راهکارهای کاهش تورم در بخش سلامت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهروز رحیمی در ششمین همایش معاونین توسعه مدیریت و منابع دانشگاه‌های علوم پزشکی که با هدف بررسی عملکرد معاونت‌ها در سال ۱۴۰۱ و با محوریت افزایش بهره‌وری در تالار امام علی (ع) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به نقش این رویداد در ارتقای آگاهی، دانایی به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تجارب موفق گفت: در نظام سلامت چگونگی افزایش بهره‌وری موضوع مهمی است و این جلسات نیز نقش مهمی در ارتقای هم‌افزایی خواهد داشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ادامه داد: انسجام تیمی، نقش‌آفرینی چندگانه، باورپذیری اعضا و تعیین، توزیع و تنظیم نقش نیروهای انسانی که هویت سازمانی را تشکیل می‌دهند نیز موضوع مهمی است. در ارتقای بهره‌وری یکی از اصول، بیان مسائل و نقاط قوت است. داشته‌ها و نداشته‌های سازمان باید مطرح شود تا در راستای رفع و تقویت آن برنامه‌ریزی صورت گیرد.

وی تناسب‌گرایی را در کنار تخصص‌گرایی و حرفه‌گرایی از اصول مدیریتی دانست و افزود: فارغ از توجه به نتیجه، برای ماندگاری باید به فرآیند و چگونگی انجام امور توجه کرد. بهره‌وری به معنای افزایش همسویی فعالیت‌ها با اهداف تعیین شده و کاهش اتلاف منابع در انجام امور است تا اثربخشی و کارایی حاصل شود. بیشترین میزان دستیابی به اهداف تامین، حفظ و ارتقای سلامت، مشارکت مالی عادلانه و پاسخگویی به عنوان اثربخشی و حداکثر استفاده از منابع مختلف فیزیکی، انسانی، مالی و سایر عوامل با بهترین کارکرد و به روش علمی به عنوان کارایی مدنظر است. خروجی تمام برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها باید ارتقای سلامت مردم و امنیت روانی جامعه باشد.

به گزارش ایسنا رحیمی در پایان گفت: تصمیمات بهره‌ورانه باید بر اساس نیازها، اولویت‌های سلامت و انتظار خدمت‌گیرندگان گرفته شود. همچنین بازده اجتماعی سرمایه‌گذاری، بازده نزولی و هزینه فرصت از مهمترین ابزارهای مدیریت بهره‌وری در تامین منابع محسوب می‌شود، ارتقای سواد سلامت جامعه، ارتقای مهارت کارکنان، هوشمندسازی نظام سلامت، توسعه منابع سلامت محور، استفاده از مدل‌های جدید مدیریتی، حذف هزینه‌های غیرضروری و تقویت بخش خصوصی از جمله راهکارهای کاهش تورم در بخش سلامت است. در سیستم‌، خطاهای پرتکرار و دلیل بروز آن‌ها باید شناسایی شود تا حرکت در مسیر افزایش بهره‌وری تحقق یابد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.