جذب مشتری "جراحی زیبایی" با تصاویر فتوشاپی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، چندسالی است که انجام عمل‌های زیبایی در میان ایرانی‌ها خصوصاً زنان و دختران جوان بسیار به چشم می‌خورد. ازدیاد این مسئله باعث شده تا حتی خانم‌های جوان و زیبایی هم که نیازی به انجام جراحی‌های زیبایی ندارند اعتماد بنفس خود را نسبت به چهره طبیعیشان از دست داده و در مقایسه با چهره‌های مصنوعی و عروسکی به انجام عمل‌های زیبایی وسوسه شوند.


 درحالی که آلبوم‌های رنگ و هایلایت را ورق می‌زند، با صاحب سالن‌ زیبایی هم صحبت می‌کند و  به او می‌گوید: من سالن شما رو از طریق پیج اینستاگرامتون پیدا کردم. روش و تنوع کارتون نسبت به سایر آرایشگاه‌ها باعث شد که من سالن شما رو برای انجام کارهای زیبایی انتخاب کنم و خیلی برای اومدن به سالنتون ذوق داشتم ...

صاحب سالن زیبایی هم که می‌بیند یک مشتری دست به نقد و کم سن وسالی را پیدا کرده، تا می‌تواند با آب وتاب از خدمات  آرایشگاهش تعریف و تمجید می‌کند و می‌گوید: باعث افتخاره که مشتری با سلیقه و زیبایی مثل شما سالن زیبایی ما را انتخاب کرده... ما در سالن زیباییمون خدمات متنوعی به مشتری‌های عزیزمون ارائه می‌دیم، در واقع سالن ما دارای سه طبقه است و هرطبقه آن برای راحتی و رضایت مشتری به خدمات مختلف اختصاص داده شده. یکی از طبقات ما مخصوص خدمات زیبایی عروس است و دو طبقه دیگر را به خدمات کراتینه، رنگ، هایلایت، براش و شنیون مو، کاشت ناخن، پاکسازی پوست، بوتاکس، فیلر و... اختصاص دادیم.

بوتاکس و فیلر؟!

دختر جوان که چشمانش از تعجب گرد شده بود خطاب به صاحب سالن زیبایی می‌گوید: واقعاً شما خدمات بوتاکس و فیلر هم دارید؟! من فکر می‌کردم که تزریق بوتاکس را فقط کلینیک‌های تخصصی پوست و مو می‌توانند انجام دهند.

آرایشگر در جوابش می‌گوید: نه عزیزم کار سخت و خاصی نیست که نیاز به متخصص داشته باشد. تکنسین‌های ما توسط متخصص‌های زیبایی دوره دیدند و کار بلد هستند. خیالت راحت...

مشتری جوان که ظاهراً قصد انجام اینگونه عمل‌های زیبایی را دارد با اشتیاق از آرایشگر می‌پرسد: چه جالب! عزیزم! هزینه تزریق بوتاکستون چنده؟ قابل شما را نداره عزیزم. هزینه بوتاکس صورت، بسته به میزان مواد مورد نیاز و محل تزریق، از ۷۰۰ هزار تومن تا یک میلیون تومان قیمت دارد...

چندسالی است که انجام عمل‌های زیبایی در میان ایرانی‌ها خصوصاً زنان و دختران جوان بسیار به چشم می‌خورد. دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که هیچگونه عمل زیبایی روی صورت و اعضای بدنش انجام نداده باشد. ازدیاد این مسئله باعث شده تا حتی خانم‌های جوان و زیبایی هم که نیازی به انجام جراحی‌های زیبایی ندارند اعتماد بنفس خود را نسبت به چهره طبیعیشان از دست داده و در مقایسه با چهره‌های مصنوعی و عروسکی به انجام عمل‌های زیبایی وسوسه شوند.

اما این تمام ماجرا نیست. درحال حاضر تمایل بیش از اندازه بانوان و جوانان ایرانی، زیاد شدن تنوع عمل‌های زیبایی و همچنین درآمد بسیار بالای این کار باعث شده تا بسیاری از افراد غیر متخصص پا در کفش متخصصان زیبایی کرده و دست به انجام عمل‌های زیبایی در مراکز غیرقانونی و غیر بهداشتی بزنند.

در خصوص انجام عمل‌های زیبایی عجیب و غریب و عوارض ناشی از انجام آن در مراکز غیر قانونی توسط افراد غیر متخصص با امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست و مو و زیبایی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید: 

آقای دکتر! مدتی است یک سری از عمل‌های زیبایی عجیب و غریب مانند مزوتراپی، کربوکسی‌‌تراپی، کرایوتراپی و... در کنار یک سری از عمل‌های زیبایی رایج مانند بوتاکس و فیلر در برخی از مراکز و کلینیک‌ها زیبایی مجاز و غیر مجاز انجام می‌شود. این عمل های زیبایی برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟ آیا ضرری دارند یا خیر؟ 

در چندسال گذشته تعداد و تنوع عمل‌های زیبایی بسیار افزایش یافته است. مزوتراپی یکی از عمل‌های زیبایی سرپایی است که یک سری از مواد در سطح پوست تزریق می‌شود. مزوتراپی عموماً برای جلوگیری از ریزش مو، رفع چین و چروک و لک صورت، تیرگی و پف زیر چشم و... استفاده می‌شود. اما نکته قابل توجه این است که باید موادی که برای این عمل زیبایی استفاده می‌شود استاندارد و مناسب باشد تا عوارضی برای بیمار ایجاد نکند. اگر مزوتراپی درست و توسط متخصص پوست ماهر انجام شود و مواد مصرفی مرغوب باشد عموماً مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، درحال حاضر کربوکسی تراپی هم که تزریق دی‌اکسیدکربن در لایه زیرین پوست جهت جوان‌سازی تزریق می‌شود خیلی در مراکز زیبایی ایران انجام نمی‌شود. زیرا وزارت بهداشت انجام این عمل زیبایی را در مراکز درمانی و پوست و مو ممنوع کرده است و این عمل زیبایی خیلی موفق نبود. من هم به عنوان یک متخصص پوست و مو این عمل زیبایی را برای جوان سازی پوست توصیه نمی‌کنم، اگر عمل زیبایی در صورت نیاز و تحت نظر متخصص با مواد تزریقی مرغوب صورت گیرد عموماً مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما مشکلات از زمانی شروع می‌شود که برخی از آرایشگران و افراد غیر متخصص پوست برای درآمدزایی بیشتر این عمل‌های زیبایی را انجام می‌دهند.

تمام عمل‌های زیبایی دارای یک سری عوارض نسبی است

 انجام عمل‌های زیبایی توسط افراد غیر متخصص چه مشکلاتی را برای بیمار به وجود می‌آورد؟

در کل تمام عمل‌های زیبایی دارای یک سری از عوارض کوتاه مدت و نسبی هستند. عمل‌هایی مانند لیزر، بوتاکس، تزریق ژل و... حتماً باید تحت نظر متخصص پوست و مو و زیبایی انجام شود تا عارضه کمی برای بیمار ایجاد کند. اما اگر توسط افراد عادی و غیرمتخصص انجام شود می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد کند، به عنوان مثال اگر عمل بوتاکس توسط افراد غیر متخصص و به اشتباه انجام شود باعث دوبینی، تاری چشم، افتادگی پلک و... خواهد شد که درمان هرکدام از این عوارض چندین ماه زمان خواهد برد. البته ای کاش فقط عوارض جسمی باشد. بسیاری از افراد در مدت زمان درمان ممکن است از نظر روحی و روانی آسیب ببیند، عوارض این عمل‌ها نه تنها برای بدن افراد بلکه روی زندگی آنها هم تأثیرگذار است. بسیاری از افراد به دلیل عوارض جبران ناپذیر این عمل‌ها کارشان به اختلاف‌های شدید و جدایی در خانواده رسیده  و برخی از افراد قربانی که دچار عارضه شده‌اند دست به خودکشی زده‌اند. زیرا این افراد دچار عفونت، التهاب، ورم و... خواهند شد. 

عوارضی که با هزینه‌های چندصد میلیونی هم جبران نمی‌شود!

اگر فردی تحت نظر یک پزشک متخصص پوست و مو آموزش دیده باشد می‌تواند عمل‌های بوتاکس، فیلر و... انجام دهد؟

فیلرها، تزریقاتی هستند که زیر پوست تزریق شده و اصولاً برای پر کردن خط خنده، لب ، گونه و... استفاده می‌شود. در این نوع از عمل‌ها ماده و ژلی که برای تزریق استفاده می‌شود باید استاندارد بوده و شخصی که این عمل را انجام می‌دهد باید فردی حاذق باشد، زیرا اینگونه از جراحی‌ها بسیار ظریف و حساس است و هرکسی صلاحیت انجام این عمل‌ها را ندارد. کوچکترین نقص در کار تبعات و عوارض بدی برای بیمار ایجاد خواهد کرد، این افراد به دلیل اینکه موادها را نمی‌شناسند و عموماً از مواد تزریقی نامرغوب استفاده می‌کنند و مهارت لازم را برای تزریق مواد بر موضع ندارند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می‌کنند که بیمار با هزینه‌های چند صد میلیونی هم نمی‌تواند آن عارضه را جبران کند، من به افرادی که قصد انجام عمل‌های زیبایی و جراحی‌های پلاستیک دارند توصیه می‌کنم همانند فردی که قرار است چشمش را عمل کند به بهترین متخصص چشم مراجعه می‌کند، برای انجام عمل‌های زیبایی به بهترین و ماهرترین متخصص مراجعه کنند و به یک فرد صرفاً دوره دیده اطمینان نکنند. 

"زیرزمین" اتاق عمل متخصصان قلابی 

معمولاً افراد دوره دیده در چه مکان و شرایطی عمل‌های زیبایی سرپایی را انجام می‌دهند؟

در حال حاضر ما شاهد هستیم که این افراد غیر پزشک و غیر متخصص پوست در بسیاری از آرایشگاه‌ها، زیر زمین‌ها و زیر پله‌ها با قیمت‌های پایین، مردم خصوصاً بانوان را به تزریق ژل و انجام این دسته از عمل‌های سرپایی ترغیب می‌کنند، متأسفانه افرادی که به جای مراجعه به پزشک به آرایشگرها و سالن‌های زیبایی برای انجام این دسته از عمل‌ها مراجعه می‌کنند دچار عوارض‌های مختلفی خواهد شد. من به شخصه افرادی را دیدم که با انجام یک جراحی سرپایی در سالن‌های زیبایی سالیان سال درگیر درمان عوارض آن عمل کوچک و سرپایی شده است، برخی از افراد می‌گویند اهمیت این عمل‌های جراحی به اندازه قلب و چشم نیست. اما هستند کسانی که امروز حاضرند چند صد میلیون هزینه پرداخت کنند تا آن مشکل و نقصی که در اثر انجام عمل‌های زیبایی که تحت نظر افراد غیر متخصص پیش آمده حل شود. افراد حتماً با دید بازتر و با درایت کافی و تحقیق درست پزشکان را انتخاب کنند و احساساتی تصمیم نگیرند. 

مردم گول پیج‌های زیبایی اینستاگرام و فضای مجازی را نخورند!

آقای دکتر! چرا با وجود هشدارهای بسیاری از متخصصان و تذکر رسانه‌های معتبر به انجام ندادن عمل‌های زیبایی در مراکز غیرقانونی باز افراد گول این متخصص‌های قلابی را می‌خورند؟

بسیاری از این افراد غیر متخصص با گذاشتن چند عکس از قبل و بعد انجام عمل‌های زیبایی کار خود را تبلیغ می‌کنند. مردم گول پست‌ پیج‌های زیبایی اینستاگرام و فضای مجازی را نخورند. این عکس‌ها و فیلم‌هایی که از عمل‌های زیبایی در فضای مجازی و پیج‌ها به نمایش گذاشته می‌شود صرفاً تبلیغاتی و برای سودجویی است. خیلی از این عکس‌هایی که مراکز زیبایی برای تبلیغات از نتیجه کارشان به صورت مقایسه قبل و بعد منتشر می‌کنند دستکاری شده و فتوشاپ است، دیدن یک یا چند عکس قبل و بعد در اینستاگرام توسط یک طراح خیلی خوب قابل طراحی شدن است. بسیاری از پیج‌هایی که با استفاده از نمونه عمل‌های خود تبلیغات می‌کنند، عکس‌های قبل و بعد بیماران خود را با فتوشاپ دستکاری می‌کنند. عکس‌هایی که ممکن است به واقعیت چهره آن فرد نزدیک نباشد. مردم باید واقع‌گرا باشند، به عنوان مثال فردی که کف سرش کاملاً طاس است امکان ندارد با انجام کاشت مو، استفاده از یک عمل زیبایی یا یک شامپو و محصول کل موهای سرش پر شود. اصلاً چنین چیزی غیر ممکن است. یا اینکه فردی روی صورتش لک های بسیار زیادی دارد و یک تصویر قبل و بعد از این فرد نمایش می‌دهند که تمام لک‌های صورتش از بین رفته و هیچ اثری از آثار آن نمانده است امکان‌پذیر نیست. انواع عمل‌های زیبایی نسبی هستند و در هیچکدام قطعیتی وجود ندارد.  

آیا واقعاً برای جوان‌سازی پوست نیازی به انجام عمل‌های زیبایی دارد؟

درحال حاضر ۳۰-۴۰ نوع عمل‌ زیبایی در قالب‌های سرپایی و جراحی وجود دارد که متخصص زیبایی بر حسب نیاز بیمار باید عمل زیبایی را انجام دهد. به عنوان مثال اگر فردی صورت پری دارد اما به دلایلی صورت او افتاده شده نباید در صورت او چربی تزریق شود. اینکه چه کسی صلاح می‌داند که برای زیبا شدن چه عملی باید روی بیمار انجام شود مهم است و فقط پزشک متخصص پوست می‌تواند این عمل‌ها را انجام دهد. 

قیمت ژل بوتاکس اصل ۶ برابر گران تر از قاچاق آن است 

آقای دکتر همانطور که اشاره کردید بسیار از سالن‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها و یا کلینیک‌های زیبایی غیر مجاز که افراد غیر متخصص در آن فعالیت می‌کنند اقدام به انجام بوتاکس و سایر عکل‌های زیبایی سرپایی می‌کنند. این افراد ژل‌ها و مواد مورد تزریقی مورد نیاز انجام این عمل‌ها را از کجا تهیه می‌کنند؟

متأسفانه اکثر موادی که این افراد تهیه می‌کنند از طریق قاچاق تهیه شده و غیر استاندارد است. یک سری از افراد هستند که از طرف یک شرکت ثبت شده یا ثبت نشده به صورت واسطه به مطب‌ها، کلینیک‌های زیبایی، سالن‌های زیبایی و... که خدمات زیبایی ارائه می‌دهند مراجعه کرده و سفارش می‌گیرد، این افراد محصول اصلی را که سه میلیون تومان قیمت دارد را به بهانه اینکه مواد تشکیل دهنده‌اش یکی است اما برندش فرق می‌کند با قیمت پایین تر می‌فروشد و مشتری جذب می‌کند. به‌ عنوان مثال مشابه محصولی را که اصل آن سه میلیون تومان قیمت دارد را به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشند. در حالیکه اصلاً معلوم نیست این محصول مواد تشکیل دهندش چی‌ هست، چگونه ترکیب، بسته بندی، نگهداری شده و در چه شرایطی به کشور وارد شده است، بیماری که به امید زیبایی حاضر به انجام عمل زیبایی شده، ژل و مواد قاچاق را تزریق می‌کند و بعد باید چندصد میلیون هزینه کند تا شاید عوارض به جا مانده از استفاده از مواد تزریقی قاچاق را جبران کند که درصد بهبود آن و بازگشت به روز اول بسیار پایین است. 

آقای دکتر بسیاری از متخصصان زیبایی تأکید دارند که اگر دارای بیماری زمینه‌ای مانند فشار خون هستید عمل زیبایی‌ انجام دهید. یا در برخی از سایت های مُبلغ عمل‌های زیبایی هم بر انجام ندادن این عمل‌ها توسط افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند منع می‌کنند. اگر عمل‌های زیبایی عوارض ندارد چرا این دسته از افراد از انجام عمل‌های زیبایی منع می‌شوند؟

بسیاری از عمل‌های زیبایی برای افرادی که دارای بیماری‌های قلبی و عروقی دارند ممنوع است. برای انجام عمل‌های زیبایی یک سری مقدماتی وجود دارد که باید رعایت شود. به عنوان مثال فردی که تبخال زیاد می زند باید رعایت کند. یا فردی که ساعات زیادی از روز را در معرض آفتاب مستقیم است عمل لیزر نمی‌تواند انجام دهد. این نکات ریز و کوچک را فقط متخصصان پوست و مو می‌دانند، آن فرد غیر متخصصی که در یک کلینیک بدون مجوز لیزر انجام می‌دهد اصلا به این مسائل دقت نمی‌کند. این افراد که درس این کار را نخواندند. فقط رفتن توی فضای مجازی فیلم آموزشی دیدند یا اینکه چند جلسه فقط برای اینکه بدانند چگونه باید عمل زیبایی انجام دهند پیش یک فرد دیگری آموزش دیدند که بوتاکس اینگونه تزریق می‌شود، فیلر اینگونه تزریق می‌شود و... در حالیکه حتی این افراد نمی‌دانند که فولیکول مو چیست؟

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.