کرونا نشان داد جامعه پزشکی ما ایثارگرست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی در یادواره شهدای سلامت با عنوان که امروز در مجتمع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، درخصوص دستاورد دانشمندان ایرانی در کشف و ساخت واکسن کرونا گفت: دانشمندان ما نیز در صحنه حضور پیدا کردند و موفق به تولید ۶ نوع واکسن شدند. متاسفانه تا زمانی که منتظر کمک دیگران بودیم، وضعیت واکسیناسیون‌مان نامطلوب بود.

وی افزود: با وجود این که در برنامه کواکس سازمان بهداشت جهانی عضو بودیم و برای واکسن پول داده بودیم تا شهریور ۱۴۰۰ واکسن به طور محدود به ما داده می‌شد و با حداقل واکسیناسیون جلو می‌رفتیم. ولی از زمانی که از تولید داخل حمایت کردیم، شتاب واکسیناسیونی بی‌نظیری را تجربه کردیم. تزریق واکسن در برخی روزها به بیش از ۱.۵ میلیون دُز تزریق رسید و به گفته مسئولان سازمان بهداشت جهانی ایران جزو موفق‌ترین کشورهای دنیا در امر واکسیناسیون کرونا بوده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: نسل جوان نیز نیاز به الگو دارد. دیروز در اولین جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی کشور در حرم مطهر رضوی، دانش‌آموختگان میثاق‌نامه خود را با امام رئوف(ع) بستند و این مراسم جلوه زیبایی از نسل جدید بود. جوان امروز ما باید بداند همان‌طور که نسل قبلی پیرو فرمانده بوده، پیرو فرمانده باشد و کارهایی را انجام دهد که زمینه ظهور امام زمان را بیش از پیش فراهم کند؛ جوان امروز باید انگیزه خدمت پیدا کند.

عین اللهی گفت: ما در یک برهه خاص از تاریخ به سر می‌بریم و تاریخ نمایانگر فعالیت‌ها و کشور ما است. ما برهه‌های مختلفی را در کشور داشتیم ولی نقطه عطف در تاریخ کشور، بعد از انقلاب است. بعد از پیروزی انقلاب به خصوص در حوزه سلامت پیشرفت‌های زیادی داشتیم، به ویژه از زمانی که وزارت بهداشت و درمان با آموزش پزشکی ادغام شد، جهش بزرگی در حوزه سلامت کشور نیز به وجود آمد، در شروع انقلاب حوادث مختلفی را داشتیم و در این ۴۳ سال ابرقدرت‌ها با اعمال تحریم‌ها نگذاشتند راحت باشیم. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۸ سال دفاع مقدس را داشتیم. خدمات سلامت دفاع مقدس ما، یک جلوه ممتازی بوده و با خیلی ازجنگ‌هایی که در دنیا وجود داشته، متفاوت بوده است. نقطه عطف فعالیت‌ها در ۸ سال دفاع مقدس، درمان مجروحان شیمیایی بود، زیرا هیچ زمینه‌ای در خصوص چگونگی برخورد با اینگونه مجروحان را نداشتیم.

وی اظهار کرد: این نقطه از تاریخ نشان‌دهنده این بود که پزشکان ما همگام با رزمندگان توانستند در آن برهه زمانی حساس خدمات خود را به نحو احسن انجام دهند و به درمان و کمک رزمندگان شیمیایی بروند. پزشکانی که به دلیل خدمت در جبهه‌های جنگی خودشان هم شیمیایی شدند و از این آسیب رنج می برند، تا قبل از کرونا هجوم ناجوانمردانه‌ای علیه جامعه پزشکی به راه افتاده بود. کرونا باوجود همه مشکلات، در کشور ما شجاعت، رشادت، ایستادگی، ایثارگری و از خودگذشتگی کادر درمان را نشان داد. قبل از کرونا مردم به ایثار پزشکان اعتقاد نداشتند و کرونا نشان داد، جامعه پزشکی ما جامعه ایثارگری هستند.

وزیر بهداشت همچنین به مناسبت بزرگداشت استاد پیشکسوت دانشگاه، دکتر خوارزمی با اشاره به خدمات ایثارگرانه این متخصص اطفال و پدر اطفال خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که وجود دارد مسئله انتقال فرهنگ به نسل جوان است. دشمنی‌هایی که امروزه وجود دارد بیش از دشمنی‌های فیزیکی، دشمنی‌های فرهنگی است و فضای مجازی نسل جدید را از آرمان‌ها و فرهنگ‌های اصیل اسلامی دور می‌کند. مهم این است که با شهادت این عزیزان، فرهنگ نهفته درون شهادت‌شان به نسل جوان منتقل شود.

به گزارش ایسنا عین اللهی در پایان اضافه کرد: در واقعه کربلا حضرت زینب کبری(س)، راه امام حسین(ع) را تبیین کردند و ما نیز با الگوگیری از سیره ناب ائمه اطهار(ع) موظف هستیم تا راه پرافتخار تمامی شهدای عزیز انقلاب، دفاع مقدس، مدافع حرم و مدافع سلامت را به‌خوبی در جامعه اسلامی‌مان دنبال و به نسل جدید منتقل کنیم. افرادی مثل دکتر خوارزمی نمونه بارز انتقال این فرهنگ به نسل جوان بودند.

پایان پیام/

مطالب مشابه