احتمال سقط جنین در مادران مبتلا به کرونا وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز در خصوص بی تاثیر بودن ویروس کرونا از مادران باردار بر جنین صحبت کرد و گفت: مادران باردار هم همانند همه افراد و اقشار جامعه، وقتی با ویروس در تماس باشند درگیر می شوند، بنابراین رعایت فاصله اجتماعی، ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی به آنان توصیه می شود تا برای زایمان هم مشکلی نداشته باشند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: نگرانی مادران باردار از تاثیر این ویروس بر جنین بی مورد است، اصلا نگران نباشند و این ویروس ناهنجاری بر روی جنین ایجاد نمی کند چنانچه موردی تا کنون دیده یا ثابت نشده است، احتمال ابتلای زنان باردار به کرونا در مقایسه با زنان عادی بیشتر نیست و آمار و ارقامی هم در این مورد دیده یا ثابت نشده است. بنابراین فقط باید تغذیه مناسب داشته باشند و همانند بقیه مردم رعایت کنند و از خانه خارج نشوند. در اینصورت مشکلی نخواهند داشت.

وی افزود: برعکس ویروس آنفلوآنزا برای زنان باردار خطرناک تر است و همواره توصیه می کنیم که مادران باردار در این دوران، واکسن آنفلوآنزا بزنند اما در مورد ویروس کرونا هیچ مشکلی نیست و جز افراد دارای ریسک بالا به شمار نمی روند، ترس از فضای بیمارستان و زایمان هم مورد دیگری است که مادران باردار این روزها با آن دست و پنجه نرم می کنند که محرز درباره این مساله هم گفت: باید بیمارستان ها رعایت پیشگیری های لازم را انجام دهند که انتقال از بیمار به بیمار دیگر انجام نشود.

محرز گفت: خوشبختانه بیمارستان هایی که بیماران کرونایی در آن بستری می شود اصلا زایمان و عمل های آن انجام نمی دهند یا بخش ها کاملا مجزا است، با شیوع کرونا، مادران باردار ترجیح می دهند زایمان طبیعی داشته باشند تا هر چه زودتر از بیمارستان و محیط آن خارج شوند، همواره توصیه ما زایمان طبیعی است زیرا بر زایمان سزارین ارجحیت دارد اما مادران باردار نگران این مساله نباشند و برای زایمان سزارین ممانعتی نیست.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خانواده هایی که از مادران باردار مبتلا به کرونا نگهداری می کنند توصیه کرد: خانواده ها باید در مواجهه با این مادران فاصله گذاری را رعایت کنند. ضمن اینکه این افراد باید حداقل دو هفته ایزوله باشند وکسانی که از این افراد پرستاری می کنند با ماسک به آنان نزدیک شوند، خود مادران هم همانند یک فرد معمولی باید ضمن حفظ آرامش، تمامی نکات بهداشتی و پزشکی را رعایت کنند.

به گزارش ایرنا وی در پایان درباره نگرانی مادران از سقط جنین هم گفت: این ویروس باعث سقط جنین نمی شود و تا کنون گزارشی در این مورد نداشتیم. اما باید گفت به طور کلی عفونت شدید می تواند باعث سقط شود اما اینطور نیست که مادران باردار مبتلا به کرونا، سقط جنین داشته باشند. خوشبختانه نه درباره ناهنجاری و نه سقط بیشتر از معمول موردی دیده نشده ضمن اینکه فوت مادر باردار بر اثر کرونا هم دیده نشده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه