ضرورت افزایش ارتباط دوستانه کشورها برای ریشه کن کردن کرونا در جهان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید-۱۹ و تعدادی از مدیران کل وزارت امور خارجه که در محل این وزارتخانه برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به نمایندگان سفارتخانه های کشورهای دوست برای حضور در این جلسه گفت: خوشحال هستیم که این کشورها در شرایط خاص کرونا و موارد دیگر به ایران کمک کردند؛ ما این امر را در حافظه تاریخی خود حفظ خواهیم کرد.
 
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه خاطره خیلی خوبی از شما برای کمک هایی که در زمینه واکسن به ما انجام دادید، در ذهن مردم ایران ایجاد شده است گفت: همانطور که همه می دانند همیشه ارتباط بین جمهوری اسلامی ایران و شما دیرینه بوده است؛ ما سال های زیادی است که با هم ارتباط داریم و در شرایط کرونا این ارتباطات نزدیک تر شده است.
 
وی افزود: امروزه به دلیل شیوع بیماری کرونا در دنیا لازم است که کشورها بیشتر به هم نزدیک شده و با یکدیگر ارتباط دوستانه برگزار کنند تا این بیماری در جهان ریشه کن شود، همانطور که همه می دانید سلامت برای مردم خیلی مهم است و اینکه افراد در چه کشوری هستند هیچ تفاوتی در این امر ایجاد نمی کند، مردم همه کشورها باید سالم باشند، در همین راستا ما باید به یکدیگر کمک کرده تا سلامت را برای مردم کشورهای خود ایجاد کنیم.
 
عین اللهی خطاب به حضار جلسه با اشاره به اینکه من از طرف جمهوری اسلامی ایران صمیمانه ترین قدردانی ها را از شما نمایندگان کشورها دارم گفت: امیدوارم این جلسات بیشتر برگزار شده و ما در بخش‌های مختلف سلامت با هم ارتباط داشته باشیم تا ان شاالله هماهنگی ها افزایش پیدا کرده و به دنبال آن، سلامت مردم کشورهای ما تامین شود.

وزیر بهداشت اظهار کرد: همه مردم دنیا متاثر از بیماری کرونا هستند، متاسفانه امروزه شاهد رفتار غیرانسانی قدرت های استکباری علیه کشورمان هستیم. به دلیل تحریم های ناجوانمردانه، ما در ماه های زیادی واکسن نداشتیم؛ در دو ماه اخیر است که واکسیناسیون را با سرعت زیادی انجام می دهیم چرا که تاحدودی متاثر از تحریم ها بوده است.

وی تصریح کرد: به دلیل کوتاهی در واکسن دادن به ایران، شاهد مرگ و میر بسیاری از مردم کشورمان بودیم که این موضوع برخلاف همه موازین بین المللی بود، با بهره گیری از سلاح تحریم مردم ما را از دسترسی به نیازهای دارویی و تجهیزاتی محروم کردند و در طول این سال‌ها هم از هیچ سیاست خصمانه ای برای تشدید تحریم ها فروگذار نکردند، در ظاهر از عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی سخن می گویند اما می دانید که به خاطر مسائل پولی و بانکی ما عملا از دسترسی به بسیاری از دارو ها و تجهیزات پزشکی محروم هستیم که واکسن هم از این قاعده مستثنی نبوده است، در سابقه همکاری های حوزه سلامت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دوست تفاهمات زیادی وجود دارد، ما می توانیم ظرفیت های زیادی را ایجاد کنیم.

عین اللهی با اشاره به آماری از تعداد دانشجویان، دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی در کشور گفت: حدود ۲۰ هزار هیات علمی در دانشگاه ها، 225 هزار دانشجو، 53 دانشگاه علوم پزشکی و 15 دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم، در کشور ما بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک وزارتخانه تجمیع شده است که اتفاق بسیار خوبی است و امروزه سازمان های بین المللی این امر را به عنوان یک روش خوب در دنیا می دانند.

وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت۴۶۰ هزار پرسنل، مجموع تخت های بیمارستانی را ۱۵۵ هزار اعلام کرد و گفت: ۱۶۷۱۳ تخت ویژه در آی سی یوها داریم که در دوران شیوع کرونا بسیار به ما کمک کردند و وجود این تعداد تخت منجر شد که یک بیمار ما هم بدون تخت نماند و همه بیماران را توانستیم پذیرش کنیم؛ همه پزشکان و پرسنل سلامت هماهنگ کار کردند.

وی با بیان اینکه ۳۰۹ رشته درسی در رشته های علوم پزشکی داریم، از وجود ۹۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور خبر داد و افزود: این مراکز در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند که همکاری کشورها می تواند در این پروژه های تحقیقاتی موثر باشد؛ دکتر نیکنام در گسترش و تعمیق روابط کمک کرده و در نشست هایی جداگانه در این راستا اقدام خواهند کرد.

عین اللهی ادامه داد: آمار واکسیناسیون به دلیل سرعت در تزریق در هر هفته تغییر می کند، اکنون حدود ۷۱ میلیون دز واکسن تزریق کرده ایم این در حالی است که در حدود 2.5 ماه گذشته فقط 5 میلیون واکسن تزریق شده بود؛ تحقق این امر تنها به دلیل کمک های مردم بوده است، مردم ما خود را از دولت می دانند و در واکسیناسیون شرکت کردند؛ یک حرکت مردمی ایجاد و بسیاری از مراکز ما به مرکز واکسیناسیون تبدیل شدند. در دو هفته گذشته، در طول یک هفته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دز واکسن تزریق شد، حرکت بی نظیری بود که مردم برای سلامت همنوعان خود وارد صحنه شدند و این حمایت را ایجاد کردند؛ امیدواریم با این حجم از واکسیناسیونی که شده به این بیماری مسلط شویم.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از همه کشورهایی که در حوزه واکسیناسیون به ایران کمک کردند، به روند تولید واکسن کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: در تولید واکسن هم اقداماتی را انجام داده ایم که امیدواریم با تولید انبوه بتوانیم به کشورهای درحال توسعه کمک کرده و این حرکت را ادامه دهیم، نظام سلامت در جمهوری اسلامی از قوت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است، همانطور که گفتم حوزه آموزش در وزارت بهداشت ادغام شده است و این امر توانسته بسیاری از مشکلات ما را در تربیت نیروهای انسانی رفع کند.

وی اضافه کرد: اکنون در هراستان یک دانشگاه علوم پزشکی برای خدمت رسانی به مردم وجود دارد، عرصه فعالیت های وزارت بهداشت بسیار وسیع است و قدرت تربیت نیروی انسانی ما بسیار بالاست. تجربیات ارزنده ای پیدا کردیم و امیدواریم بتوانیم تجربیات خود و شما را با یکدیگر تبادل کرده و استفاده کنیم.

به گزارش وبدا عین اللهی در پایان به راه اندازی شبکه های بهداشتی مراقبت های اولیه سلامت در کشور اشاره کرد و گفت: شبکه ای کاملا وسیع که مشکلات سلامت مردم رصد می شود. از شما درخواست می کنیم اگر علاقه مند بودید از این شبکه ها که تا نقاط دوردست هم دسترسی داشته و خدمات اولیه بهداشتی ارائه می دهند، بازدید کنید، نمی توان با دستاوردهای علمی و تجربیات بشری انحصاری برخورد کرد، ما باید اطلاعات خود را با یکدیگر تبادل کرده تا بتوانیم پروژه های مشترک تحقیقاتی داشته باشیم، این جلسه نقطه عطفی بین روابط کشورها بوده و لازم است نشست های مفصلی در حوزه های مختلف برگزار شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه