BA۵ همچنان واریانت غالب کرونا در ایران و جهان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی صالحی وزیری در خصوص آخرین اخبار و وضعیت کرونا گفت: در کشور ما و حتی دنیا کماکان واریانت غالب ویروس کووید۱۹ اومیکرون نوع BA۵ و بعد از آن نوع BA۴ است. هرچند که واریانت‌های جدیدی هم شناسایی شدند اما زیاد نیستند و به طور کلی یا نوترکیب و یا زیرمجموعه‌ای از اومیکرون هستند که هر از گاهی اهمیت پیدا می‌کنند؛ اما تاکنون سرعت انتشار آنها مشابه اومیکرون BA۵ نبوده و نتوانستند جایگزین این وارایانت شوند.

رئیس آزمایشگاه مرجع کشوری کووید۱۹ در انستیتو پاستور ادامه داد: واریانت‌های BQ.۱،  BQ.۱.۱، BA.۴.۶، BA.۲.۷۵  و BF.۷ در هفته‌های گذشته در کشورهایی که دارای نظام پایش مناسب هستند شناسایی شده و سرعت افزایش آنها ممکن است چالش برانگیز باشد. پایش تغییرات ژنتیکی ویروس کرونا در ایران متناسب با ظرفیت کشور در حال انجام است که البته قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته نیست. در اغب کشورهای همسایه ایران این پایش انجام نمی‌شود. در حال حاضر و بر اساس آخرین داده‌های اصل از پایش اومیکرون BA۵، حدود ۸۰ درصد موارد در ایران و جهان را شامل می‌شود.

وی در خصوص موضوع مطرح شده توسط برخی صاحب نظران مبنی بر اینکه "با شناسایی این زیرسویه ها، کرونا به سمت SARS CoV تیپ یک یا سه می‌رود" اظهار کرد: زمانی که اومیکرون شناسایی شد برخی اعلام کردند در این واریانت آنقدر تفاوت ژنتیک اتفاق افتاده است که دیگر نمی‌توان آن را SARS تیپ دو دانست و باید یا آن را سروتایپی از SARS CoV-۲  دانست یا اینکه اعلام کرد که این ویروس SARS CoV-۳ است؛ در صورتی که چنین موضوعی هنوز به صورت رسمی توسط کمیته بین‌المللی نام گذاری و طبقه بندی ویروس‌ها پذیرفته شده نیست که اومیکرون ویروس جدید باشد؛ اگر چه این واریانت از لحاظ تغییرات ژنتیکی، بسیار متفاوت از ویروسی است که در سال ۲۰۱۹ در چین شناسایی شد.

صالح وزیری تاکید کرد: روال طبیعی تکامل ویروس این است که بتواند انتشار پذیری بیشتری پیدا کند و از پاسخ سیستم ایمنی بدن فرار کند که از طرف مقابل شدت بیماری‌زایی‌اش کاهش می‌یابد. روند طبیعی باید چنین باشد اما وقوع اتفاقات دیگر که غیرقابل پیش‌بینی باشد هم نباید دور از انتظار باشد؛ چرا که به یاد داریم در ایام کرونا اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی زیادی را هم تجربه کردیم.

این عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با توجه با احتمال فراگیری بالای ویروس آنفلوآنزا در فصل سرد سال جاری، ترکیبی از ویروس کرونا و آنفلوآنزا ایجاد بیماری کند؟ گفت: این موضوع خیلی بعید است زیرا از خانواده‌های کاملا جدایی هستند و اگر قرار باشد شاهد ویروس نوترکیبی باشیم، ‌بین خود واریانت‌های کرونا خواهد بود. موضوع مهم این است که در این فصول تنها ویروس آنفلوآنزا افزایش نمی‌یابد بلکه سایر ویروس‌های تنفسی از جمله کروناویروس‌های فصلی هم افزایش می‌یابد زیرا افراد بویژه سنین پایین‌تر طی دو سال و نیم گذشته کمتر در جامعه و در معرض این ویروس‌ها حضور داشتند و اکنون با قرارگیری در جامعه و فضاهای بسته و فاقد تهویه این ویروس‌ها مجددا گردش می‌یابند.

وی اضافه کرد: در خصوص آنفلوآنزا با نگاه به نیم کره جنوبی پیش‌بینی شده بود که موارد ابتلا افزایشی خواهد شد. یکی از دلایلی هم که زودتر متوجه فراگیری آنفلوآنزا نسبت به سالیان قبل شدیم این است که پایش و تست‌های آزمایشگاهی بهتری داشته‌ایم، نوع آنفلوآنزای شایع در کشور طی سال جاری بیشتر H۳N۲ است البته نوع H۱N۱ هم وجود دارد.

به گزارش ایسنا صالحی وزیری در پایان در خصوص احتمال بروز موج هشتم کرونا گفت: این موضوع بعید نیست. در مورد کرونا باید منتظر اتفاقات غیرمنتظره هم باشیم اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم باید بگوییم که موارد کرونا در کشور کاهشی بوده است ولی اگر هم موارد کرونا افزایشی باشد، برخلاف گذشته موارد بستری بیمارستانی و مرگ و میر ناشی از کرونا مانند قبل زیاد نخواهد بود؛ چون پاسخ ایمنی سلولی و آنتی بادی می‌تواند شدت بیماری را کاهش دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه