آغاز "پزشکی خانواده" در ۵۹ شهر بالای ۲۰ هزار نفر
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین فرشیدی با اشاره به اینکه برنامه پزشکی خانواده از ابتدای اردیبهشت در ۵۹ شهر بالای ۲۰ هزارنفر اجرایی شده است گفت: این شهرها در همه استان‌ها توزیع شده است و اگر این تعداد بتوانند فاز اول را به خوبی اجرایی کنند آن‌وقت شهرستان‌های دیگر هم به طرح اضافه خواهد شد. در این ۵۹ شهر تیم‌های بهداشتی بر اساس بلوک بندی جمعیتی جدید خدمت می‌دهند. تعداد مراقب سلامت در این شهرستان‌ها نسبت به سایر نقاط متفاوت است ولی این به معنی عدم خدمت رسانی در سایر شهرستان‌ها نیست.

وی افزود: از ابتدای اردیبهشت برای این ۵۹ شهرستان دو ماه فرصت در نظر گرفته‌ایم و به این ترتیب قصد داریم تا پایان امسال ۷۰ درصد جمعیت ۵۵ میلیون نفری را تحت پوشش برنامه پزشکی خانواده ببریم، در شهر تهران نیز از هر دانشگاه علوم پزشکی یک شهرستان برای این کار انتخاب شده است و به این ترتیب شهرستان‌های قدس، اسلامشهر و فیروزکوه در استان تهران وارد طرح شده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص وضعیت مراجعات افراد به مراکز درمانی در روزهای تعطیل و ساعات غیرکاری ذیل نظام ارجاع و برنامه پزشکی خانواده گفت: افرادی که به شکل اورژانسی نیاز به دریافت خدمات درمانی داشته باشند دیگر نیازی به سیستم ارجاع ندارد و توسط مراکز اورژانس پذیرش شده و اقدامات درمانی برای آنها اجرا می‌شود.

فرشیدی در خصوص وضعیت دستمزدی پزشکان پس از نگارش نسخه ۰۳ پزشکی خانواده اظهار کرد: پرداخت‌های ما عملکردی است؛ خدمات تعریف شده شامل خدمات بهداشتی، درمانی و اورژانسی است و بر اساس عملکرد پزشک در پذیرش بیماران پرداخت انجام می‌شود. ما حقوق ثابت برای پزشکان نداریم بلکه بر اساس عملکرد پراخت خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا وی در پایان با اشاره به چالش‌های درآمدی پزشکان در دو استان فارس و مازندران، در عین حال درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای جلوگیری از نارضایتی‌های احتمالی در سایر استان‌ها تصریح کرد: دانشگاه‌های استان فارس و مازندان فعلا همان روال سابق را ادامه می‌دهند؛ در واقع ما بر اساس تقاضای دانشگاه عمل می‌کنیم و اگر درخواست تغییر سیستم داشته باشند، ما از آنها حمایت خواهیم کرد. اکنون سرانه‌ها افزایش یافته است و باید ببینیم با این افزایش، مشکلات احتمالی چه خواهد بود تا متناسب با آن تصمیم‌گیری کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه