کرونا جلوتر از علم حرکت می‌کند و قدرت بیماری‌زایی و ماندگاری آن هنوز روشن نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی قانعی و محمد اسماعیل اکبری به بررسی آخرین خبر‌ها از مقابله با کرونا پرداختند.

محمد اسماعیل اکبری مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اینکه فرآیند حرکت ویروس را باید خوب بشناسیم گفت: ویروس کرونا جلوتر از علم حرکت می‌کند و قدرت بیماری زایی و ماندگاری آن هنوز روشن نیست لذا این ویروس بسیار جلوتر از ما حرکت می‌کند و احتمال می‌دهیم هر وقت که ضربه اصلی ما از کارایی بیفتد می‌تواند دوباره زنده شود.

وی افزود: این مهمان ناخوانده به این زودی نمی‌رود، با همت و غیرت مردم توانستیم تا حدودی موفق باشیم و لذا اولین کلام از رهبر معظم انقلاب پشتیبانی از ساختار اجرایی مقابله با کرونا بود به طوری که وزیر هر چه که خواستند ایشان قبول کردند، رفتار ویروس هنوز مشخص نیست، علم انقدر بالا نرفته که بخواهیم به قضاوت بپردازیم، اما غیرت و همیت نیرو‌های ستادی بسیار مثال‌زدنی است.

اکبری گفت: هیچ داروی تا به امروز برای کرونا وجود ندارد، در مقابله با یک مسئله اجتماعی شاخص‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند بیماری را کنترل کند، کشور‌های غربی فاقد برخی از شاخص‌ها هستند از جمله ساختار جمعیت در کشور‌های غربی سالمندی است به طوری که وضع ما نسبت به آن‌ها بسیار خوب است، اما باید بگویم که حدود ۲۵ سال دیگر به شرایط آن‌ها گرفتار خواهیم شد، کشور‌های غربی از جمله آمریکا ساختار اجتماعیشان مبتنی بر اقتصاد بازار آزاد است به طوری که فرد در قبال خود مسئول است، اما در قبال جامعه هیچ احساس دینی ندارد که این موضوع آمریکا و کشور‌های غربی را به زمین زده است.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: در این موضوع ساختار اجتماعی نظام‌های سوسیالیستی موفق‌تر بودند لذا کشور‌های سرمایه داری توفیقی نمی‌توانند در این رابطه داشته باشند به طوری که در آمریکا ۴۰ میلیون نفر پشتوانه بیمه ندارند و از بهداشت و درمان رایگان برخوردار نیستند، لذا این موضوع باعث می‌شود تا مریض به دکتر مراجعه نکند، مهمترین مولفه ساختار اجتماعی بر مبنای اقتصاد بازار آزاد است لذا این ساختار ورشکسته است.

وی اظهار کرد: چند میلیون بسیجی به کمک ساختار ما آمده‌اند به طوری که در طرح غربالگری توانسته اند با نیرو‌های ما به‌خوبی همکاری کنند، در تمام دنیا ثابت شده است که هر کشوری که بر پایه دو علم سلولی مولکولی و دیجیتال باشد پیشرفته محسوب می‌شود به گونه‌ای که ما در ساختار سلولی مولکولی عملکرد خوبی داریم، اما در علم دیجیتال مطمئن نیستم، علم دیجیتال و علم سلولی مولکولی همراه هم هستند، در حوزه دارو نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و به نتایج خوبی دست یافته‌ایم.

در ادامه مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه نتایج اولیه داروی رمدیسیور مورد بررسی قرار گرفته است و آن درخششی که آمریکایی‌ها می‌گفتند در نتایج ما حاصل نشده و در درمان کرونا موثر نیست. این دارو در مجامع علمی دنیا رد شده است لذا در ایران این دارو در داخل پروتکل درمانی ما قرار نگرفت، اما ممکن است برای درمان آنفلوانزا به کار گرفته شود.

وی افزود: ما در حال تست و کارآزمایی ترکیب دارویی هستیم، ۵۰۰ مداخله بالینی تا به امروز انجام شده است به طوری که پنج کشور در انجام مداخلات بالینی رتبه اول را کسب کردند که ایران جزء این ۵ کشور است، در بحث سلول درمانی به موفقیت‌های خوبی دست یافته‌ایم، خوشبختانه میزان بستری‌ها کاهش یافته است و در آی سی یو موفق عمل کرده ایم، درمان سلولی جز مدرن‌ترین درمان‌ها محسوب می‌شود که در ایران اجرایی شده است، ترکیبی از دارو‌های گیاهی را که اثر داشته مورد تست بالینی قرار داده ایم.

قانعی اضافه کرد: رفتار بهداشتی مردم در مقابله با کرونا بسیار تاثیرگذار است، مردم یاد گرفتند که چگونه باید رفتار کنند و لذا نحوه مراقبت آن‌ها و رعایت بهداشت می‌تواند ما را در موضوع کرونا پیروز کند. کرونا کمک کرد تا مردم رفتار فردی خود را یاد بگیرند این در حالی است که همیشه این رفتار را در کشور نداشتیم که فردی هنگام بیماری از ماسک استفاده کند، از اول شهریورماه کسانی که در معرض خطر هستند باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند، واکسن ایرانی آنفلوانزا را امسال یا سال آینده خواهیم داشت، امیدواریم رفتار بهداشتی مردم بتواند در مهر ماه مانع از ایجاد مشکل شود.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش طی تماس تلفنی با برنامه گفت: در ۱۳۲ شهرستانی که وضعیت سفید دارند مدارس بازگشایی می‌شوند لذا این تصمیم باید با توجه به اهمیت تداوم آموزش در راستای هدف تکمیل فرایند آموزشی و جبران کمبود های یادگیری گرفته شد، علی رغم همه تلاش ها به دلیل محدودیت در بحث فناوری وزارت آموزش و پرورش می خواهد اطمینان حاصل کند تا دانش آموزان به صورت کامل آموزش دیده باشند و از این فرصت استفاده کند تا امتحانات نیز برگزار شود، باتوجه به اقداماتی که انجام شده از زمان تعطیلی مدارس تاکنون تلاش شده است تا از بستر های مختلف موضوع تداوم آموزشی را دنبال کنیم.

وی افزود: مناطق سفید توسط وزارت بهداشت به عنوان مناطق کم خطر اعلام شده است لذا با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی شرایطی را فراهم خواهیم کرد تا موضوع آموزش این دسته از دانش آموزان را داشته باشیم، لذا برای ما تکمیل آموزش و اتمام تمام محتوای برنامه‌های درسی حائز اهمیت است، حداقل یک ماه زمان خواهد برد تا معلمان از آموزش تمامی محتواهای آموزشی اطمینان حاصل کنند و امتحانات نیز برگزار شود.

در ادامه مهرزاد خلیلیان سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا در وزارت ورزش و جوانان طی تماس تلفنی با برنامه با اشاره به اینکه جامعه ورزش از همان ابتدا به گوش بود و سعی کرد تا کمترین آسیب را از این بیماری ببیند و همپای بقیه همکارانم در بخش بهداشت و درمان عمل کردیم گفت: بازگشایی‌ها در مناطق سفید به مرور به صورت پلکانی خواهد بود، احتمالاً بازگشایی ورزش در فضای آزاد، ورزش‌های انفرادی و یا ورزش‌هایی که کمترین خطر را برای ورزشکار دارد را داشته باشیم.

وی اظهار کرد: مسابقات شرایط خاصی دارد باید ببینیم که چه اتفاقی پیش رویمان است، هرچه که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم بگیرد ما آن را اجرایی می‌کنیم، ۱۳۲ شهرستان جز مناطق سفید محسوب شدند لذا شروع ما قاعدتا با اینگونه شهرستان‌ها خواهد بود به مرور ورزش‌های دو میدانی، دوچرخه سواری، قایقرانی، تنیس خاکی و والیبال ساحلی را خواهیم داشت، اما مشکل مربوط به بازگشایی استخر هنوز برطرف نشده است، خاتمه مسابقات والیبال، بسکتبال و هندبال را اعلام کردیم، مسابقات فوتبال در سطح لیگ برتر و سطح یک مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و اخبار مرتبط با آن هفته‌های آتی اعلام می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان خلیلیان در پایان اضافه کرد: برخی از عزیزان ما به صورت اصولی و سرمایه‌های ملی هستند همچون احسان‌حدادی که دچار بیماری کرونا شده بود که اکنون فعالیت هایش را به صورت انفرادی آغاز کرده است. ۳۲ ورزشکار در سطح کشور مبتلا به ویروس کرونا شدند از مربیان و داوران ۳۲ بیمار داشتیم که بهبود یافتند.

پایان پیام/

مطالب مشابه