با بهره‌گیری از ظرفیت‌های انجمن، صدا و درد پزشکان را به گوش مسئولان می‌رسانیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، دکتر محمدرضا دیدبان اردکانی رئیس نظام پزشکی شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار پالنا گفت: «هر صنفی برای اینکه صدای خود را به گوش مسئولان برساند نیاز به نمایندگانی دارد که این نمایندگان مشکلات را از زبان اعضای صنف بشنوند، آنها را بررسی کرده، راه حل‌های مناسب برای آنها درنظر بگیرند و درنهایت مشکلات را به مدیران مربوطه منتقل کرده و پیگیر حل آنها شوند.»
 
عضو انجمن پزشکان عمومی شهر شیراز با بیان اینکه متاسفانه سال‌هاست پزشکان عمومی در سیستم بهداشت و درمان کشور ما فراموش شده‌ و نادیده گرفته شده‌اند، گفت: «از این روست که این گروه بزرگ از پزشکان طبیعتاً بیش از دیگران نیاز به داشتن نمایندگانی قوی دارند تا بتوانند حقوقی که در این سال‌ها از آنان سلب شده است را استیفا کرده و جایگاهی که از آنان سلب شده را برگردانند.»

وی موضوعاتی مانند «تعرفه» و «احترام و جایگاه پزشکان عمومی» را ازجمله موضوعات مهمی دانست که باید توسط انجمن پزشکان عمومی کشور دیگیری شود و گفت: «یکی دیگر از این حقوق، نادیده گرفته شدن پزشکان عمومی توسط مسئولان حوزه سلامت کشور است که حتماً باید درباره آن چاره‌اندیشی شود. قاعدتاً اگر انجمن قدرتمندی تشکیل شود می‌تواند برای رساندن این مشکلات به گوش مسئولان امر، صدای رسایی داشته باشد.»

دکتر دیدبان در ادامه تصریح کرد: «من با صحبت‌هایی که گاهی از زبان برخی مسئولان وزارت بهداشت شنیده می‌شود مبنی بر اینکه انجمن‌های علمی نباید در مسائل صنفی ورود کنند، کاملاً مخالفم و این را ناعادلانه می‌دانم که مسئولان بخواهند حق داشتن یک صنف را از گروه بزرگی مثل پزشکان عمومی کشور دریغ کنند. اما به خاطر محدودیت‌های غیرقانونی و ناعادلانه‌ای که در ایجاد تشکل‌های صنفی برای جامعه پزشکی به وجود آورده‌اند، ما راهی نداریم جز اینکه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های همین انجمن‌ها، در کنار انجام امور علمی و حرفه‌ای، صدا و درد جامعه پزشکان عمومی را هم به گوش مسئولان ذی‌ربط برسانیم.»

وی اضافه کرد: «این بسیار مهم است که یک انجمن دارای تعداد اعضای زیادی باشد. وقتی که تعداد شرکت کننده در انتخابات یک انجمن زیاد باشد اعتبار آن انجمن و آن صنف نزد مسئولین بیشتر می‌شود. قطعاً نمایندگانی که با تعداد آرای بالاتری انتخاب می‌شوند می‌توانند با دلگرمی بیشتری جهت حل مشکلات قدم بردارند.»

رئیس نظام پزشکی شیراز خطاب به پزشکان جوان کشور گفت: «من برای پزشکان جوانی که امروز در صحنه هستند، احترام زیادی قائلم و به نظرم این عزیزان حق دارند. امروز فشار زیادی روی دوش پزشکان جوان است. اما درعین حال معتقدم کار صنفی نیازمند تجربه و گذر زمان است.»

وی افزود: «من ضمن استقبال از حضور جوانان در عرصه عرض می‌کنم که بهترین حالت این است که این عزیزان در کنار افراد با تجربه صنف قرار گرفته و به مرور کنشگری صنفی را فراگیرند. به هر حال برخی از این عزیزان شاید تا امروز کار صنفی جدی نکرده یا با مسئولان برخوردهای نزدیکی نداشته باشند. از این رو اگر در غیاب باتجربه‌های صنف و بدون پشتیبانی آنها وارد گود شوند، مطمئن باشید که خیلی زود سرخورده خواهند شد. بنابراین جوانان و با تجربه‌های جامعه پزشکی نه تنها نباید در مقابل یکدیگر قرار بگیرند بلکه لازم است در کنار هم فعالیت کنند تا به اهداف برسند.»

دکتر دیدبان ادامه داد: «جوانان حرف‌ها و ایده‌های نویی دارند و قطعاً می‌توانند با بهره گرفتن از تجربه بزرگترهایی که گرم و سرد روزگار را بیشتر چشیده‌اند، به ایده‌های خود جامه عمل بپوشانند.» 

 وی اذعان کرد: «به هر حال متاسفانه محدودیت‌ها زیاد هستند و در مقابل، خواسته‌های ما هم کم نیستند. ولی این یک اصل است که ما باید بین خواسته‌های خود و منابع و محدودیت‌ها تعادل ایجاد کنیم تا بتوانیم به خواسته‌هایمان برسیم.»

رئیس نظام پزشکی شیراز در پایان گفت: «درخواست من از همه پزشکان عمومی سراسر کشور این است که با شرکت کردن در این انتخابات در واقع به خودشان اهمیت بدهند و ارزش و حساسیت این جایگاه -به عنوان نخستین خط بهداشت و درمان کشور- را به جامعه و مسئولان کشور نشان دهند. اولین گام اساسی در راه این هدف، حضور پرشور در انتخابات ۲۷ بهمن انجمن پزشکان عمومی کشور است.»

پایان پیام/

شعیب شاه‌زمانی گفت‌وگو: شعیب شاه‌زمانی | اینستاگرام

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.