروه های ضدواکسن شروع به فعالیت کردند که نمی دانم حکم شرعی آن چیست اما همه متخصصان، واکسیناسیون را برای سلامت مردم واجب می دانند.
 
عین اللهی در پایان یادآور شد: سال گذشته کادر درمان واکسینه شدند و امسال حتی در شدیدترین روزهای پیک، بیمار نشدند و تعداد بسیار اندکی، جان خودشان را از دست دادند. در دنیا اثبات شده که واکسیناسیون، مرگ و میر مردم را به طور قابل توجهی کاهش می دهد اما برخی افراد از روی جهل یا مغرضانه، مردم را به عدم تزریق واکسن تشویق می کنند که نمی دانم حکم شرعی آن چیست. وزارت بهداشت دست کمک به سوی علما و مراجع دراز می کند تا مردم به واکسیناسیون تشویق شوند.

وی همچنین در دیدار با آیت الله نوری همدانی که در بیت ایشان در قم برگزار شد اظهار کرد: کادر بهداشت و درمان سال گذشته واکسینه شده اند اما امسال علیرغم شدت بیماری، به ندرت مبتلا به کرونا شده اند که این نشان از اثرگذاری بالای واکسیناسیون است، عناصر بیگانه در ماه های گذشته که واکسن در ایران کم بود، می گفتند جمهوری اسلامی ایران نمی تواند واکسیناسیون را انجام دهد اما الان می گویند چرا واکسیناسیون در ایران اجباری است. اگر کسی واکسن تزریق نکند به ضرر خودش است و با حضور در جامعه، بیماری را به دیگران منتقل می کند. وزارت بهداشت دست یاری به سوی علما دراز می کند تا مردم را به واکسیناسیون تشویق کنند. در همه جای دنیا واکسیناسیون اثرات خود را به خوبی گذاشته و در ایران نیز، واکسیناسیون، پدیده جدیدی نیست. 
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: آیت الله رییسی معتقد بود که اولویت اول دولت، سلامت و مدیریت کرونا است تا موجب شکوفایی اقتصادی و برداشتن محدودیت ها شود. از بهمن ماه سال گذشته تا تیرماه امسال، حدود ۵ میلیون دُز واکسن در ایران تزریق شده بود و در موج های بیماری، تعداد زیادی از بیماران را از دست دادیم اما با تلاش همه جانبه دولت در تامین واکسن و مشارکت بی نظیر نیروهای مسلح، مردمی، داوطلب و دانشجویان، تا امروز ۷۱ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. 
 
به گزارش وبدا عین اللهی در پایان اضافه کرد: ایران از نظر سرعت واکسیناسیون در دنیا یکی از بهترین کشورها بوده چون در طول دو سه ماه، ۶۶ میلیون دُز واکسن کرونا با حمایت نیروهای مردمی تزریق کرده است. تا کنون ۱۰۰ میلیون دُز واکسن تامین شده که ۷۱ میلیون دُز تزریق و ۲۹ میلیون دُز ذخیره واکسن داریم، تا ۹ آبان ماه حدود ۵۰ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور می شود. خوشبختانه تولید واکسن داخلی هم مناسب اما حجم تولیدات اندک است و نمی توانیم صبر کنیم تا تولیدات واکسن داخلی برسد و این فرصت طلایی را برای واکسیناسیون از دست نمی دهیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه