کرونا باعث فروریختن دیوار بین پزشکی و مهندسی شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در دیدار با خیرین سلامت کشور و جمعی از محققان به منظور ارائه طرح تشخیص بیماری کووید-۱۹ به کمک دانش هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های رادیولوژی، از حضور خیرین در حوزه دانش، تحقیقات و آموزش ابراز خرسندی کرد و ضمن تشکر از نگاه ویژه خیرین به حوزه پژوهش، در خصوص هرگونه اقدام در راستای حمایت از طرح‌های تحقیقاتی مطرح شده در این دیدار اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: ما همواره علاقه‌مندیم خیرین حوزه سلامت را به سمت پژوهش سوق دهیم، چراکه دستاورد یک کار تحقیقاتی نسبت به ساخت یک مرکز آموزشی یا درمانی، بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود و جامعه آماری بیشتری را از برکات کار خیر بهره‌مند می‌کند، سالیان متمادی دیواری میان حوزه پزشکی و مهندسی وجود داشت و گسترش بیماری کووید-۱۹، علی‌رغم تلخکامی‌ها موجب فروریختن این دیوار شد. البته مسائل پزشکی پیچیدگی‌های خود را دارد و نگاه صرف مکانیکی می‌تواند گمراه‌کننده باشد. در هر پژوهش میان‌بخشی به یک مشاور پزشکی و در نهایت به یک قضاوت بالینی پزشکی نیاز است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران غلتیدن در وادی شتابزدگی را یکی از اشتباهاتی خواند که بسیاری در مواجهه با اپیدمی‌ها دچار آن می‌شوند و ادمه داد: در این مسیر باید تمام ملاحظات اخلاقی و پزشکی طبق استاندارد رعایت شود، در خصوص آمادگی کشورها برای مقابله با بیماری کرونا و میزان شناخت آنها از رفتار ویروس کرونا در ابتدا دست بشر در روش‌ها و امکانات تشخیصی تهی بود، اما به صورت کاملا انفجاری اطلاعات بشر افزایش یافت و تغییر بزرگی در روش‌های درمان و تشخیص این بیماری ایجاد شد. 

به گزارش ایسنا زالی در پایان اضافه کرد: از طرفی باید روشی ارزان، قابل تکرار با کمترین آثار تخریبی کوتاه مدت و دراز مدت برای انسان در نظر گرفته می‌شد، از همین رو همکاران در حوزه رادیولوژی وارد میدان شدند، انجام سی تی اسکن برای تشخیص بیماری کووید-۱۹ نیز با چالش‌هایی مواجه است که با شناخت آنها می‌توان با نگاهی هوشمندانه‌تر و منطقی‌تر در این راستا گام برداشت، امیدوارم طرح‌های تحقیقاتی در این زمینه ارتقا پیدا کند، ما برای هرگونه حمایت علمی و پژوهشی آمادگی داریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه