کمبود پزشک ناشی از پایین بودن ظرفیت پذیرش است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در آزمون کنکور سال 98 حددود 637 هزار نفر در گروه آزمایشی تجربی شرکت می‌کنند که رقابت اصلی برای ورود به یکی از سه رشته پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است، در واقع صرفاً کمتر از 1.5 درصد از متقاصیان ورود به این رشته‌ها موفق می‌شوند! به نظر می‌رسد "جاذبه‌های مالی" این روزهای رشته‌های پزشکی عامل اصلی گرایش داوطلبان به این گروه آزمایشی شده است.

روند افزایش متقاضیان شرکت در آزمون تجربی از 42 درصد در سال 91 به 63 درصد در سال 97 رسیده است اما ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در مدت مشابه تنها 12 درصد رشد داشته است!، از سال  74 تا 83 هم به بهانه رسیدن سرانه پزشک به حد کفایت، ظرفیت پذیرش رشته پزشکی طی 10 سال 50 درصد کاهش پیدا کرد.

در سال 77 دولت وقت نیز با همین توجیه برای کنترل ظرفیت پذیرش، لایحه واگذاری اختیار تعیین ظرفیت پذیرش دانشجویان گروه پزشکی به وزارت بهداشت را به مجلس فرستاد که پس از تصویب، در شورای نگهبان به دلیل مغایرت با قانون اساسی رد شد.

در حال حاضر سرانه پزشک و دندانپزشک در ایران در مقایسه با کشورهای پیشرو و حتی کشورهای منطقه پایین است؛ با توجه به وظیفه دولت در تامین بهداشت و درمان در اصل 29 قانون اساسی و تاکید بند 13 و 3-2 سیاست‌های کلی سلامت بر توسعه آموزش پزشکی و ارتقای شاخص‌ها برای دستیابی به جایگاه اول منطقه، دولت مکلف است ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به خصوص در مقطع تخصص را متناسب با نیاز کشور توسعه دهد.

بدیهی است کمبود پزشک ناشی از پایین بودن ظرفیت پذیرش رشته پزشکی است؛‌ برخلاف رویه معمول در دنیا، سیاستگذاری و اجرا در حوزه آموزش پزشکی در کشورمان به وزارت بهداشت و خود پزشکان واگذار شده است! تعارض بین منافع صنفی پزشکان با مصالح عمومی جامعه باعث شده است تا پزشکان با کنترل ورودی رشته‌های پزشکی سعی در حفظ بازار انحصاری خود داشته باشند.

به گزارش تسنیم برخی معتقدند انتزاع آموزش پزشکی از وزارت علوم از ابتدا کار درستی نبوده است؛ اخیراً نیز دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری از علاقمندی و آمادگی خود برای قرار دادن آموزش پزشکی ذیل این وزارتخانه خبر داده است؛ حمایت میرزاده و علیرضا سلیمی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس نیز از حامیان بازگشت آموزش پزشکی به وزارت علوم هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه