اخذ تصمیم کلان در حوزه سلامت براساس نتایج حاصل از تحقیقات باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، یونس پناهی در نشست خبری که امروز برگزار شد با بیان اینکه اگر بخواهیم در حوزه سلامت یک تصمیم کلان بگیریم، معقول و منطقی این است که حتما متناسب با تحقیقات و براساس نتایج حاصل از تحقیقات باشد گفت: در طول سالیان گذشته در حوزه سلامت، تحقیقات قابل توجه ای صورت گرفته که برنامه ریزی داریم با تقویت تولید دانش و مرجعیت علمی به تولید فناوری و محصول محور بیشتر پرداخته شود.

وی افزود: براساس ارزیابی مجموع تحقیقاتی که در سال گذشته انجام شده است، خوشبختانه در حوزه تولید دانش، فناوری و ارتقاء مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها اقدامات مناسبی صورت گرفته است، خوشبختانه تحقیقات خوبی در خصوص ویروس کرونا که تهدید بزرگی برای دنیا محسوب می شود، صورت گرفته است که در حقیقت همان واکسن ها هستند، از دیگر نکات مهمی که توجه ویژه ای به آن داریم این است که دانش را در راستای حل مشکل متمرکز کنیم. به عنوان مثال امروزه بیماری های مزمن همچون سرطان یکی از تهدیدهای جدی در دنیا محسوب می شوند و یکی از روش های درمانی این بیماری استفاده از داروهای خوراکی است که خوشبختانه سال گذشته ماده موثره یکی از این داروهای خیلی مهم توسط یکی از پژوهشگران ما سنتز شده و در جشنواره رازی مقام آورد که این امر نشان می دهد که محور تحقیقات به سمت تولید است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: نکته بعدی در همین ارتباط، تولید فناوری واکسن های مختلف با پلتفرم های متفاوت است که استحضار دارید اکنون حدود چهار نوع از این واکسن ها در چرخه سلامتی افراد قرار دارند و از آنها استفاده می شود. واکسن های دیگری هم ظرف هفته‌های آتی به سبد درمانی اضافه خواهند شد.

پناهی گفت: افزایش توانمندی دانشگاه‌ها، ارتقاء رشد و توانمندی اعضای هیات علمی و مراکز تحقیقاتی از اهداف بسیار مهم معاونت تحقیقات و فناوری است که در ارزیابی های مراکز تحقیقاتی حدود ۲۱ هزار هیأت علمی در حوزه سلامت داریم که نزدیک به ۳۵ درصد تولید دانش را این گروه انجام می دهند. حدود ۵۰ درصد از فناوری‌های حوزه سلامت به وسیله تعداد محدودی از همکاران هیات علمی انجام می شود که نشان دهنده توانایی تبدیل دانش به فناوری است. با تولید شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد پارک های فناوری تمایل داریم فاصله بین دانشگاه‌ها و  صنعت را حذف کنیم و در شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری بتوانیم نخبگان را به کار بگیریم تا آنها بتوانند با سرعت بیشتر دانش را به فناوری تبدیل کنند.

وی در خصوص چگونگی روند عملکرد جشنواره رازی اظهار کرد: در جشنواره امسال از 21 نفر از افراد حقیقی که شامل محققان جوان و کسانی که در  فناوری و تولید دانش فعالیت داشتند، تقدیر به عمل خواهد آمد. در جشنواره امسال موضوع کرونا و استفاده از هوش مصنوعی در کووید و شاخص های پاسخ به درمان که مورد توجه بود هم مورد ارزیابی قرار گرفت. تلاش داریم امسال محققین و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی فقط از روی عدالت و انصاف محققان را انتخاب کنند.

به گزارش وبدا معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین در پایان درخصوص فعالیت اپلیکیشن ماسک و چگونگی اعلام رنگ بندی کرونایی شهرها گفت: مجموعه اطلاعاتی که تا به امروز از طریق ماسک در قالب رنگ بندی در اختیار هموطنان قرار می‌گرفت از سوی خود وزارتخانه بود به این صورت که اطلاعات جمع آوری و در نهایت به صورت متمرکز اعلام می شد، در تصمیم گیری جدید همان اطلاعات و با همان روند گذشته توسط مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اطلاع رسانی خواهد شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.