همه انسان‌ها بالقوه در معرض بروز سرطان هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی مطلق در خصوص اینکه چرا دلایل سرطان هنوز شناخته شده نیست، گفت: سرطان مثل بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال اگر بخواهیم این بیماری را با بیماری‌های دیگر مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم که بیماری‌ها در نظام خلقت دو نوع واگیر و غیرواگیر هستند.

وی افزود: بیماری‌های واگیر در اثر یک عامل مشخص مثل میکروب یا ویروس ایجاد می‌شوند. در مورد بیماری‌های غیر واگیر موضوع پیچیده‌تر است. این مسئله فقط در مورد سرطان صادق نیست، بلکه سایر بیماری‌های واگیر نیز همین مشی را دارند و توسط عوامل متعدد محیطی ایجاد می‌شوند که می‌توانند به شیوه زندگی و یا زمینه ژنتیکی فرد بستگی داشته باشند؛ به همین دلیل مقابله با این بیماری‌ها پیچیده‌تر و دشوارتر است، در مورد سرطان درست است که می‌گوییم خیلی از عوامل آن ناشناخته هستند، اما در عین حال خوشبختانه در طی پنج دهه گذشته در جهان بسیاری از عواملی که باعث ایجاد سرطان می‌شوند چه در سطح کلان و چه در سطح سلولی شناخته شده هستند.

رییس اداره کنترل و پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: راه‌کارهای مشخصی برای پیشگیری از سرطان، تشخیص زود هنگام و درمان آن داریم، اکنون برخلاف گذشته اینگونه نیست که سرطان به عنوان یک بیماری غیرقابل پیشگیری شناخته شود. ۵۰ درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند. همچنین سرطان بیماری‌ای نیست که غیرقابل درمان تلقی شود، چون بیش از ۵۰ درصد از سرطان‌ها قابل درمان هستند، به خصوص اگر در مراحل اولیه شناخته شوند، در خصوص عواملی که باعث بروز سرطان می‌شود عوامل مرتبط با شیوه زندگی فردی در این زمینه بسیار پر رنگ و پر اهمیت هستند. چاقی و افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف سیگار، الکل و برخی عوامل عفونی از علل افزایش بروز سرطان هستند.

به گزارش ایسنا مطلق در پایان گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته در پنج دهه گذشته روند مرگ‌ومیر ناشی از سرطان رو به کاهش است، البته در ایران نیز همینطور است یعنی به نسبت افرادی که مبتلا می‌شوند، افراد بیشتری بهبود پیدا می‌کنند و این بسیار نویدبخش است، هر بیماری از جمله سرطان حاصل تعامل عوامل خطر شیوه زندگی و عوامل محیطی با محیط بدن هستند و به همان اندازه که ما در گونه‌های مختلف زیستی در انسان تنوع داریم، بنابراین میزان تعامل و جمع‌ بُردارهای این مواجهه بین محیط سلولی بدن با محیط خطر است که تعیین‌کننده بروز یا عدم بروز سرطان است. برای اینکه سرطان ایجاد شود به طور متوسط باید شش جهش ژنتیکی در بدن اتفاق بیفتد و ترمیم نیز نشود، همه انسان‌ها بالقوه در معرض بروز سرطان هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه