کمبود حاد و مدیریت‌نشده‌ای در زمینه سرم نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین شمالی در خصوص وضعیت ذخایر سرم در کشور گفت: به طور عادی میانگین مصرف‌ سرم در کشور زیر ۱۰ میلیون واحد در ماه است و در پیک‌های مصرف به ۱۱ الی ۱۲ میلیون واحد در ماه می‌رسد. بر این اساس امسال برای تامین ۱۴ میلیون واحد سرم در ماه برنامه‌ریزی کردیم که شرکت‌های تولیدی دارند این میزان را تولید می‌کنند. در عین حال از قبل برای واردات هم مجوز داده بودیم که محموله‌ها در حال واردات است و آن‌ها را توزیع می‌کنیم، تقریبا تا پایان شهریور ماه بیش از ۱۵ میلیون واحد سرم توزیع می‌کنیم که به این معناست که تقریبا ۴۰ تا ۵۰ درصد بیش از میزان معمول سرم را تامین کرده‌ایم.

وی در خصوص اظهاراتی مبنی بر سهمیه‌بندی سرم اظهار کرد: در این زمینه برنامه توزیع استانی نزدیم، اما خود دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلفند که سرم را بر اساس اولویت‌ها توزیع کنند که اولویت‌ها با مراکز بستری و بیمارستان‌ها است و سپس بخش خصوصی. بنابراین در حال حاضر عمدتا سرم به بیمارستان‌ها داده می‌شود و طبیعتا سهمیه‌ای که به بخش خصوصی داده می‌شود، کمتر است. با این حال این شرایط به صورت پایدار نخواهد بود و در روزها و هفته‌ای آتی ان‌شاءالله این محدودیت هم مرتفع می‌شود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه از لحاظ کمبود سرم، کمبود حاد و مدیریت‌نشده‌ای نداریم ادامه داد: به طوری که مراکز اصلی درمانی در سراسر کشور سرم دارند و هرجایی هم که اعلام کمبود می‌شود، ما بلافاصله یک محموله برایشان ارسال می‌کنیم. از جنبه تامین سرم هیچ وقفه‌ای نداریم و داریم تامین می‌کنیم، اما مقداری میزان مصرف‌مان بیش از حد انتظار بوده که این هم مقطعی است و ان‌شاءالله مشکلی ایجاد نمی‌کند و رفع می‌شود.

شمالی در خصوص وضعیت تامین مواد اولیه در تولید داخلی سرم نیز گفت: در زمینه تولید داخلی سرم و تامین مواد اولیه آن‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد و شرکت‌ها دارند به صورت سه شیفت و با تمام ظرفیت‌شان تولید را پیش می‌برند، گفته می شود محموله‌های سرم تولید داخل را در ایام اربعین به کشور عراق ارسال کرده ایم، ما برای ارسال هیچ سرمی به عراق مجوز ندادیم. در مجموع چند مورد از موکب‌هایی که در آن طرف مرز قرار بود به زائران ایرانی خدمات ارائه دهند، مجموعا کمتر از ۱۵۰۰۰ عدد سرم با خودشان بردند که در مقابل مصرف یک ماه که ۱۵ میلیون عدد است تقریبا صفر و ناچیز است. سرم‌هایی هم که در کشور عراق استفاده می‌شوند، خود کشور عراق تدارک دیده و بخشی از آن هم از سمت ترکیه به عراق رفته است.

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص برنامه سازمان غذا و و دارو برای تامین بیشتر سرم اظهار کرد: برای تامین بیشتر سرم از چند ماه قبل اجازه واردات را دادیم و در حال حاضر سرعت واردات را بیشتر کردیم و مجوزهای بیشتری برای واردات سرم دادیم که دارد وارد می‌شود و توزیع می‌کنیم تا خلاءهای احتمالی را جبران کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه