احتمال افزایش موارد بستری در بخش و آی سی یو تا سه هفته آینده
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی با اشاره به اینکه واکسیناسیون کودکان به تصویب ستاد ملی کرونا رسیده است گفت: دو واکسن پاستور و سینوفارم از سازمان غذا و دارو مجوز تزریق در کودکان ۵ سال به بالا را دریافت کرده‌اند ولی کمیته ملی واکسن باید مقدار دُز تزریقی آن را اعلام کند که احتمالا در این هفته یا هفته آینده اعلام خواهد شد.

دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید ادامه داد: متاسفانه تاکنون استقبال خوبی از تزریق دُز سوم صورت نگرفته است. تا کنون حدود بیش از ۶۰ میلیون دُز اول و حدود ۵۴ میلیون دُز دوم تزریق شده ولی فقط حدود ۱۴ میلیون دُز سوم تزریق شده که این کمبود تزریق دُز سوم با وجود شیوع سویه اُمیکرون موجب حساسیت بیشتر شده است.

وی افزود: طی دو هفته گذشته ورودی مراجعه کنندگان سرپایی تقریبا دوبرابر شده است، با این وجود تعداد بستری‌ها با اینکه افزایش یافته ولی چشمگیر نیست. احتمالا در دو تا سه هفته آینده موارد بستری در بخش و آی سی یو افزایش خواهد داشت. امیدواریم با رعایت اقدامات بهداشتی و از همه مهمتر زدن ماسک و تزریق دُز سوم واکسن به شدت موج پنجم نرسیم، اُمیکرون از لحاظ شدت خفیف‌تر از دلتا است اما به دلیل سرایت‌پذیری خیلی زیاد موجب افزایش تعداد بیماران بستری و به تبع آن افزایش مرگ و میر خواهد شد به همین دلیل باید با چشمان باز به آن نگاه کرد.

طبرسی در خصوص دلیل کاهش تزریق دُز سوم واکسن نسبت به دُزهای اول و دوم گفت: وقتی آمار کرونا پایین آمد، مردم احساس کردند کرونا تهدیدی برای آنها محسوب نمی‌شود به همین دلیل احساس کردند به تزریق دُز سوم نیازی نیست ولی باید همه دُز سوم را تزریق کنند تا با بحرانی شبیه موج پنجم مواجه نشویم، واکسن می‌تواند حدود ۴ تا ۶ ماه در بدن مصونیت ایجاد کند، چاره ای نداریم و تنها راه برای جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر تزریق واکسن است.

دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید با اشاره به اظهارات دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: تاکید بر اجبار زدن ماسک در جوامع عمومی در جلسه آخر ستاد مطرح شده چون با این روش می‌توان ۳۰ درصد از شیوع بیماری کاست. نکته بعدی این است که افرادی که علائم سرماخوردگی دارند اگر تست هم نمی‌دهند باید ۵ روز قرنطینه شده و در مجامع حاضر نشوند.

وی در خصوص اینکه چرا با وجود افزایش بیماران سرپایی در کشور طرح بازگشایی مدارس اجرا شده است اظهار کرد: زمانیکه این بحث مطرح شد هنوز اُمیکرون در این وضعیت نبود اما با افزایش این سویه در کشور ستاد ملی کرونا باید تصمیم جدیدی اتخاذ کند.

به گزارش فارس طبرسی در پایان در خصوص داروهایی که در پروتکل درمانی کووید قرار دارند گفت: تنها دارویی که در ایران نیست داروهای مونو کلونال آنتی بادی است که به دلیل قیمت بالای یک دوره آن که حدود ۱۸ هزار دلار است بقیه در راهنمای درمان وجود دارد. دوره رمدسیویر سه روزه برای بیماران پرخطر کرونایی در هفته اول، داروی " باریسیتینیب " برای بیماران بستری در آی سی یو که زیر دستگاه‌های اکسیژن پرفشار هستند به رژیم درمانی کرونا اضافه شده است که به زودی اعلام می‌شود. داروی پکسلووید هم از داروهایی است که در صورت تولید در ایران به رژیم درمانی اضافه خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه