مشکل در تامین کیت‌های تشخیص بیماری‌ها
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد علی برومند، در یک نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، افزود:  اکنون شرایط  به صورتی است که مراکز آزمایشگاهی مجبور به تعطیلی می شوند و اگر قرار باشد دوام بیاورند، به سمت پورسانت و دلالی می‌روند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در همه گیری کرونا مراجعه مردم به این مراکز کمتر شد، افراد غیرمتخصص با راه انداختن کسب و کار اینترنتی (استارت آپ ها) برای نمونه گیری به منازل مراجعه کرده و مشکلاتی زیادی را بوجود آوردند.

وی اظهار داشت: بسیاری از افرادی که به این کار اقدام می کنند، غیر متخصص بوده و شرایط حمل و نقل نمونه گیری به درستی رعایت نمی شود و می تواند جان بیمار را با تشخیص نادرست به خطر بیاندازند.

این پاتولوژیست با بیان اینکه آزمایشگاه یک موسسه اقتصادی بوده و طیف وسیعی از ارایه خدمت را انجام می دهد، ادامه داد: این مراکز در تشخیص بیماریها ۷۰ درصد نقش داشته و به دلیل کمبود تجهیزات مانند کیت های تشخیصی، لوله های نمونه گیری و غیره و نیروی انسانی ناکافی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

آزمایشگاهها دچار روزمرگی شدند

برومند تصریح کرد: اکنون بسیاری از مراکز آزمایشگاهی با همه گیری بیماری کرونا دچار کارهای سطحی و روزمرگی شده اند و در حالیکه آزمایشگاهها نقش مهمی در تشخیص بیماریها دارند و باید با مورد توجه قرار گرفتن از سوی مسوولان نظام سلامت و تامین به موقع تجهیزات، بتوانند فعالیت مفیدی را داشته باشند.

وی ادامه داد: کیفیت و استاندارد لوله های نمونه گیری پایین آمده و به همین دلیل نتیجه آزمایش بیماران دچار خطا می شود، همچنین کیفیت در تست های تیروئید نیز کیت هایی که برای تشخیص این بیماری در آزمایشگاهها مورد استفاده قرار می گیرد، مناسب نیست.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: در آزمایشگاههای کشور هنوز از روش های قدیمی استفاده می شود، در حالیکه باید از تکنولوژیهای نوین بهره مند شوند، به عنوان مثال استفاده از روش دستی برای تشخیص عفونت‌های خونی، مورد دیگری از چالش‌های حوزه آزمایشگاه‌ها است.

به گفته برومند، سه تا پنج درصد بودجه سلامت صرف آزمایشگاههای کشور می شود که این مناسب نبوده و منجر به تعطیلی این مراکز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از سازمانهای بیمه گر زیر قیمت تعرفه های خدمات پزشکی با آزمایشگاهها قرارداد می بندند، اظهار داشت: متاسفانه سازمانهای بیمه گر این اقدام را خرید راهبردی خدمت می نامند در حالیکه این تخفیف ها باعث می شود کیفیت ارایه خدمات در آزمایشگاهها پایین بیاید. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه