موفقیت‌های سازمان انتقال خون تراز ایران را در عرصه بین‌المللی ارتقا می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ناصر کنعانی روز چهارشنبه در دیدار با مصطفی جمالی پس از ارائه گزارش عملکرد این سازمان در عرصه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد شاخص‌های سرآمد و حضور موثر ایران در اشاعه علم و فرهنگ اهدای خون و انتقال خون در کشورهای منطقه و نقش آن در دیپلماسی سلامت گفت: اینها از شاخص‌های موفق کشور ما در خدمات بهداشت و درمان است و یکی از شاخص‌های مهم رضایتمندی مردم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه حضور متخصصان بهداشت و درمان و جامعه پزشکی در نشست‌های بین‌المللی را محل توجه و اثرگذار دانست و گفت: مقالات علمی و گزارش‌هایی که متخصصان ایران در این محافل مطرح می‌کنند در توسعه علم در جامعه بشری موثر است و ما در بحث بهداشت و درمان در حوزه ملی منطقه‌ای و جهانی اثرگذار بوده و نقش خوبی داشته‌ایم.

وی که رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره نیز بوده با یادآوری تجارب خود افزود: شاهد بوده‌ام سازمان جهانی بهداشت که دفتر مدیترانه شرقی آن در قاهره مستقر بود، بهترین همکاری را با ایران داشتند و بسیار به حضور مقامات وزارت بهداشت و درمان ایران در محافل علمی و بین‌المللی که برگزار می‌شد، اهمیت می‌دادند و در نشست‌هایی از پیشرفت‌های خدمات بهداشت و درمان کشور ما و مدل‌های آن به عنوان نمونه‌های موفق یاد می‌کردند.

کنعانی اهدای خون صددرصد داوطلبانه در ایران را نشانه بخشندگی مردم در موضوعات انسانی دانست و گفت: این ویژگی مردم ما شهرت جهانی دارد و با شهروندان خارجی که برخورد دارم از مهمان‌نوازی ایرانی‌ها نیز به نیکی یاد می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه موفقیت سازمان انتقال خون در جذب اهداکنندگان را شایان توجه دانست و افزود: جامعه پزشکی و پرستاری ما در امر ارائه خدمات انسان‌دوستانه به بیماران و مراجعان سرآمد هستند و جمهوری اسلامی ایران، در امر خدمات پزشکی در عرصه بین‌الملل نیز جزء کشورهای شاخص و اثرگذار و موفق به شمار می‌رود.

چندین کشور خواستار تشکیل انتقال خون ملی با الگوی ایران شده‌اند

در ادامه مصطفی جمالی رئیس سازمان انتقال خون ایران نیز در این دیدار ضمن گزارشی کامل از دستاوردهای سازمان انتقال خون گفت: از سوی سازمان جهانی بهداشت، انتقال خون ایران به عنوان یک الگوی موفق مدیریت ملی انتقال خون در دنیا معرفی شده است و چندین کشور تاکنون برای تشکیل انتقال خون ملی خواستار استفاده از الگوی انتقال خون ایران شده‌اند.

به گزارش ایرنا وی در پایان ایران را همکار علمی آموزشی سازمان جهانی بهداشت طی دوره‌های متمادی دانست و با اشاره به موقعیت ممتاز ایران در میان کشورهای منطقه و جهان افزود: شاخص سلامت خون در ایران همتراز با کشورهای برخوردار است، ایران کشور مرجع آموزش و پژوهش شرق مدیترانه و جزو بهترین های دنیا در زمینه انتقال خون است، در نظر داریم اردیبهشت سال آینده کنگره‌ای با شرکت همه کشورهای مسلمان برگزار کنیم.

پایان پیام/