استقلال و فراگیری؛ مقدس اما پرهزینه
هرچند دفاع حقوقی از پزشکانی که گاه اسیر جهل به قانون می‌شدند و گاهی نقص قوانین، آنان را با مشکلات عدیده مواجه می‌ساخت این گروه را ناگزیر می‌کرد که در برخی موضوعات صنفی نیز ورود کرده و به ریشه‌یابی معضلات بپردازد.
 چهار سال از فعالیت گروه پزشکان و قانون گذشت و فعالیت‌ها نوعا با استقبال جامعه پزشکی مواجه شد. در طول این چهار سال، در کنار کانال، یک ابرگروه و بیست و چند گروه استانی متشکل از پزشکان سراسر کشور ایجاد شد. با این وجود از سوی مخاطبان کانال، تقاضاهایی برای انجام فعالیت در سطحی وسیعتر به گروه اجرایی می‌رسید. اینجا بود که مدیران گروه پس از مذکره با یک تیم روزنامه‌نگار حرفه‌ای، نخستین پایگاه خبری صنفی جامعه پزشكی با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را با عنوان «پالنا» که مخفف عبارت physician and law news agency بود، تاسیس کردند. 
 تلاش پالنا از ابتدای فعالیت، بر این بود که «مستقل» و «فراگیر» بماند و ماند. در طول دوره فعالیت، علاوه بر گزارش‌های اختصاصی پالنا که توسط روزنامه‌نگاران حرفه‌ای حوزه سلامت به رشته تحریر درمی‌آمد،  یادداشت‌ها و مقالات پرتعدادی هم از جانب همکاران جامعه پزشکی به تحریریه می‌رسید که بسیاری از آنها نه‌تنها بر سیاست‌های کلی پالنا منطبق نمی‌شدند بلکه گاهی از این هم فراتر بود و برخی نوشته‌ها، در «تضاد» وحتی گاهی «عناد» با پالنا و گروه پزشکان و قانون نوشته می‌شدند. اما «انتشار گزینشی» هرگز جزو دستورالعمل‌های تحریریه و سردبیر پالنا قرار نگرفت و حقیقتا تلاش شد که پالنا رسانه فراگیر همه اصناف جامعه پزشکی باشد. 

 از سویی دیگر، حفظ «استقلال» پالنا هم سبب می‌شد که در دوره‌های مختلف و از هر سو، این رسانه نوپا همواره تحت فشار قرار داشته باشد. یک روز وزارت، یک روز نظام پزشکی، یک روز فلان انجمن، روز دیگر فلان شرکت و خلاصه هر روز یکی از این بازیگران قدرت، پالنا را به جرم اینکه صدای مستقلی را نمایندگی می‌کرد، می‌نواختند. 
 اما پالنا با اتکا به مقبولیتی که در میان بدنه شریف جامعه پزشکی به دست آورده بود و البته با حمایت‌های مالی یک گروه بیست و چند نفره پزشک، نه تنها به گام زدن در مسیر رسانه‌ای خود ادامه داد، بلکه هرکجا و در هر برهه‌ای که احساس می‌کرد رسالتی بر دوش دارد، در حد وسع خود اقدام کرد. به عنوان نمونه در هنگامه زلزله غمبار کرمانشاه، بیش از یکصد کانکس خریداری و به منطقه اعزام شد. 

 پس از شیوع بیماری کووید۱۹، نخستین کمیته تخصصی کرونا توسط پالنا ایجاد شد. در این کمیته، جمعی از پزشکان صاحب‌نظر و صاحب مسئولیت گرد هم آمدند تا بتوانند در ابعاد نظری و عملی با ارائه راهکارهای مناسب، عبور کم‌هزینه‌تر از این مرحله را ممکن کنند. انتشار بیش از دویست اطلاعیه آموزشی و هشداردهنده (به مردم و دولت) و راه‌اندازی کمپین‌هایی همچون کمپین «فایزر بخرید» ازجمله فعالیت‌های این گروه در بعد نظری بود. 

 اما در عرصه عمل هم فعالیت‌هایی ازجمله خرید تجهیزات حفاظتی مانند ماسک، گان، دستکش و ... و توزیع آنها در میان پزشکان خط اول مبارزه با کرونا انجام شد. جالب آنجا بود که در آن دوران نه تنها حمایت و کمکی از سوی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نمی‌رسید بلکه مقاومت‌هایی هم صورت می‌گرفت که هر ناظری را به تعجب وامی‌داشت. اما پالنا که می‌دانست «مستقل ماندن» هزینه دارد، هرچه بود و نبود را به جان خرید و راه خود را ادامه داد تا امروز که با افتخار وارد هفتمین سال فعالیت گروه و پنجمین سال آغاز به کار پایگاه خبری آن (پالنا) شده‌ایم.
 نهال پالنا امروز به مراتب تنومندتر و قوی‌تر از قبل شده و با راه‌اندازی بخش‌هایی همچون پالنا تی‌وی (استودیوی صوتی تصویری)، پالنا پتیشن، پالناشاپ و ... تلاش می‌کند هرچه بیشتر و بهتر به نیازهای صنفی همراهان و مخاطبان خود پاسخ دهد‌. 
 در کنار لطف پروردگار و همراهی دلگرم‌کننده جامعه پزشکی، لازم می‌دانیم از عزیزانی که در این چند سال در کنار ما ایستادند و حمایتمان کردند، قدردانی کنیم.

 اسامی همراهان پالنا به ترتیب حروف الفبا:
 اسامی به ترتیب الفبا:
 دکتر اکبری
 دکتر بخت آور
 دکتر پورعلی
 دکتر تقی پور
 دکتر تقی زاده
 دکتر جبه داری
 دکتر جلالی
 دکتر رزم آور
 دکتر شمس
 دکتر شیرواندهی
 دکتر صادقی
 دکتر عسگری پور
 دکتر علوی
 دکتر علیزاده
 دکتر فرهادی
 دکتر کاشی
 دکتر کامرانی
 دکتر گرانپایه
 دکتر مردانی
 دکتر موذن زاده
 دکتر مولانا
 دکتر نظامی
 دکتر نوری
 دکتر هادوی
 دکتر هداوند

نفستان گرم و گام‌هایتان استوار باد

پایان پیام/

مطالب مشابه