شیب کاهش بسیار ملایم کرونا در استان تهران قابل اعتماد نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلیل کوهپایه زاده اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک برخی از این محصولات فناورانه به نتیجه برسد و پس از اخذ مجوزهای لازم از مبادی ذیربط وارد بازار داخل کشور شود، از ابتدای اسفند ماه سال گذشته برنامه ریزی برای انجام کارهای پژوهشی در حوزه کرونا صورت گرفته و بیش از ۸۰ پروژه تحقیقاتی از بین بیش از ۲۰۰ پروژه پذیرفته شده است.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به تلاش برای بهره گیری از پژوهش های کاربردی برای برطرف کردن بخشی از نیاز جامعه، گفت: کارهای اولیه فعالیت های پژوهشی متعددی در حوزه کرونا اعم از تشخیص، درمان و حتی واکسن آغاز شده است و محققان ما با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند تا خدمات ارزنده ای به بیماران ارائه کنند.

وی در خصوص اینکه آیا محققان دانشگاه در زمینه ساخت دارو به نتایج خوبی دست یافته اند؟ افزود: اقدامات خوبی توسط محققان این دانشگاه آغاز شده که امید است در آینده نزدیک به نتیجه مطلوب برسد، شیب کاهش بسیار ملایم بیماری کرونا در استان تهران قابل اعتماد نیست، در یک ماه اخیر در استان تهران مراجعات بیماران کرونایی به بیمارستان ها و تعداد بستری ها و تعداد بیماران در بخش مراقبت های ویژه اندکی کاهش یافته است. تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در این مدت به مقدار ناچیزی کاهش یافته است.

کوهپایه زاده گفت: ما توقع داشتیم شیب نزولی خیلی سریع رخ دهد و امیدوار بودیم تا اواخر فروردین به صورت واضح این بیماری در استان تهران کاهش پیدا کند که این موضوع محقق نشده است، بازگشایی برخی از مشاغل اعم از با ریسک کم یا ریسک متوسط و ترددهای بیشتر در شهر که از هفته های پیش شروع شد، اثرات خود را به تدریج، نشان می دهد، به عبارتی بین ۳ تا ۱۰ روز طول می کشد فرد مبتلا، دچار علایم بیماری شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: براساس شواهد علمی پیش بینی می شود که مراجعات به بیمارستان و ابتلاها در روزهای آینده مقداری بیشتر شود، اگر مردم همچنان توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند و به آن عمل کنند، شاهد روند صعودی بیماری نخواهیم بود، هر اقدام نظام بهداشت را بدون مشارکت مردم، بی فایده است، درک و درایت اجتماعی خوبی در مردم به وجود آمده و این موضوع در حال رشد است. امید است با ادامه این وضعیت، شیب نزولی بیماری با سرعت بیشتری گسترش یابد، اعمال مجدد محدودیت های سختگیرانه به رفتارهای مردم بستگی دارد، امید است با رعایت توصیه های فردی و جمعی در این زمینه، مجبور به اعمال مجدد محدودیت های سختگیرانه نباشیم.

وی در خصوص اینکه آیا الزامی برای اعمال مجدد محدودیت های سختگیرانه وجود دارد؟ اظهار کرد: درحال حاضر نتیجه کارهای جاری، اقدامات سختگیرانه را ایجاب نمی کند، ولی اگر نتایج اقدامات در هفته آینده تغییر پیدا کند، مجبور به اعمال مجدد محدودیت های سختگیرانه خواهیم بود.  

کوهپایه زاده در مورد ارزیابی خود از نحوه اجرای آموزش های مجازی، گفت: بیش از ۵۰ درصد اعضای هیات علمی بالینی و بیش از ۷۰ درصد اعضای غیرهیات علمی بالینی این دانشگاه از آموزش های مجازی استفاده می کنند، تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه حدود یک هزار نفر است، بسیاری از اعضای هیات علمی دانشگاه، بالینی هستند و آموزش های مجازی برای آنان به راحتی میسر نیست. حدود نیمی از آنان از این فرصت استفاده می کنند، هرچند آموزش حضوری به خصوص برای دوره های بالینی بسیار موثر است، اما تلاش می شود ابعادی از آموزش بالینی به صورت مجازی انجام شود.

به گزارش ایرنا رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان در خصوص اینکه آیا از این تجربه برای دوران پسا کرونا هم استفاده می شود؟ گفت: حتما از این تجربه بعد از این دوران استفاده خواهد شد، ویروس کرونا در بسیاری از موضوعات مانند اقتصاد، صنعت و بازرگانی انقلابی ایجاد کرده است، این موضوع در آموزش و فناوری و پژوهش دانشگاه ها هم تسری پیدا کرده و امید است از این فرصت، برای تحول بسیار خوبی بهره گیریم، با استفاده از تکنولوژی های موجود می توانیم شرایط را برای تغییر و تحولات اساسی در حوزه های آموزش و پژوهش، فراهم کنیم و این موضوعات را با سرعت چشمگیری به پیش ببریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه