بیش از ۵۰۰ هزار مبتلا به اختلالات شنوایی در ایران زندگی می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد فرهادی  در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی شنوایی در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، اظهار کرد: کم شنوایی یکی از شایع‌ترین مواردی است که سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و درمان نشدن آن علاوه بر مشکلات پزشکی، اختلالات روانی و عواقب مالی در پی‌دارد؛ کم شنوایی عارضه‌ای فراتر از یک بیماری است که تقریبا می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی فرد از جمله کیفیت زندگی، موفقیت‌های تحصیلی و شغلی، سلامت روان و جنبه‌های سلامت جسمانی را تحت تاثیر قرار دهد.

فرهادی ادامه داد: در دنیا ۴۴۶ نفر ناشنوا هستند و در سال‌های اخیر این آمار افزایش یافته است و محققان می‌گویند تا سال ۲۰۵۰ به ۹۰۰ میلیون نفر می‌رسد، ۳۶ میلیون از ناشنوایان کودک و ۴۰۰ نفر آن‌ها بزرگسال هستند، متاسفانه ناشنوایان رقم بالای ۳۶.۸ درصد مردم دنیا را تشکیل می‌دهد و ۶.۸ درصد بار شنوایی را این ناشنوایی تشکیل می‌دهد.

رئیس کمیته کشوری شنوایی گفت: کار‌های خوبی  برای پیشگیری از ناشنوایی و درمان آن انجام شده است؛ غربالگری شنوایی نوزادان در سال ۹۶ در یک میلیون و ۳۰۰ نوزاد انجام شده است، تقریبا هم در بخش خصوصی هم در بخش دولتی کار شنوایی انجام می‌شود.

وی افزود: میانگین بروز و شیوع ناشنوایی در کشور ۲.۷ دهم درصد در هر تولد نوزاد است؛ ناشنوایی در سنین ۶ الی ۱۸ سال به ۱۵ درصد می‌رسد؛ بررسی شده که هزینه نگهداری از کسانی که ناشنوایی دارند بالغ بر ۷۵۰ میلیارد دلار تومان است و اگر این عارضه به موقع تشخیص داده شود می‌توان از این هزینه زیاد جلوگیری کرد.

فرهادی توضیح داد: آمارها در کشور ما حکایت از آن دارد که در حال حاضر ۵۲۹ هزار نفر ناشنوا و نیمه شنوا در ایران زندگی می‌کنند؛ ژنتیک در بروز ناشنوایی موثر است همچنین عوامل محیطی مانند برخی دارو‌ها در بروز ناشنوایی تاثیرگذار می‌گذارد.

رئیس کمیته کشوری شنوایی اضافه کرد: استفاده از موبایل اثرات سو در کم شنوایی دارد و اگر کم شنوایی بروز کرد، کاشت حلزونی در سنین سواد آموزی موثر است و می‌تواند این کودکان را درمان کند، ۱۱ مرکز کشت حلزونی در کل کشور داریم و از ۷سال پیش این مراکز تاسیس شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان افزود: با درمان به موقع کم‌شنوایی و ناشنوایی می‌توان از افزایش آمار افراد ناشنوا در کشور جلوگیری کرد؛ این طبیعی است که با افزایش طول عمر در جهان، تعداد افرادی که از ناشنوایی و کم شنوایی رنج می‌برند افزایش می‌یابد، غربالگری شنوایی  ۸دهم درصد کیفیت زندگی افراد را افزایش داده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه