آثار "تیروئیدیت هاشیموتو" بر ناباروری و سقط جنین
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سارا مختار با اشاره به اهمیت هورمون‌های تیروئیدی در باروری و بارداری گفت: یکی از بیماری‌های مهم تیروئید، تیروئیدیت هاشیموتو است و نسبت شیوع این بیماری در زنان به مردان هفت به یک است. این بیماری یک بیماری خودایمنی التهابی مزمن تیروئید است. در این بیماری به دنبال روند خودایمنی علیه غده تیروئید، به تدریج بافت آن تخریب می‌شود و کم‌کم این غده عملکردش را از دست می‌دهد.

جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا درباره تشخیص این بیماری گفت: انجام آزمایش‌های اختصاصی هورمون‌های تیروئیدی و آنتی‌بادی‌های مرتبط، از جمله آنتی‌بادی‌ TPO می‌توان این تشخیص را مطرح کرد، زیرا تقریباً در همه مبتلایان به این بیماری، غلظت آنتی‌بادی‌های علیه یک یا چند آنتی‌ژن تیروئیدی افزایش پیدا می‌کند، ابتلا به تیروئیدیت هاشیموتو با علائمی مانند الیگومنوره، یعنی طولانی شدن سیکل‌های قاعدگی یا آمنوره، یعنی قطع چرخه قاعدگی همراه است. همچنین، می‌تواند موجب افزایش خون‌ریزی‌های قاعدگی شود. این اختلالات در سیکل قاعدگی می‌توانند باعث کاهش قدرت باروری شوند.

وی در ادامه به نقش هورمون‌های تیروئیدی در سیستم تولید مثلی زنان اشاره کرد و افزود: تعادل هورمون‌های تیروئیدی از جنبه‌های مختلف برای سیستم تولید مثل مهم است. اگر تعادل هورمون‌های تیروئیدی بر هم بخورد، چرخه تخمک‌گذاری هم دچار اختلال می‌شود. همچنین، لازمه عملکرد کورپوس لوتئال یا جسم زرد که از مراحل مهم باروری می باشد، وجود تعادل در هورمون‌های تیروئیدی است. افزون بر این‌ها، عملکرد غده تیروئید بر لانه‌گزینی جنین و همچنین رشد جفت و جنین اثرگذار است، یکی دیگر از عوارض کم‌کاری تیروئید کاهش میل جنسی است. همچنین در آقایان افزون بر کاهش میل جنسی می‌تواند اختلالات جنسی دیگری ایجاد کند.

مختار درباره ارتباط تیروئیدیت هاشیموتو و نارسایی زودرس تخمدان تصریح کرد: مشابه روند التهابی خودایمنی که در تیروئید ایجاد می‌شود، ممکن است در تخمدان‌ها هم ایجاد شود و به‌تدریج باعث تخریب بافت تخمدان‌ها و بروز نارسایی زودرس تخمدان شود. به همین دلیل وقتی خانمی با نارسایی زودرس تخمدان به ما مراجعه می‌کند، تیروئیدیت هاشیموتو را می‌بایست در نظر داشته باشیم و بیمار را از جهت کم‌کاری تیروئید هم بررسی کنیم، پره اکلامپسی یا فشار خون بارداری، دکولمان یا کنده شدن جفت، زایمان زودرس و سقط جنین از جمله عوارض جدی کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری است. بنابراین، در مواردی که خانم با سابقه بیش از دو سقط مراجعه می‌کند، حتماً باید از نظر هورمون‌های تیروئیدی ارزیابی شود. همچنین، کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری می‌تواند باعث بروز اختلالات عصبی و شناختی در فرزند شود.

به گزارش ایسنا جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینادر پایان یادآور شد: با توجه به نکات پیش‌گفته اگر خانمی قصد بارداری دارد، حتماً باید از نظر عملکرد تیروئید به‌دقت ارزیابی شود. خانم‌های باردار باید از نظر هورمون‌های تیروئیدی بررسی شوند تا در صورت تشخیص هر نوع اختلال، با درمان به‌موقع بتوان از عوارضی همچون سقط جنین و زایمان زودرس یا بروز ناهنجاری در جنین جلوگیری کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه