افزایش سهم هزینه سلامت بعد از اجرای طرح دارویاری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بخشنده، در اولین سمینار «تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد، بررسی چالش‌های دارویی در اقتصاد سلامت و ارائه راهکارها برای آن» که روز پنج شنبه در سالن اجتماعات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، درباره چرایی تدوین راهنمای بالینی مصرف داروها، گفت: سهم هزینه دارو در حوزه سلامت بسیار بالا است. مرجع قیمت گذاری و سیاست گذاری دارو با خدمات نظام سلامت بسیار متفاوت است و ما می‌خواهیم دسترسی عادلانه برای تمام مردم وجود داشته باشد و ما از طریق این گایدلاین‌ها می‌توانیم منابع سازمان‌های بیمه‌گر را ساماندهی کرده و از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم.

وی افزود: سازمان‌های بیمه‌گر خرید خود را بر اساس راهنماهای بالینی تدوین شده انجام می‌دهند و بستر الکترونیک هم باید بر اساس این راهنمای بالینی صورت گیرد و می‌تواند از تجویز بی‌رویه جلوگیری کند. در عین حال نظام ارجاع هم باید بر اساس این راهنماهای بالینی باشد.

بخشنده ادامه داد: در محاکم قضائی گایدلاین‌های ما مرجع اصلی سازمان پزشکی قانونی است و باید وحدت رویه‌ای وجود داشته باشد تا همه پزشکان از این گایدلاین‌های تدوین شده پیروی کنند و از اقدامات فردمحور خودداری کنند.

وی تاکید کرد: ما علاوه بر اینکه در راهنمای تجویز داروها به هر دارویی انحصارا اشاره می‌کنیم، در پروتکل بیماری‌ها هم به داروهای درمانی مرتبط اشاره می‌کنیم.

بخشنده در خصوص سهم هزینه دارو و تجهیزات پزشکی در هزینه‌های سلامت، گفت: به طور میانگین قبل از اجرای طرح دارویاری یعنی قبل از ۲۳ تیر سال جاری، حدود ۳۶ درصد از کل هزینه‌های سلامت را شامل می‌شد که پس از اجرای طرح دارویاری و به دنبال آزاد شدن ارز دارو در حالی که ارز تجهیزات پزشکی باقی ماند، عدد ۳۶ درصد به ۴۵ درصد افزایش یافت. در صورت آزاد شدن ارز تجهیزات پزشکی این سهم به بیش از ۵۰ درصد خواهد رسید. بر همین اساس، مدیریت منابع بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی ادامه داد: گایدلاین‌های تدوین شده توسط ما به دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان‌های بیمه‌گر، پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود تا همه با وحدت رویه اقدام کنند.

بخشنده افزود: پیشنهاد می‌کنیم گایدلاین‌هایی که نوشته‌ایم در پرونده الکترونیک سلامت در بستر نظام ارجاع، HIS بیمارستانی و نسخه نویسی الکترونیک اجرا و پیاده سازی شود تا نظارت بر گایدلاین‌ها بهبود یابد. مهر


پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.