سهم زیادی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیروس زینلی اظهار کرد: دارو‌های بیو‌تکنولوژی بسیار گران‌قیمت هستند، اما به دلیل حمایت از وارد کنندگان و واردات دارو با ارز دولتی دچار چالش شده‌اند.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران ادامه داد: سهم زیادی از داروی تولید داخل با ارز آزاد تولید می‌شود اما داروی وارداتی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود؛ اگر صنعت تولید داخل در شرایط جنگ اقتصادی مورد حمایت قرار نگیرد، مردم در تامین دارو دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: اگر تولید داروی داخلی دچار آسیب شود داروی وارداتی با قیمت بالا به دست مردم می‌رسد و ما از دولت می‌خواهیم از واردات مشابه نمونه داخلی جلوگیری کند، درست است که وزارت بهداشت ۵ درصد بازار را در اختیار داروی وارداتی قرار می‌دهد اما وارد کنندگان با برخی ترفند‌ها سهم بیشتری از بازار را در دست می‌گیرند، دشمن در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به دنبال آن است که از حفره‌های وارداتی استفاده کند و از این مسیر به کشور و صنعت داخلی آسیب وارد کند.

زینلی گفت تلاش می‌کنیم چالش صنعت داروی بیو‌تکنولوژی کشور را پیش از ورشکستگی مطرح کنیم اما در سال رونق تولید شاهد سیاست‌های اشتباهی هستیم که در بسیاری موارد باعث تضعیف تولید داخل می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران در پایان اضافه کرد: تولیدکنندگان انتظار دارند از ورود دارو‌های مشابه داخلی به کشور جلوگیری شود و تنها دارو‌هایی که تولید داخلی ندارند به میزان نیاز به کشور وارد شود، انتظار داریم از شرکت‌های دانش بنیان بیشتر حمایت شود چرا که این شرکت‌ها می‌توانند بسیاری از دارو‌های وارداتی را تولید کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه