بیماری‌های متابولیک با روزه‌داری کنترل می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، روزه برای پیشگیری و کاهش آثار عوارض بیماری متابولیک مناسب است اما برخی از بیماران دیابتی مانند افرادی که انسولین تزریق می‌ کنند و وضعیت متابولیکی ناپایدار دارند، باید با مشورت پزشک خود اقدام به روزه داری کنند.

نتایج پژوهش های محمد اسماعیل اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عطیه اکبری عضو هیات علمی این دانشگاه در قالب مقاله ای منتشر شده، نشان می دهد که سندرم متابولیک یا بیماری هایی مانند دیابت، چربی بالا، فشار خون بالا و چاقی که در ایجاد سرطان سهم مهمی دارند با روزه داری کنترل می شوند.

در این مقاله علمی بیان شده است: مواد سمی که مثلاً در استعمال دخانیات، مانند قلیان، تریاک و سیگار به بدن وارد می شوند یا مواد سمی که در محیط های شغلی و زندگی وجود دارند، همچون موادی که در رنگرزی ها و نقاشی ها حاصل می شوند قادرند ژن های سرطانزا را تحریک کرده و از فعالیت ژن های پیشگیری کننده سرطان جلوگیری کنند و احتمال بروز سرطان را افزایش دهند.

براساس این مقاله علمی دفع سموم و مواد زاید از سلول ها در روزه داری های دوره ای افزایش یافته و متابولیسم سلولی بهبود می یابد، اختلال در متابولیسم سلولی و جمع شدن مواد زائد سلولی که عملکرد سلول را مختل می کند موجب پیری زودرس می شود، مکانیسمی که در روزه داری اصلاح شده و می تواند به خوبی از آن پیشگیری نماید.

این دو محقق در این مقاله خاطرنشان کرده اند: پیری سلولی یکی از روش های تغییر عملکرد سلول به سوی سرطانی می باشد. عوامل روانی مثل استرس های مزمن و اختلالات روانشناختی، مانند یأس، تکبر، حسد هم موجب تغییرات سلولی شده و احتمال بروز سرطان را بیشتر می کنند. این عوامل خلقی، روانی اجتماعی و معنوی هم در روزه داری دچار تغییرات مثبت می شوند.

طبق این مقاله سرطان ها تنها با تغییرات ماهیت عملکرد ژن ها در افراد بالغ پیدا نمی شوند، زیرا ما شاهد سرطان در افراد جوان و حتی کودکان هستیم که فرصت مواجهه کافی با مواد سرطان زا را نداشته اند؛ در این موارد نیز همان عوامل ژنومی دخالت دارند ولی با مکانیسم های متفاوتی می باشد، بدین معنی که عوامل سرطان زا "روان شناختی، سموم، مواد زاید، بیماری های متابولیک" در یک انسان باعث تغییر  دستورالعمل های ژن ها می شود که ممکن است در آن بیمار باعث بروز سرطان نگردد؛ اما این اطلاعات در ساختارهای ژنومیک انسان ذخیره می شود و با ایجاد متیلاسیون و هیستونیزاسیون در قالب نظام اپی ژنتیک به نسل های بعدی منتقل می شود، و این مسئولیت انسان را برای محافظت از خود و آیندگان بیشتر می کند.

براساس این مقاله علمی با افزایش وزن بدن چربی اضافه در داخل سلول ها ذخیره و باعث کاهش حساسیت سلولها به انسولین خون می شود؛ در نتیجه افزایش غلظت انسولین خطر سرطان را بالا می برد. استروژن و پروژسترون در غلظت های بیشتر از حد طبیعی با سرطان پستان مرتبط اند، چاقی با افزایش بافت چربی که محل ترشح اصلی استروژن در زنان یائسه است، مقادیر بیشتری از این هورمون را وارد خون می کند و خطر سرطان پستان را افزایش می دهد.

این اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مقاله علمی یادآور شده  اند: اضافه وزن باعث ایجاد حالتهای التهابی مزمن در بدن و تولید رادیکالهای آزاد می شود که خطر سرطان را افزایش می دهد. فاکتور IGF-۱ که با تغییرات متابولیسم سلولی در ایجاد سرطان موثر است در طی روزه داری کاهش می یابد که باعث محافظت سلولی، کاهش بیماری ها و در نتیجه زنده ماندن می شود.

بر اساس این مقاله تغذیه سلولی بدین معنی که سلولهای طبیعی بدن تغذیه اصلی خود را از گلوکز تامین می کنند و سلولهای سرطانی هم همین ماده غذایی را مصرف می کنند، منتها با ظرفیتی گاهی تا ۲۵ برابر یک سلول طبیعی، به همین جهت اگر محدودیت مصرف کالری ایجاد گردد؛ مثلا روزه داری دوره ای یا متناوب داشته باشیم با کاهش مصرف کالری حتی در حدود ۴۰ درصد میزان گلوکز مورد نیاز سلولهای سرطان تأمین نشده و سلولها محکوم به مرگ می شوند که یکی از مزایای روزه داری برای پیشگیری از بروز سرطان همین روش است.

به گزارش ایرنا در این مقاله علمی تاکید شده است: همچنین مواد رادیواکتیو می تواند متابولیسم سلولی را مختل کند و فعالیت غیر طبیعی سلول را سبب شود، این مواد باعث انحراف عملکرد بعضی از ژن های درون هسته سلول شده و آنها را وادار به فرمان های غیرطبیعی تکثیر سلول و در پی آن ایجاد سرطان می کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه